21 Ekim 2015 11:07

Beklenen gün nihayet geldi! Bugün ''Geleceğe Dönüş'' Günü

The Back to the Future yani Geleceğe Dönüş... Başrollerinde Michael J. Fox (Marty McFly) ve Christopher Lloyd'un (Emmett Brown) yer aldığı Geleceğe Dönüş filmini bilmeyen yoktur. Sinema tarihine damga vuran Geleceğe Dönüş filminin ikinci filminde bugüne yani 21 ekim 2015 tarine gidiyorduk. Peki sosyal medyada da gündem olan The Back to the Future (Geleceğe Dönüş) filminin yayınlandığı 1985 yılından bugüne kadar neler değişti? İşte haberimizde Geleceğe Dönüş filmi hakkında bilmediklerimiz...

Geleceğe Dönüş The Back to the Future! Bir döneme damga vuran ve zaman yolculuğu temasını işleyen Geleceğe Dönüş bugün herkesin dilinde, sosyal medyada da en çok konuşulanlar arasında. Tüm dünyada gişe rekortmeni olan Geleceğe Dönüş filminin serisininin ikinci filminde Marty ve Doktor Brown, Marty'nin doğmamış çocuklarını kurtarmak için 26 yıl sonraya, tam bugüne ışınlanıyordu. 21 Ekim 2015 Marty Mcfly ve Doktor Brown'un bundan tam 26 yıl önce geleceğe ışınlandıkları tarih. Yani ''Geleceğe Dönüş" filminin bugün trend topic olması sizi şaşırtmasın. 1985 yılında vizyona giren ve dönemin en popüler bilim kurgu filmi olan Geleceğe Dönüş'te Michael J. Fox'ın canlandırdığı Marty McFly, filmin ikinci serisinde DeLorean marka otomobili ile zaman yolculuğu yapmış, geleceğe gitmişti. İşte o gün tam olarak da bugün aslında. 21 Ekim 2015... 1985 yılında yola çıkan McFly, 30 yıl sonrasına gitmeyi başarmıştı. Ancak McFly'ın gittiği gelecek bugünkünden elbette çok farklıydı. İşte filmdeki gelecek ile bugünün arasındaki büyük uçurum...NÜKLEER ENERJİYİ KULLANAN DELOREAN: Filmde zaman makinesi olarak kullanılan ve yakıt olarak nükleer enerjiden faydalanan DeLorean otomobil, bu şekilde zamanda yolculuk yapmayı mümkün kılıyordu. Ancak günümüzde kullanılan araçların hemen hiçbiri nükleer enerjiden faydalanmıyor.
UÇAN DELOREAN: DeLorean'ın bir diğer özelliği de uçabiliyor olmasıydı. Ancak günümüzde uçan arabalar halen konsept olarak karşımıza çıkıyor ve uçan arabaların olduğu bir hava trafiği elbette söz konusu değil.
KENDİ KENDİNE BAĞCIKLARINI BAĞLAYAN AYAKKABI: Filmde görülen bir diğer ileri teknoloji ürünü ise kendi kendine bağcıkları bağlanan ayakkabılardı. Ayakkabayı giyen McFly'ın ayakkabısının bağcıkları kendi kendine bağlanıyordu. Ancak bugün için bu tip bir ayakkabı elbette yok; en azından şimdilik!
UÇAN KAYKAY: Filmde görülen uçan kaykay yani hoverboard, McFly'ın havada süzülmesine ve bu şekilde yol kat edebilmesine olanak veriyordu. Su üzerinde gidemeyen ve yerden kısa bir mesafe havada durabilen uçan kaykaylar bugün tam olarak yapılmış olmasa da, ona yakın bir ürün Lexus isimli bir firmadan geldi. Lexus, geçmişte birçok denemesi başarısız olan uçan kaykayı gerçeğe dönüştürmek için Barcelona yakınlarında özel bir park inşa etti. Uçan kaykay, şu an sadece yüzeyinin altı manyetik raylarla döşenen bu parkta kullanılabiliyor. Kaykay ve yerin altındaki mıknatısların birbirini itmesi sayesinde, kaykay havada kalıyor. Soğutma amaçlı kullanılan sıvı nitrojen, kaykayın dumanlar saçan görüntüsünü kazandırıyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM GELECEĞE DÖNÜŞ (TIKLAYIN)

GELECEKTE HAVA DURUMU:
Geleceğe giden McFly, hava durumunun o an nasıl olacağını, yağmurun ne zaman, hangi saatte başlayacağını ve fırtınanın ne zaman dineceğini anında öğrenebiliyordu. Söz gelimi yağmurun yoğun olduğu bir anda hava durumu raporu yayınlanıyor ve tam 2 dakika sonra yağmurun keseceğinden bahsediliyordu ve denilen vakitten salise şaşmadan bu tahmin gerçekleşiyordu. Bugün ise hava durumunda bu kadar kesin tahminler halen yapılamıyor.

ÖLÇÜLERİ DEĞİŞEBİLEN GİYSİ:
McFly'ın gelecekteyken üzerine giyindiği özel tulum, otomatik kurutma sistemini içinde barındırıyor, vücut ölçülerine göre kendini şekillendirebiliyordu. Yani hemen herkes, aynı tulumu giyebiliyor, tulum kendini değiştirerek kişinin vücut ölçülerine göre kullanılabiliyordu.

AKIM KAPASİTÖRÜ: Akım kapasitörü olarak da bilinen ve DeLorean'da kullanılan sistem, zaman yolculuğunu mümkün kılıyordu. Ancak filmdeki profesörün geliştirdiği akım kapasitörü sadece hayal olarak kaldı.

Geleceğe Dönüş 2 Kehanetleri!

Tüpsüz ince ve LCD TV: LCD TV’ler, şu an sıradan bir şey olabilir ancak 90'larda hatta 2000'li yılların başlarında ülkemiz için hayaldi. Ülkecek 55 ekrandan ötesini mi gördük 2007 ya da en düşük 2006'ya kadar? İşte günümüzdeki Plazma ve LCD TV'ler...

Tablet Bilgisayarlar: Marty McFly'ın saat kulesine yardım isteyen yaşlı adamın elindeki tablet, şu an çoğu insanın elinden düşmüyor. Hatta günümüzde bile birçok yardım toplanırken yine tabletler ön planda.

Sesli Komut Sistemi ve görüntülü konuşma! Günümüzdeki Facebook, hatta tarihe gömülen MSN'in haricinde Skype'ın atası. Ayrıca Marty'nin 80's Cafe'deki görüntülü konuşma sistemi ise iOS ile karşımıza çıkan Siri'nin de başlangıcı diyebiliriz.

Teknolojik Gözlük: Junior Marty'nin bu gözlüğü, günümüzdeki Google Glass ve Oculus Rift'i ortaya çıkardı diyebiliriz.

3D Sinema: Artık bıktığımız ve yavaştan tarihe karışacağına inandığımız teknoloji.
Kredi Kartı ve Okuyucusu: Bildiğiniz POS cihazı ve Kredi Kartı
Dokunmatik Teknoloji: Kötü Biff'in taksiye parmak izi ile dokunmatik olarak ödediği ücret. Bildiğiniz Thumbprint yani dokunmatik teknoloji filmde de mevcut. Parmak izi ise yıllardır olan bir şey ancak 1985 senesine göre yine hayalden ibaret
Dijital Kamera!: Yine profesyonel makinadan vazgeçemesek de, hatta telefonlarımız bile dijital kameranın önüne geçse bile, Dr. Brown'un elindeki dijital kamerayı görebilirsiniz.
Uçan Arabalar!: Honda, Fuz-0 modeli olarak ilk uçan araba projesini sundu. Bu projede filmdeki gibi gelişme kaydedilmedi ancak şu an az bir şey bile olsa, ilk uçan araç. Tabii henüz ciddi anlamda kullanılabilir olmadığı için piyasada değil. Tabii bir o kadar filmde yer alıp da gerçekleşmeyen ya da gerçekleşmesi için daha zamana ihtiyaç duyduğumuz geri dönüşümlü yakıtlar, uçan araç trafiği, havada kalabilen billboardlar, füzyon sanayi, küçük pizzaların mikrodalga fırında büyümesi ve her kişiye uyum sağlayan kıyafetler ile cepleri dışarıda dolaşan çocuklar, ikili kravatlar henüz yok. En önemlisi de zaman makinası yok.

GELECEĞE DÖNÜŞ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ(TIKLAYIN)

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)


Robert Zemeckis'in yönetmenlik, Bob Gale'ın yardımcı senaristlik, Steven Spielberg'in yürütücü yapımcılık yaptığı, 1985 yapımı bilim-kurgu, macera ve komedi türündeki filmdir. Başrollerinde Michael J. Fox'un Marty McFly, Christopher Lloyd'un Emmett Brown olarak yer aldığı filmde, Crispin Glover, Lea Thompson ve Thomas F. Wilson da yan rollerdedir. Geleceğe Dönüş'te, bir delikanlının kazara 1985 yılından 1955 yılına gitmesi konu edilir. Lisede okuyan anne ve babası ile tanışan genç, yanlışlıkla annesinin romantik ilgisini çeker. Anne ve babasının aşık olmasını engellediği için hatasını telafi edip, 1985 yılına geri dönmek zorundadır.

Zemeckis ve Gale, babası okul çağındayken onunla tanıştığını düşünen Gale'ın fikrine yoğunlaşıp hikâyeyi yazmaya başladı. Birçok stüdyonun, Zemeckis'in Romancing the Stone filminin gişedeki başarısına kadar geri çevirdiği hikâyeyi, Universal Pictures ve yürütücü yapımcı Steven Spielberg kabul etti. Film ekibinin Eric Stoltz'un bu rol için uygun kişi olmadığını anlayana kadar, Marty McFly olarak filmin oyuncu kadrosunda yer alan isim Eric Stoltz'tu. Zemeckis'in Spielberg'e "Güldüreceğimizi umduğum kadar güldürdüğümüzü zannetmiyorum" demesiyle Stoltz kadrodan çıkarıldı, filmin gösterim tarihi olan 3 Temmuz 1985 tarihine kadar çekimler tekrar yapıldı.

Film gösterime girdikten sonra, 380 milyon $ hasılat ve çok iyi yorumlar alarak yılın en başarılı filmlerinden biri oldu. Hugo Ödülleri'nde En İyi Dramatik Sunum ve Saturn Ödülleri'nde En İyi Bilim-Kurgu Filmi ödüllerini kazandı, ayrıca Akademi Ödülleri, BAFTA ve Altın Küre adaylıkları aldı. Ronald Reagan, 1986'daki State of the Union Address'te ve 2007'deki Kütüphane Kongresi'nde filmden cümleler söyledi. Filmin başarısının ardından, 1989 ve 1990 yıllarında iki devam filmi gösterime girdi. Ayrıca animasyon serisi hazırlandı ve tema parkı açıldı.
Geleceğe Dönüş, 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasında seçilmiş ve filmin ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]Serinin yönetmeni Robert Zemeckis kendisi ölmeden yeni bir Geleceğe Dönüş filmi çekilmeyeceğini söylemiştir.[2]Serinin 2016 yılında çizgiromanı çıkacaktır.[

Filmin Öyküsü

Doktor Emmett Brown'un evine gelen Marty McFly, gitarını dev bir hoparlöre bağlar. Gitarının teline dokunduğunda hoparlörün büyüklüğünden kaynaklanan sesten dolayı geriye zıplar. Ardından telefon çalar. Arayan Dr. Emmett Brown'dur. Marty'ye geceleyin yanına gelmesini söyler. Okula geç kaldığını fark eden Marty, kaykayına binip okula gider. Müdürden azar işitip geç kağıdı alır. Grubuyla birlikte okulun müzik seçmelerine katılır. Ancak jüri üyeleri onları, müziklerinin çok gürültülü olduğu gerekçesiyle reddeder. Çıkışta sevgilisi Jennifer ile, babasının arabası ile dolaşacaklarını söyler. Evine gider. Arabayı ödünç alan Biff Tanen, (Thomas F. Wilson) Marty'nin babası George McFly'ın (Crispin Glover) arabası ile kaza yapmıştır. Marty buna çok sinirlenir. Uyanıp Dr. Brown'un yanına kamera ile giden Marty, Brown'un Delorean DMC-12 model bir arabadan zaman makinesi yaptığını görür. Zamanda yolculuk yapabilmesi için plütonyum gereken araba, saatte 88 mil hıza ulaşınca geçmişe veya geleceğe gider. Brown, köpeği Einstein'i geleceğe gönderir. Araba geri gelir, Einstein de içindedir ve Einstein yolculuğa çıkmadan önce Dr. Brown'un onun boynuna taktığı saatle Dr. Brown'un kolundaki saat arasında 1 dakikalık bir fark vardır, böylece ilk zaman yolculuğu denemesi başarı ile gerçekleşmiştir. Ardından Brown'un plütonyumdan bomba yapma vaâdiyle kandırdığı Libyalı teröristler gelir, Brown'u vururlar. Marty arabaya binip oradan kaçar, fakat o sırada 88 mil hıza çıkan Marty kendini 1955 yılında bulur. İlk olarak arabayı bir reklam tabelasının arkasına saklar. Şehre ulaştığında, 1955 yılına geldiğini anlar. Bir restauranta gider. Orada babası ile karşılaşır. Biff, arkadaşları ile George'a sataşır. Marty dolaşırken George'un Lorraine'i gözetlediğini görür. George ağaçtan düşer ve ona tam araba çarpacakken, Marty onu kurtarır. Araba ona çarpar ve bayılır. Ayıldığında kendisini annesinin yanında bulur, kötü bir rüya gördüğünü söyler. Gözlerini açtığında kendisini annesinin gençliğinin yanında bulur. Annesi odadan çıkar ve Marty pantolonunu giyer. Aşağıya inip Lorraine'nin ailesi ile yemek yer. Annesi ona romantik bir ilgi gösterir. Marty bu durumdan çok utanır. Doktor Brown'ın yanına gider. Brown en başta Marty'ye inanmaz. Ancak Marty onu ikna eder. Elindeki bir fotoğrafa bakar. Bir bölümü silinmiştir. Brown ona durumu açıklar. Marty, babasını arabanın çarpmasından kurtararak, anne ve babasının tanışmasını engellemiştir. Eğer babası ve annesini birleştirmeyi başaramazsa yok olacaktır. 1985 yılına geri dönebilmesi için gereken plütonyum yerine de saat kulesine düşecek yıldırımın gücüne ihtiyaç vardır.

Marty, George ile buluşarak onun Lorraine ile tanışmasını sağlamaya çalışır. Ancak George'un belalısı Biff Tanen da Lorraine'i istiyordur. Marty, George'un Lorraine'i okuldaki dans gecesine davet etmesini söyler. Ancak George bunun mümkün olmadığını söyleyince, Marty çareyi George'u kandırmakta bulur. Plütonyumdan korunmak için tasarlanmış kıyafeti giyip George'un yanına gider. Ona Darth Vader olduğunu ve Lorraine'i partiye davet etmesi gerektiğini söyler. Çok korkan George bunu kabul etmek zorunda kalır. George, tam Lorraine'i davet edecekken Biff çıkagelir ve ona sataşmaya başlar. Marty, Biff'i onlardan uzak tutmaya çalışır. Biff'e bir yumruk atar. Biff ve arkadaşları arabalarına binip onun peşine düşerler. Marty kaykaya binip onlardan kaçar. Biff ve arkadaşları, Marty'i ellerinden kaçırdıklarında bir gübre kamyonuna çarparlar. Bu olay ile birlikte Lorraine'nin Marty'e ilgisi daha çok artmıştır. Marty yeni bir plan yapar. O Lorraine'i partiye götürecektir, ardından da zarar vermeye çalışacaktır. Bu sırada George gelip Marty'i durduracak ve Lorraine ona aşık olacaktır. Parti günü geldiğinde Marty araba ile Lorraine'ni alır. Okulun dışında Lorraine ile arabada oturan Marty'nin planı Biff yüzünden bozulur. Biff'in arkadaşları Marty'i bir arabaya kilitlerler. Biff de Lorraine'ne taciz etmeye çalışır. Plana uygun olarak arabada Marty'nin olduğunu sanan George, Biff'e Lorraine'nin yanından çekilmesini söyler. Biff, George'un kolunu kıvırır ve onunla dalga geçer. Bu sırada bir arabada kilitli kalan Marty'e, partide çalacak olan müzisyenler yardım eder. Marty hemen George'a yardım etmeye gider.

Biff'in kolunu kavradığı George, onun Lorraine'e tokat atmasına sinirlenir. Yumruğunu sıkar ve Biff'in suratına en sert yumruğunu atar. Biff oracıkta yere yığılır. Artık George'un Marty'e ihtiyacı yoktur. Marty, Biff'in arkadaşlarının kendisini aradıklarını görür. Marty'yi arabadan çıkaran müzisyenlerden birinin eli zarar görmüştür ve bu da gitar çalmasına engel olur. Bu yüzden Marty gitar çalmayı kabul eder. Partide Rock'n roll çalan Marty'nin eli yavaşça yok olmaya başlar. Çünkü sınıf arkadaşlarından biri George'u itip, yanındaki Lorraine'i almıştır. İlk önce oradan uzaklaşan George geri gelip çocuğu itip Lorraine ile dans eder. Marty de sorunun hallolduğuna sevinip Johnny B. Goode şarkısını çalar. İlk başta bu şarkı çok beğenilse de Marty'nin yapmaya başladığı garip hareketler insanların bunu garipsemesine neden olur.

Marty oradan uzaklaşıp Dr. Brown'un yanına gider. Ona bir mektup vermeye çalışır ama Brown bunu kabul etmez. Arabanın geleceğe gidebilmesi için, saat kulesine düşecek yıldırıma ihtiyaç vardır. Marty arabaya elektrik kablosuna değeceği bir çubuk takıp beklemeye başlar. Araba biraz geç çalışır, fakat saat kulesinin tepesindeki Dr. Brown bu sırada yıldırımı çekecek olan kabloyu yanlışlıkla koparır. Marty'nin sürdüğü araba tam gelecekken aşağıya iner ve sorunu çözer. Yıldırım düşer ve Marty 1985'e geri döner. Hemen Dr. Brown'ın yanına gidip ölmesine engel olmaya çalışır ancak Libyalılar, Brown'ı yine vurur. Marty koşarak Brown'ın yanına gider. Bu duruma çok üzülen Marty'nin yanındaki Brown kendine gelir. Marty'nin yazdığı mektubu okumuştur ve kurşunlardan korunmak için yelek giymiştir. Ardından Marty evine gider. Babası ünlü bir yazardır. Biff de onların hizmetçisidir. Kız kardeşinin peşinde bir sürü erkek vardır ve erkek kardeşi de saygın bir işte çalışıyordur. Marty ayrıca hayalindeki arabaya da sahip olmuştur. Marty arabasının yanındayken sevgilisi Jennifer gelir. İkisi konuşurlarken Dr. Brown gelir ve onları gelecekte büyük bir sorunun beklediğini söyleyip tekrar zamanda yolculuğa çıkarlar.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir