23 Aralık 2010 01:00

Ben Mahsun'un harcadığı parayla 10 film çekerim!

Yönetmenliğe Cengiz İmren’in ‘Bitanem’ adlı klibini çekerek başlayan ‘Çakallarla Dans’ filminin yönetmeni Murat Şeker, isminin ‘romantik filmlerin unutulmaz yönetmeni’ olarak anılmasından rahatsız olduğunu söyledi. ‘Aşk Tutulması’ ve ‘Aşk Geliyorum Demez’ filmlerinden sonra ‘Çakallarla Dans’ı çeken Şeker’le kariyerini konuştuk.

* Sizi bu filmi çekmeye iten şey ne?

Üzerime ‘romantik komedi filmlerinin yönetmeni’ yaftasının yapışmasını istemedim. Romantik komedinin nostaljik bir havası var. Ama ben, komediye kafası basan biri olarak, sadece komedi filmi yapmak istedim.

ÇAKALLARI BİZ UYDURMADIK
* Filmde neleri vurgulamaya çalıştınız?
Siz de çakallarla karşılaştınız mı hiç? Gazetelerde iki yıldır aynı şeyleri okuyoruz; o onla bir çete kurmuş, o içeri girmiş çıkmış vs... Acayip bir bilgi kirliliği var. Ne oluyor bilemiyoruz. Ama yaşananları bu kadar ciddiye alarak hayat geçmez. İnsanız biz de, gülüp eğlenmek hakkımız. Filmin ana öyküsü de bu gerçeklerle ilgili.

* Ne kadara mâl oldu film?
1 milyon dolar harcamamız oldu. Aslında 300 bin seyirci bizi kurtarır ama ben 500 binin üzerinde seyirci bekliyorum.

EN GÜVENDİĞİM FİLMİM BU!
* Neden devlet desteği istemiyorsunuz?
Devlet bana yardım etsin diye ağlayacak biri değilim. Evimi ipotek ettiririm, sağdan soldan borç alırım yine de devletten yardım istemem. Sonuçta ben üretken bir yönetmenim. Beş yılda beş uzun metraj film yaptım. Reklam filmleri çekiyorum.

* ‘Çakallarla Dans’ en güvendiğiniz filminiz mi?
Kesinlikle. Bu filmi, diğer filmlerimden dersler çıkararak çektim. Malatya Film Festivali’nde Kemal Sunal’ın adını taşıyan bir ödül aldık. Benim için inanılmaz bir deneyimdi. Ama insanların filmimi sinemada izlemeleri de önemli. Çakallık yapmasınlar.

* Mahsun Kırmızıgül’ü yönetmen olarak görüyor musunuz?
Görmek zorundayım. Filmleri 2-3 milyon kişi tarafından izleniyor. Bunu görmezden gelemem. Büyük oynuyor, Amerikanvari film yapıyor.* ‘New York’ta 5 Minare’yi izlediniz mi
İzlemedim. Denk gelirsem bakarım ama filmleri bana hitap etmiyor. Ben çok paralı işlerden hoşlanmıyorum. Fragmanında bile 10 milyon harcadığı görülüyor. Bravo; ben o parayla 10 film yaparım.

FIRLAMA BİR ADAMIM, FIRLAMA FİLMLER YAPARIM
* Yönetmenliğe kliple başladınız, değil mi?
Evet! Bir arkadaşımla Unkapanı’na gittik, Es Müzik’ten içeri girdik. “Biz bu işe girmek istiyoruz” dedik. “Arabeskçi bir çocuk var, çekin! Beğenirsek parasını veririz” dediler.

İşe bodoslama girdik. Sözleşme yok, adamı tanımıyoruz... Kendi cebimizden para verip Cengiz İmren’in ‘Bitanem’ klibini çektik. Klip beğenildikten sonra bütün arabeskçiler beni aramaya başladı. Ben rock’çı adamım, zor yırttık.

* Hep böyle komedi filmleri mi çekeceksiniz?
Malatya’da bir yerel gazeteci “Sizin filminiz festival filmi mi, gişe filmi mi?” diye sordu. “Festival gibi film” dedim. Coşku, neşe, hareket; hepsi bir arada... Ben sinemada bunu seviyorum. Sanat filmi yapsam, onun da kralını yaparım. Ama bol mesaj veren, kaygılı filmler beni sıkıyor. Aslında filmler yönetmenlerine benziyor. Ağır ketum bir adamsan, filmin de ağır oluyor. Ben fırlama bir adamım, fırlama filmler yapıyorum! Bu kadar basit...

CİDDİ BİR MÜZİK BİRİKİMİM VAR!
* Müziğe de ilginiz var; DJ’lik bile yaptınız. Filmlerinizde bu yönünüzün avantajını görüyor musunuz?
Benim gerçekten çok ciddi bir müzik birikimim var. Açık Radyo ilk açıldığında ‘Yerçekimi Sıfır’ adında bir program yapıyordum. Ama yetenekli olsaydım sinemacı değil, müzisyen olurdum. Müzisyen olamamamın hıncını da müzik yazarı olarak aldım. Çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık yaptım. Bu birikim, dediğiniz gibi filmlerime de yansıyor. Kimsenin bilmediği ya da hatırlamadığı şarkıları bulup çıkarıyorum.

Sabah

Yorumlar
  • Yap o zaman para harcamadan New Yorkda 5 Minareyi.Buna tamamen kıskanma denir başka bi açıklaması yok

  • tam olarak öyle dememiş. benim yaptığım filmlerden 10 tane çekilir demek istemiş ama o konuda hiçbir şey dememesi daha iyi olurdu. Çünkü yapımlar arasında fark var. Çünkü doğal olarak onun filminin maliyeti farklı New York’ta 5 Minare’nin maliyeti farklı. gereksiz bir yorum olmuş...

  • dandik filmler yapacaksan 100 tanede yaparsın. mahsunu kıskanmayın adam işini iyi yapıyor...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir