17 Haziran 2005 10:44

Bana Da Oscar

Dublörler Akademi'ye baş kaldırdı

Sinema dünyasının en gözde ödülleri olan Oscar'ları dağıtan Amerikan Film Akademisi (AMPAS), ilginç bir protestoyla karşı karşıya. Film dünyasının isimsiz kahramanları kabul edilen dublörler artık kendileri için de Oscar istiyor.Akademi yönetiminin toplandığı Salı günü, Beverly Hills'teki yönetim binasının önüne gelen Dublörler Birliği'nin 75 üyesi Oscar ödüllerine yeni bir dal eklenmesini talep etti. 14 yıldır bu amaç uğruna çalışan birlik üyelerinden Jack Gill, Variety'e yaptığı açıklamada bunun çok haklı bir talep olduğunu bildirdi. ''Filmlerdeki bir çok sahne, özellikle de aksiyon sahneleri, dublörler sayesinde gerçekleştirilebiliyor'' diyen Gill, ödülün Stunt Coordination adı altında verilmesi gerektiğini savunuyor.Akademi adına açıklama yapan Frank Pearson ise, Akademi'den böyle bir şeyi istemeden önce SAG'ın (Screen Actors Guild) zorlanması gerektiğini savundu. Öncelikle Aktörler Birliği dublörlere ödül vermeli diyen Pearson, zaten yeni bir dal eklense bile ödüllerin verilebilmesi için en az 2-3 yıl altyapı çalışması yapılması gerektiğini söyledi.Dublörler Birliği kendileri için böyle prestijli bir ödül istemekte haklı olsa da protesto gösterisi için yanlış bir zaman seçmiş gibi görünüyorlar. Onlar dışarıda ödüllere yeni bir dal eklenmesi için uğraşırken, Akademi de içeride ödül sayısını azaltmak için toplantı yapıyordu.
Yorumlar
  • Oscar'a gelene kadar SAG'nin böyle bir dublör ödülü kategorisi hazırlaması bence de akla daha mantıklı geliyor.

  • Aslında ilk bakışta iyi bir fikir gibi geliyor ama o zamanda sanki oyuncu kategorisinin saygınlığı azalabilir diye düşünüyorum. Bilemiyorum ne kadar doğru ama gecen yıl da en iyi anime karakter kategorisi yer alsın diye baskılar yapılıyordu. Bu akademinin bileceği iş ama gerçekleşeceğini sanmıyorum...

  • İlginç bir istek kanımca zaten dublorler için özel olarak düzenlenen,ayrı bir ödül töreni var ve bunun yeterli olması gerekir diye düşünüyorum,ayrıca oscarlarda set,kostüm ve makyaj dallarının tek bir kategoriye indirgenmesi de akıllıca olur kanısındayım.Saygılar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.