29 Mayıs 2010 00:00

Berlin'de Türk Sineması

Almanya'nın başkenti Berlin'de 3-12 Haziran arasında düzenlenecek olan 8. Türk Film Haftası'nın açılışı Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, tarafından yapılacak.

Berlin Türk Film Haftası organizatörü Selçuk Sazak, Broadway sinemasında düzenlediği basın toplantısında, 3 Haziran'da “Cinema Paris'te” yapılacak olan Türk Film Haftası'nın açılışını Berlin Eyaleti Başbakanı Wowereit'in yapacağını açıkladı. Sazak, ayrıca Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de açılışa katılmasının beklendiğini bildirdi.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ve Başbakan Wowereit'in himayesinde düzenlenen haftanın açılışını “Takiye” filmi ile yapacaklarını ifade eden Sazak, filmde rol alan bazı oyuncuların da açılışta bulunacaklarını kaydetti.

Toplam, 17 filmin gösteriminin yapılacağı haftada, 2 filmin İngilizce, 13'ünün Almanca alt yazılı ve 2'sinin de Almanca sunulacağını belirten Selçuk Sazak, maddi sıkıntılara rağmen bu etkinliği gerçekleştirmekten mutlu olduklarını söyledi.

Bu etkinliğin bir festival olmadığını anlatan Sazak, iki yılda bir film sektöründe Türk-Alman ilişkilerinde katkıda bulunan kişilere onur ödülü verdiklerini, bu yıl ödülün Berlin Brandenburg Mediaboard şirketi müdürü Kirsten Niehuus'a sunulacağını açıkladı.

Sazak, Berlin Film Haftası'nı 8 yıl önce başlattıklarında izleyicilerin yüzde 80'inin Türk, yüzde 20'sinin Alman sinemaseverlerden oluştuğunu belirterek, bu oranın son yıllarda değiştiğini, yüzde 70'e yakın Alman seyirciyi sinemalara çektiklerini de sözlerine ekledi.

Filmler, Babylon-Kreuzberg, Broadway sinemalarında gösterilecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir