25 Eylül 2009 10:12

Bilimkurgu Güzelleri

Ridley Scott'ın bilim kurgu sinemasına geri dönüşü şerefine türün başyapıtlarına baktık!

Blade Runner yönetmeni Ridley Scott, The Forever War ile bilim kurgu sinemasına geri dönüyor. İtiraf edelim, Beyazperde Haber olarak, hiç vakit kaybetmeden projenin uyarlandığı kitabın bir kopyasını bulduk. Joe Haldeman imzalı Bitmeyen Savaş kitabını bulmak hiç kolay değil. Fakat, uzaydaki bir savaşın ardından dünyaya dönen bir askerin, dönüşte çok farklı bir dünya bulmasını anlatan ve Vietnam savaşına göndermelerle dolu olan kitabı tüm okuyucularımıza tavsiye ederiz. Beyazperde Haber, The Forever War'un şerefine bilim kurgu sinemasının en iyi beş filmini seçti:1. Blade RunnerÇünkü; bilim kurgu sinemasının estetik kodlarını belirlemekle kalmadı, türün en usta yazarının derdini çarpıcı bir şekilde beyazperdeye aktararak, bilim kurgu sineması ne anlatır, sorusuna da ölümsüz bir cevap vermiş oldu.2. MetropolisÇünkü; sinema tarihi önemlidir. Çünkü bize bilim kurgu ihtiyacının ne kadar eskilere gittiğini ve tüm olanaksızlıklara rağmen, hayalgücünün önemini hatırlatır. Üstelik söylendiği gibi temaları da eskimemiştir.3. StalkerÇünkü; bilim kurgu sinemasının sınırlarının sonsuzluğunu hatırlatır bize. Tıpkı insan düşüncesinin sınırsızlığı gibi. Üstelik Amerika'nın bilim kurgu söz konusu olduğunda her zaman ciddi bir rakibi olmuştur.4. MatrixÇünkü; belki de Blade Runner sonrası en önemli bilim kurgu filmi. Çünkü 2000'ler sinemasının görsel kodlarını belirledi ve çağdaş bilim kurgunun temalarını beyazperdeye taşıdı. 5. Star Wars serisiÇünkü; etkileri beyazperdenin dışına taşan, yaşam biçimlerine sızan bir evren ortaya koydu. Hayranlarının her zaman yeni filmlerini izlemek isteyeceği bir seri bu.Beyazperde Haber*Beyazperde Haber'in seçtiği en iyi western filmlerini öğrenmek için tıklayın!
Yorumlar
 • Şunu çok iyi biliyorumki insanoğlunu derin düşüncelere sevkeden tek bilim kurgu filmi hiç kuşkusuz matrix,dir

 • söz konusu star wars ise gerisi teferruattır

 • bu arada 2001 uzay macerası neden sıralamada değil sadece meraktan soruyorum

 • Star Wars bir bilim kurgu değil bir fantastik filmdir. Onun yeri hangi filme ait olabilir? 2 0 0 1

 • kitabı bulmak mucize ,bravo :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir