19 Nisan 2011 00:00

Bilinmeyen sinemalar Mayıs'ta seyirciyle buluşacak

İstanbul'da, 11-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 'Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali' 'en az gelişmiş ülkeler' kategorisinde sayılan ülkelerin sinemaları izleyiciyle buluşturacak.

İstanbul'da, 11-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek ''Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali'' kapsamında, Afrika, Asya ve Amerika kıtalarından ''en az gelişmiş ülkeler'' kategorisinde sayılan ülkelerin sinemaları izleyiciyle buluşacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, festival, Dışişleri Bakanlığının İstanbul'da 9-13 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği ''4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'' kapsamında gerçekleştirilecek.

Festivalde Butan, Senegal, Burkina Faso, Bengaldeş'in de aralarında bulunduğu ülkelerin kültürel değerleri, sinemalarıyla gün ışığına çıkacak. Festivalde, Afrika, Asya ve Amerika kıtalarından adı çok duyulmayan ülkelerin sinemaları İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.
Filmler Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması'nda ücretsiz olarak seyredilebilecek. Festivalde, 35 film gösterilecek.

Filmleri gösterilecek ülkeler, kişi başı milli gelirlerinin 750 doların altında olması özelliğini taşıyor. Ekonomik az gelişmişlik kıstası gözetilerek sınıflandırılmış ve ''en az gelişmiş ülkeler'' kategorisinde sayılan bu ülkelerin 33'ü Afrika, 14'ü Asya, biri de Amerika kıtasında bulunuyor.

Festival toplumsal hafıza, güncelin izinde, belgesel gözü, panorama, derin bakış olmak üzere beş ana bölümden oluşuyor. Festivalde ülkelerin tarihi perspektifi içinde kültürel dokularını işleyecek yapımların yanı sıra güncel sorunlarını da dile getirecek filmler yer alacak.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir