28 Mart 2008 11:07

Beyoğlu Sineması Kapanıyor!

Bugün sinemamız için bir iyilik yapın, Ara filmini gidip Beyoğlu Sineması'nda izleyin...

1989 yılında kurulan Beyoğlu Sineması, yaklaşık 20 yıl sonra, 1 Temmuz'da kapanıyor. Sinemanın sorumlusu Temel Kerimoğlu taviz vermeden düzeyli film gösterdikleri halde seyircinin sanat filmlerine eskisi kadar rağbet etmediğini belirtmiş.Son yıllarda seyircinin ticari filmlere ve alışveriş merkezlerindeki sinemalara yönelmesi nedeniyle bağımsız sinemaların zor durumda kaldığını da belirten Kerimoğlu, merakla beklenen filmlerden dahi sinemanın masraflarını çıkaramadıklarını belirtiyor.Şüphesiz tarihi caddede sadece 20 yıldır bulunmasına rağmen, sinefillerin kalbinde özel bir yeri olan "tarihi" Beyoğlu Sineması'nın kapanması çok üzücü. Bugün sinemamız için bir iyilik yapın, Ara filmini veya henüz izlemediğiniz başka bir filmi gidip Beyoğlu Sineması'nda izleyin. İşe yarar mı bilinmez ama, en azından "son görevimizi" yapmış olalım.
Yorumlar
  • Ne kadar üzücü bir haber tek temennimiz kapanmaması.Bu kadarda eski bir sinema...

  • Yorumlarında tadilattan, ses düzeninden, yatırımdan bahseden arkadaşları içerliyorum. Beyoğlu Sineması'nda görülüp görebileceğiniz en iyi ses ve görüntü kalitesi vardır. Projeksiyon makinesindeki lambanın ayarı bile İstiklal Caddesindeki bütün sinemalardan daha iyidir. Salonları temiz, personeli güleryüzlü ve hoş sohbettir. Yanlış anlaşılmasın ben sinemanın ortağı filan değilim, yıllardır oraya gidip film izlemekten keyif alan bir seyirciyim. Bence seyirci profili çok değişti, eee korsan deseniz her köşebaşında ve nerdeyse herkesin yapacabileceği ek bir iş haline geldi. Bu gidişle başka sinemaların da dayanabileceğini sanmıyorum. Beyoğlu'na insanlar eskiden film, tiyatro ve konser için gelirdi, şimdi ise ucuz bira ve kötü ses düzeni ile yüksek seste müzik dinlemeye geliyorlar..

  • Bugün gişeci kısa sorduğumda kapanmayabilir dedi

  • Beyoğlu Sineması, severek film izlediğim sinemalardan biridir. Çayı güzeldir. Film başlamadan önce, duvarlarında resimlere bakıp, dalmak hoşuma gider. Üzüldüm habere. Üzülmemin sebebi, sadece bir sinemanın kapanmasından öte birşey.En son, Sürgün filmini izledim orada. 2-3 kişi vardı salonda. "Akılsız" insanların böyle güzel bir filmi göstermeleri, garip bir çelişki. "Bilinçsiz" seyircinin bu kadar az olması da, sevgili yurdum için, bir o kadar "umut verici". Sanırım; Beyoğlu Sineması'nın kapanma haberi, işletmecilerinin "akılsız" veya seyircilerin de "artık, bilinçli" olmasıyla açıklanamayacak kadar geniş kapsamlı. Sorun, tâdilât ile çözülmeyecek kadar derinde. Zaten İstiklâl Caddesi'ndeki bütün sinemaların ses ve görüntü düzenleri, -görebildiğim kadarıyla- modern.Türkiye'de, bazı filmlerin ABD ile aynı anda gösterilmeye başlanmasından, neredeyse her Hollywood filminin gösterilmesine geldik. Bir yıldaki hafta sayısı 52 ve Türkiye'deki salon sayısı fazla değişmez olduğu için; gösterilen Avrupa, Rusya, İran, Lâtin Amerika vb. ülke filmlerinin sayısı azaldı. Bu durum, ekonomi politikle açıklanabilir herhalde.Sinemanın insanlara ifade ettiği şeylerin, sinemaya gidiş veya gitmeyiş gerekçelerinin, son 30 yılda kaç kere değiştiği, sosyolojik bir araştırma konusu olabilir.Globalleşen dünyanın bir parçası olan Türkiye'de de sinema zincirleri oluşmaya başladı. Avrupa'da zaten vardı. Ama orada, bağımsız sinema salonları duruyor. Bizde kapanmaya başlıyor. İşte beni esas üzen bu.Çoğunluk, Recep İvedik seyretsin. Ama ben de, "azınlık" olarak Kader'i izleyebileyim. Bu tek renkliliğe gidişin sonunda, izleyemeyeceğim korkusu kapladı içimi. Bu haber; yaşantımdan bir rengin eksileceğinin, çocuklarıma bırakacağım dünyanın tek renkli olacağının habercisi. Çok kötü, çok.

  • şu son bir kaç yılda sinema ve tiyatro adına hep kötü haberler almak bizleri oldukça yordu.. muhsin ertuğrul yıkılıyor, taksim sahnesi kapatıldı.. sevimlilikten alabildiğine uzak, kapitalizmin beşiği alışveriş merkezlerinin o soğuk ama son derece yüksek teknoloji ürünü salonları karşısında sanat filmleri göstermek için direnen samimi salonların zarar görmesi nasıl içi boş bir seyirci kitlesi barındırdığımızın habercisi. ticari filmler izlenmemelidir gibi bir iddiada değilim, fakat bu salonlara da gereken desteği göstermek gerekir.. atlas sinemalarının son bir yıldır neden festival dışında boş filmler gösterdiğinin sebebini de şu haberle anlamış bulunmaktayım!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir