19 Kasım 2003 14:06

Beyazperdenin Aranılan Bestecisi Öldü

Grammy ödüllü besteci Michael Kamen, kalbine yenik düştü!

Müzik dünyasına yaptığı katkıların dışında, beyazperdeye de pek çok önemli film müziği kazandıran besteci Michael Kamen, Londra'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti. Juilliard'da obua eğitimi alan ve High School of Music & Art'tan mezun olan Kamen, kariyerine New York Rock & Roll Ensemble'da başlamıştı. En son bizde vizyona girmeyen Open Range isimli western'in müziklerine imza atan besteci, evli ve iki çocuk sahibiydi.Michael Kamen'in katkıda bulunduğu filmler arasında, Cehennem Silahı ve Zor Ölüm gibi aksiyon serileri bulunuyor. Son dönemde ise, X-Men ve Frekans gibi filmlerin müziklerini hazırlamıştı.Müzisyen kimliği ile katkıda bulunduğu gruplar arasında ise Aerosmith ve Pink Floyd öne çıkıyor. Pink Floyd'un 1979 tarihli The Wall, The Final Cut ve dönüş albümleri olan The Division Bell'de çalışmış ve orkestral düzenlemelerini hazırlamıştı.55 yaşında hayata veda eden sanatçı, 1992 yılında Bryan Adams şarkısı (Everything I Do) I Do it For You ile Oscar'a aday olmuştu.
Yorumlar
  • Michael'ı sadece film müzikleri yapan bir bestekar olarak anmamız çok büyük bir yanlış ve aynı zamanda saygısızlık olur.Kendisi eşsiz bir ilham kaynağı olan büyük sanatçılar arasındadır kesinlikle.Türkiyede tanınmaması ne kadar da yazık.Onu bukadar sevmemin nedeni ise müziği bana sevdiren kişi olmasıdır.

  • Michael Kamen'in Robin Hood:Prince Of Thieves filmine yaptığı müziği hala unutamam.The Greater Los Angeles Orchestra ile yaptığı bu müzikten çok etkilenmiştim.Ölmesi yazık olmuş.Robin Hood 2 filmi çekilirse yerine alabilecek bir besteci bulmak çok zor olacaktır.The Three Musketeers,The Adventures Of Baron Munchausen ve Highlander müzikleride unutulmazdır.Michael Kamen'i saygıyla hatırlayacağım.

  • Çok yazık oldu,yaşıda genç sayılır

  • Burada METALLICA ile olan ilişkisine yer verilmemiş.Metallica nın bi önceki albümü olan S&M(senfoni ve metal)de senfoni orkestrasının şefiydi ve fikir de ondan çıkmıştı...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir