24 Temmuz 2006 11:04

Başka Dünyalara Özlem

Geleceğe Işık Tutan Anket...

SineManket bölümümüzde sorduk... Yaşlısı genci korku filmi çekiyor. Acaba bu eğilimin arkasından hangi "tür" gelir diye. Yanda gördüğünüz gibi, bilim kurgu türü öne çıktı. En şaşırtıcı olan ise, yabancı örnekleri büyük bir ilgiyle takip edilen animasyonunun aldığı düşük puan. Gerçekten, yerli animasyon örneklerini sinemada görmek istemez misiniz? Bu tür aslında hem diğer sinemacıları hem de izleyicileri heveslendirecek öncü bir çalışma bekliyor uzun süredir. Beyin cimnastiği olsun diye soruyoruz: Mesela Gora'lı Arif'in bu türde çekilecek yeni serüvenleri nasıl olurdu?
Yorumlar
  • tam ismini yazamıcam kusura bakmayın ama wollice ve gramiti filminin 4 senede yapıldığını ve çok kalabalık bi ekibin çalışması olduğunu.

  • animasyon film yapmanın normal film yapmaktan daha zor olduğunu ve milyonlarca dolara mal olduğunu heralde biliyosunuz değil mi?

  • Bilim kurgu için yerleşmiş bir fantazi kültürü ve insanların kafasında oturmuş en azından birkaç tane sağlam mitolojik öykü gerektiği kanısındayım(ki ülkemiz mitolojisi üzerine yapılan çalışmalar hala yeterli değil)bu konuda her ne kadar batıdaki örneklerden feyz almamız gerekse de mutlaka bize ait özgün öyküler bulmamız gerekli,yoksa taklitten öteye gidilemez görüşündeyim.Animasyon konusuna gelince;açıkçası bu sektörün geleceğine yön verecek kişilerden biri olarak(bunun eğitimini alıyorum)üzüldüğümü söylemeliyim,hoş halktan bu konuya fazla bi ilgi beklemiyordum ama bu sitenin okurlarından da böyle bir cevap gelmesi animasyonun hala çocuklar için vakit doldurma aracı olarak görüldüğünün bir göstergesi,halbuki iyibir animasyon filmle kültürünüzü ve değerlerinizi kolaylıkla diğer ülkelerin çocuklarının dimağlarına işleyebilirsiniz,bundan daha iyi bir reklam düşünemiyorum doğrusu.Ama okullardan mezun olanlar bu şansı hiç yakalayamıyor,çünkü oturmuş bir animasyon sektörü bulunmuyor,ya grafik ajanslarına giriyor,ya reklam sektörüne dalıyorlar.Şanslılar ise kapağı yurtdışına atıyor,şu anki ilgisizlik sürdüğü sürece de bu değişecek gibi görünmüyor.Saygılar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir