28 Mart 2006 10:29

Bilim Kurgu Değil

Solaris'in yaratıcısı öldü

Beyazperdeden Solaris'le tanıdığımız ancak bilim kurgu hayranlarının pek çok eseriyle yakından tanıdığı Stanislaw Lem 84 yaşında hayata veda etti.NTV-MSNBC'nin bildirdiğine göre; Lem'in vefatını duyuran sekreteri ölüm nedeniyle ilgili bir açıklama yapmadı.Amerikan bilim kurgu edebiyatına eleştirileri nedeniyle edebiyatçılar derneğindeki üyeliği bile askıya alınan türün üstadlarından Lem, 1950'lerde yöneldiği türde 20'den fazla esere imza atmıştı. Usta yazarın Solaris adlı kitabı ise 1972'de Andrei Tarkovsky ve 2002'de Steven Soderbergh tarafından beyazperdeye taşınmıştı.
Yorumlar
 • Bilimkurgunun en yaratıcı beyinlerinden biri olan Stanislaw Lem'in ölümü gerçekten büyük bir kayıp. Fakat bıraktığı eserler bilimkurgu literatüründe her zaman önemli bir yer işgal edecek. Eserleri kesinlikle sıradan okuyucuya göre değil. Ve ne yazık ki Solaris dışında insanların yazar hakkında pek bir bilgisi yok; aslında bildikleri sadece kitaptan daha öne çıkan iki Solaris filmiyle sınırlı. Ancak sinema aracılığıyla kitlelerin dikkatini çeken Solaris'in dışında da yazarın keşfedilmeyi bekleyen onlarca değerli kitabı var. Örneğin olaya getirdiği bakış açısı nedeniyle türünün tek örneği de sayılan "Soruşturma" adlı eseri, tüm mantık kurallarını altüst eden bir cinayet üzerinedir ki bugüne kadar ne böylesi çılgın bir konuda kitap yazılabilmiş, ne de böylesine bir fikir bu kadar çarpıcı bir üslupla aktarılabilmiştir.

 • solaris gibi bir sinema şahereserinin yaratıcısının kaybı beni üzdü.en yakın zamanda bir kitabını edinip kendisini saygıyla anıcam ! ! !

 • Bilimkurgunun en önemli ve değerli yazarlarından biri olan ve bilimkurguyu popcorn bir teknoloji seviciliğinden çıkartıp, gerçek bir edebiyat dalı haline getirenlerin başında gelen bu adamı okurları asla unutmayacaktır.

 • tarkovsky'inkini seyretmiştm tvde.. çok başarılı bir film olmasa da verimli bir öyküydü. nur içinde yatsın..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir