8 Ekim 2010 00:00

'Bal'dan Portakal'a Kustarica tepkisi

Semih Kaplanoğlu, Emir Kusturica'nın katılacak olmasından dolayı Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni protesto ettiğini açıkladı. Kaplan Film'den yapılan açıklamada, ''Savaşa ve savaş suçlarına karşı bizleri birleştirecek tek kriter tek kimlik insan olmaktır. Sanatçı insanlığından ayrılamaz'' denildi.

Semih Kaplanoğlu'nun, Altın Ayı ödüllü filmi 'Bal' Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne katılmıyor.

Kaplan Film'den gelen açıklama şöyle:

''Antalya Altın Portakal Film Festivali organizatörü AKSAV yönetimine; 6 Ekim 2010 tarihli ”Bizim için üst kimlik sanatçıdır” başlıklı açıklamanızı hayretle okuduk. 1992-1996 yılları arasında Bosna’da yaşanan olaylar uluslararası mahkemeler tarafından soykırım ve insanlık suçu olarak tanımlanmış ve bu suçlara bulaşanlar yargılanıp mahkum edilmişlerdir. Sayıları yüzbinlerle ifade edilen Bosna’lı sivilleri sadece inançları ve Boşnak oldukları için katledenleri, onbinlerce kadına çoluk çocuk tecavüz edenleri canlı tanıklar ve hala açılan toplu mezarlar ortadayken savunan bir “sanatçının” Aksav yönetimi tarafından himaye edilmesi bizim vicdanımızı acıtmaktadır. Biz burada hiç kimseyi etnik kökeninden ya da inancından dolayı eleştirmiyoruz. İnsanlığa karşı işlenmiş bir suça sözle de olsa katkı sağlayarak soykırımı ve tecavüzü meşrulaştıran bir zihniyetin savunulmasına karşı çıkıyoruz. Savaşa ve savaş suçlarına karşı bizleri birleştirecek tek kriter tek kimlik insan olmaktır. Sanatçı insanlığından ayrılamaz.

Bu gerekçeler doğrultusunda Antalya Altın Portakal Film Festivali programında 11 Ekim 2010 Pazartesi günü saat 12:00’de yapılacak Bal filmi festival galası da dahil festivaldeki hiç bir etkinliğe üzülerek katılmayacağımızı bildiriyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz...''

Bal Filmi Ekibi: Semih Kaplanoğlu, Tülin Özen, Erdal Beşikçioğlu, Bora Altaş, Naz Erayda, Leyla İpekçi, Barış Özbiçer, S. Hande Güneri, Fatih Ağdaş, Orçun Köksal, İmad Bora Ağababa, Mustafa Emin Büyükcoşkun, M. Zeyneb Büyükcoşkun.

Ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne davet edilmesine, ilk olarak Bosna-Hersek'te soykırımın yapıldığı Srebrenitsa'daki kadın dernekleri ile ülkedeki sinemacı ve yönetmenler tepki göstermişti.

jQuery(function(){ jQuery.post('http://sinema.mynet.com/counter', { what: 'updateArticleHit', articleId: 34954 } ); })
Yorumlar
  • Bütün sanatçıların aynı duyarlılığı göstermesini beklerdim,semih kaplanoğlunun duruşu karşısında onu ayakta alkışlamamız ve destek olmamız lazım,umarım aksav yönetimi de bu konuda acil bir önlem alır...

  • tebrikler semih kaplanoğlu, unutmayın ki azcık inancı olan azcık insana değer veren tüm türkiye insanı sizin bu tavrınızı en kalbi duygularla destekliyor..

  • Kendisinin geleceğini duyduğumdan beri, Srebrenitsa'da olanları unutamayan bir Türk olarak içim içimi yiyor. Umarım Boşnak kardeşlerim, AKSAV'ın kararının tüm Türkiye'nin kararı olmadığını asla unutmazlar... Semih Kaplanoğlu'nu bu kararından dolayı kutluyorum. Keşke herkes onun kadar cesur olabilse...

  • semih kaplanoğlu'nu yürekten kutluyorum.ben bir türkiye vatandaşı boşnak olarak kustarica'nın dini ile ilgilenmiyorum.tabii ki insan düşüncelerini ifade etmekte özgür olmalı. bunda benim bir itirazım yok.beni üzen kustarica'nın kendi halkına ihanet etmesi komşuları,hemşerileri sistematik olarak katledilip tecavüze uğratılırken suçlunun tarafını tutması,bu sanatçı kimliği ile bağdaşmaz.kustarica'nın durumu katiline aşık olan mağdurun durumuna benziyor. beni bu olayda en çok üzen aksav'ın tutumu.ısrarla bu iğrenç çetniğin arkasında duruyorlar.tarih aksavı da yargılayacak.aksav yöneticileri her zaman bu kararlarından dolayı utanacaklardır. umarım utanırlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir