28 Ocak 2005 16:48

BBC, Aslanla Aynı Fikirde

Dünya sineması Zvyagintsev dedi

BBC Four'un sinemaya verdiği desteği arttırmak için geçtiğimiz yıldan beri Dünya Sineması Ödülleri dağıttığını duyurmuştuk. Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filminin de adaylar arasında olduğu bu yılki yarışın galibi Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev'in Dönüş filmi oldu.The Return 2003 yılında Venedik Film Festivali'nde de yarışmış ve büyük ödül olan Altın Aslan'a uzanmıştı. Vanya ve Andrey adlı iki kardeşin babasız geçen yılların ardından babalarına kavuşmaları ancak yaptıkları tatilde aralarında büyük bir uçurum oluşmasının anlatıldığı film, kazandığı ödüller kadar büyük trajedilerle de dikkatleri üzerine toplamıştı. Filmin genç yıldızı 15 yaşındaki Vladimir Girin filmde de set olarak kullanılan gölde geçirdiği kazayla hayatını kaybetmişti.
Yorumlar
  • bu filmi izlemedim ancak çok şey duydum hakkında...mükemmel falan demişlerdi ama ben filmi hiçbiyerden bulamadım. Nerden buldnuz?

  • Muhteşem bir film.Tarkovskyvari.Neden sorularına bir cevap aramayan bir film.Hatta bunları önemsiz buluyor.Filmin bütün anlatmak istediği şey, çocuğun o son bölümde baba diyerek denize koşmasıdır.

  • ZeprA'ya katılıyorum. Uzak bence de çok iyi bir film ama Dönüş çok ama çok iyi bir film, bir başyapıt hatta. Filmden çıktığımızda arkadaşlarla, "bazı yerlerde Nuri Bilgi Ceylan'ın yapmak isteyip de yapamadıklarını başarmış" gibi yorumlar yapmıştık bu arada.

  • Film,akıllara durgunluk veren bir senaryoya yahut baş döndürücü bir kurguya sahip değil,bilâkis günümüz seyircisine bir filmin bu özelliklere sahip olmadan da bir filmin çok iyi bir biçimde öykü anlatılabileceğini gösteriyor,filmde kişisel olarak mantıksız bulduğum bir iki nokta vardı ki,bunlar filmi izlemeyenler açısından bahsedemeyeceğim detaylar.Konstantin Lavronenko'nun performansı ve karaktere uyumu oldukça iyi,ancak kardeşlerden Ivan rolündeki Ivan Dobranrarov için ayı şeyi söyleyemeyeceğim.Film geçtiğimiz yıl İstanbul film festivalinde gösterilmişti,bu da çileklikek'e cevap olsun.Ancak yakında vizyona da girecek.

  • Bu filmi nasıl izlediniz? Nereden buldunuz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir