4 Aralık 2010 01:00

Beyazperdede 'Uygunadım Hayatlar'

Aylık Sinema Dergisi Altyazı, Aralık sayısında ‘darbe filmleri’ni, darbeyle hesaplaşma yöntemlerini ve sinemasal hafızanın bu hesaplaşmadaki konumunu masaya yatırıyor.

Aylık Sinema Dergisi Altyazı, Gezici Festival’in bu yılki programında yer alan ‘Uygunadım Hayatlar’ seçkisinden ilham alarak Aralık sayısında ‘darbe filmleri’ni, darbeyle hesaplaşma yöntemlerini ve sinemasal hafızanın bu hesaplaşmadaki konumunu masaya yatırıyor. Gezici Festival’de darbe filmleriyle ilgili seçkiyi hazırlayan Mithat Sancar’la yapılmış ve Türkiye sinemasında 12 Eylül’le olan hesaplaşmanın da uzun uzadıya irdelendiği bir söyleşinin yanı sıra, toplumun farklı kesimlerinden birçok kişiyle gerçekleştirilmiş söyleşiler üzerine kurulu ’12 Eylül’ belgeseline imza atan Özlem Sulak’la yapılmış bir söyleşi de Altyazı’nın ‘Darbe Filmleri Dosyası’nda yer alıyor. Dosyada bu söyleşiler dışında, Şili’deki Pinochet darbesinin etkilerini anlatan Kayıp ve Yargıç ve General; Portekiz’deki Salazar dönemini ve sonrasındaki Karanfil Devrimi’ni konu alan 48; Brezilya’daki askerî darbeyi arka planına taşıyan Annemler Tatilde; ülkemizde 12 Eylül’ün yansımalarını bir taşra kentinde mizahi bir dille aktaran Beynelmilel hakkında kaleme alınmış geniş incelemeler ve bu filmler dışında sinema tarihinde kendine yer edinmiş önemli darbe filmleriyle ilgili kısa yazılar bulunuyor.

Derginin ‘vizyon’ sayfalarında göze çarpan filmlerden ilki, ilerlemiş yaşına rağmen verimliliğini koruyan büyük usta Woody Allen’ın Anthony Hopkins, Naomi Watts, Josh Brolin ve Antonio Banderas gibi oyuncularla çektiği Uzun Boylu Esmer Adam. Allen’ın yine hayatın anlamı, varoluşsal kaygılar ve ölüm gibi ‘büyük meseleler’e değindiği bu son filmi, ustadan alışık olduğumuz üzere temalarının ağırlığını kendine özgü mizahı içinde eritip ortaya Allenvari bir komedi çıkarıyor. Aralık vizyonunun belki de en çok merak edilen filmlerinden Milenyum Üçlemesi’nin ikinci ayağı Ateşle Oynayan Kız ise, Stieg Larsson’un yarattığı üçlemenin bütününe bakan bir yazıyla dergide ele alınıyor. Bu kapsamlı inceleme yazısı, Larsson’un Ejderha Dövmeli Kız’da geliştirmeye çalıştığı eleştirel tavrı serinin ikinci filmi Ateşle Oynayan Kız’da da sürdürdüğünü ve nihayetinde serinin bir ‘geç kapitalist toplum’ eleştirisi olduğunu öne sürüyor.

Derginin ‘vizyon’ sayfalarında ayrıca, Çakal adlı ilk filmiyle geçtiğimiz Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan Erhan Kozan’la yapılmış bir söyleşi ve Ben Affleck’in ikinci kez yönetmen koltuğuna oturduğu soygun filmi Hırsızlar Şehri hakkındaki bir tanıtım yazısı yer alıyor.

MYNET SİNEMA FACEBOOK'TA. SEN DE KATIL! "Tıkla Beğen"

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir