16 Ağustos 2004 14:24

Beyazperdede Hemingway

Bu sefer hikayeleri değil kendisi

Romanlarından pek çok uyarlamayı sinemada seyretmeye alışık olduğumuz Ernest Hemingway'in hayatı beyazperdeye taşınıyor. James Gandolfini'nin Hemingway'i canlandıracağı filmde yazarın ömrü boyunca unutamadığı aşkı Martha Gellhorn rolünde Robin Wright Penn'i izleyeceğiz.1889-1961 yılları arasında yaşayan yazarın hayatının1936-1945 arasındaki dönemini izleyeceğimiz filmde, Hemingway'in, savaş muhabiri Gellhorn'la olan ilişkisi ana tema olacak. Gellhorn karakterinin bu kadar önemli olmasının sebebi ise yazarın hayatında O'nu terk edebilmiş tek kadın olarak tanınması.Onyedi yaşında gazetecilik yapmaya başlayarak yazarlık yolunda ilk adımları atan Hemingway, 1.Dünya Savaşı sırasında Amerika savaşa girmeden önce İtalyan ordusunda gönüllü askerlik yapmıştı. Daha sonra uzun bir dönem Paris'te yaşayan yazar, romanlarında daha çok askerler ve avcıları baş kahraman yaptı. Umudunu ve cesaretini kaybetmiş, kendi tabiriyle küçük insanların hikayelerini anlatan yazarın Silahlara Veda, İhtiyar Balıkçı ve Deniz, Çanlar Kimin İçin Çalıyor gibi pek çok ünlü romanı var. Yazar hiçbir zaman açık açık söylememiş olsa da, Çanlar Kimin İçin Çalıyor'u Gellhorn'dan etkilenerek yazdığı tahmin ediliyor.Senaryosunu Barbara Turner'ın yazdığı film için uygun bir yönetmen arayışına girilmiş bile. Film, 8 MM ve Meksikalı'dan tanıdığımız Gandolfini'nin Robin Wright Penn ile ilk çalışması olmayacak. İki oyuncuyu daha önce O Çok Sevimli'de bir arada izlemiştik.
Yorumlar
  • Olağanüstü eserler, olağan üstü bir yaşam, olağan üstü bir kişilik ve fırtınalı bir hayatın enteresan ve soru işaretleriyle biten sonu. Büyük ustanın hayatını ve yaşam anlayışını anlamak, bilmek çok önemli bunlar bilindeğinde eserlerini daha iyi algılayabiliriz. Filmi sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir