25 Nisan 2011 00:00

Berivan filmi yasaklandı

Film, tarihi olayları çarpıttığı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yasaklandı.

Yönetmen Aydın Orak'ın 'Berîvan: Bir Başkaldırı Destanı' adlı belgesel filmi, T.C Kültür Bakanlığı tarafından yasaklandı. Gerçek görüntüler ve gerçek tanıklarla çekilenfilmin yasaklanmasına gerekçe olarak 'tarihi olayları çarpıtması, Türk Milleti'nin birlik ve beraberliğini bozması' gösterildi. Bu ay içinde gösterime girmesi beklenirken yasaklanan film, 30. İstanbul Film Festivali'nde izleyiciyle buluşmuştu.

PROTESTO ETTİLER
DİSK'e bağlı Sine-Sen Genel Merkezi'nde önceki gün sinemaya yönelik sansürü, oyuncular ve yönetmenler protesto etti. Basın toplantısına 'Berivan: Bir Başkaldırı Destanı' adlı belgesel filmin yönetmeni Aydın Orak, 'Ax' (Torak) filminin yönetmeni Kazım Öz, sansüre uğrayan 'Dersim 38' belgeselinin yönetmeni Çayan Demirel, Sine- Sen Genel Başkanı Zafer Ayden ve sinema sanatçıları katıldı. 'Berivan' filminin yönetmeni Aydın Orak, toplantıda şunları söyledi: "21'inci yüzyılda bile hâlâ bir filmin sansüre uğruyor olması çağdışılıktır. Bu ülkede bir sanat eserini icra etmek için önce anayasanın temel ilkelerini okumak mı gerekiyor?

KARAR MERCİ SEYİRCİ

Filmin içinde kurmaca bir diyalog ya da görüntü yok! Tanıkların hepsi gerçek. Bırakalım, seyirci filmi izledikten sonra mahkum etsin. Burada karar vermesi gereken bir merci varsa o da seyirci olmalı."

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir