12 Mart 2016 02:50

Bin kere izlesek bıkmayacağımız filmler

Yerli yabancı tadına doyum olmayan yapımlar

1. Tosun Paşa: 1976 Kartal Tibet yapımı komedi filmi. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri, İskenderiye'nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Oyuncular Kemal Sunal, Müjde Ar, Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Zihni Göktay.

2. Süt Kardeşler: 1976 Ertem Eğilmez yönetmenliğinde, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Gulyabani isimli romanından uyarlanan komedi filmi. Oyuncular Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Hale Soygazi, Adile Naşit, Ayşen Gruda.

3. Şabaniye: 1984 Kartal Tibet yapımı komedi filmi. Şaban, beceriksizliği ve saf haliyle dikkatleri çekse de kan davası yüzünden kadın rolüne girmek zorunda kalır ve Şabaniye olur. Oyuncular Kemal Sunal, Çiğdem Tunç, Erdal Özyağcılar, Adile Naşit.

4. Öğretmen: 1988 Kartal Tibet yapımı dram filmi. Köyünden ailesiyle beraber İstanbul'a göç eden Hüsnü (Kemal Sunal) öğretmenin İstanbul'da tutunmaya çalışır. Kemal Sunal, Selma Sonat başrolde.


5. Namuslu:
1984 Ertem Eğilmez yapımı komedi/dram filmi. Ali Rıza kendi halinde dürüst, namuslu bir mutemettir. Bu özellikleriyle çevresinde hor görülür, kendisine saygı gösterilmez. Bir aybaşı çalıştığı dairenin maaşlarını almak için Merkez Bankası'na gider. Çıkışta parayı iki soyguncuya kaptırır. Şüpheler Ali Rıza üzerinde yoğunlaşır. Şener Şen, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Erdal Özyağcılar başrolde.

6. Hababam Sınıfı: 1975 yapımı filmin devam filmleri de çekilmiştir. Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Ertem Eğilmez'dir. Oyuncular ise Kemal Sunal, Müzin Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit. Unutulmaz müziğinin bestecisi Melih Kibar.

7. Gülen Gözler:1977 yapımı Ertem Eğilmez filmi. Yaşar Usta, karısı Nezaket ve beş yetişkin kızı ile İstanbul'da yaşar. Yaşar usta, erkek çocuğu olur beklentisiyle tüm kızlarına erkek ismi vermiştir. Kalabalık ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmakta, cimriliği ve hilekarlığı ile zengin olmuş eski arkadaşı Yunus'un inşaatları için doğramacılık yapmaktadır. Yaşar Usta, yaşadıkları zorluklara rağmen ailesinin sorunlarını çözer. Oyuncular Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Müjde Ar, Şevket Altuğ.

8. Neşeli Günler: 1978 yapımı Orhan Aksoy filmi. Kazım Efendi ve Saadet Hanım turşuculuk yapan bir çifttir. 6 çocuklarıyla birlikte yaşamlarını sürdürmektedirler. Sürekli olarak turşu suyu yüzünden kavga etmektedirler. Bir gün yine evde bu yüzden tartışmaya başlarlar. Limon mu sirke mi derken tartışma büyür. Sonunda Kazım Efendi üç çocuğunu da alır ve evi terk eder. Yıllar sonra ayrılan kardeşler birbirlerini bulurlar. Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Mürüvvet Sim, Ayşen Gruda başrolde.

9. Arabesk:
1988 yapımı Ertem Eğilmez filmi. Ağa kızı Müjde, küçüklüğünden beri tanıdığı Şener'e varmak ister fakat babası izin vermez. Sonunda Müjde, Şener'e kaçar fakat gene çocukluğundan beri bu ilişkiyi bozmak isteyen Kaya'nın kötülükleriyle karşılaşırlar. Müjde Ar, Şener Şen, Necati Bilgiç başroldeler.

10. Eşkıya: 1996 yapımı Yavuz Turgul filmi. Şener Şen, Uğur Yücel, Kamran Usluer, Sermin Hürmeriç, Yeşim Salkım başrolde. 1989'dan sonraki dönemde, gösterime girdiği 1996'dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden filmi.

11. Issız Adam: 2008 yapımı Çağan Irmak filmi. Cemal Hünal, Melis Birkan başrolde. Alper ve Ada'nın aşkını anlatan film Türk izleyicisinden büyük ilgi görerek Türkiye'deki 15. haftasında 2 milyon 765 bin seyirciye ulaştı.

12. Star Wars Serisi: George Lucas yapımı film serisi 25 Mayıs 1977'de başladı. Sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştirmiş kurgusal evren ve marka haline geldi.

13. The GodFather Serisi: 1972 yapımı, Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı film serisidir. 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

14. Rocky Serisi: 1976'da çekilen, 6 filmden oluşan film serisi. Başrolde, filmin senaryosunu da yazan Sylvester Stallone oynadı. Rocky filmi Rocky Marciano nun boks maçlarından esinlenerek oluşturulmuştur.

15. Kill Bill Serisi: Quentin Tarantino'nun yönettiği, ilk bölümünün Kill Bill: Vol.1 adıyla 2003 yılında, ikinci bölümünün de Kill Bill: Vol.2 adıyla 2004 yılında gösterime girdiği filmlerdir. Medya otoritelerine göre şu ana kadarki en etkileyici kılıç dövüş sahneleri bu filmdedir. Başrol oyuncuları Uma Thurman, David Carradine, Vivica A. Fox, Lucy Liu, Michael Madsen, Daryl Hannah, Sonny Chiba, Gordon Liu ve Miss Kuriyama'dır.

16. Mission Impossible Serisi: 1996 yapımı, Brian de Palma filmi. 60'lı ve 70'li yılların Mission İmpossible isimli televizyon dizisinden yola çıkarak çekilmiştir. Film çok tutmasının ardından 4 devam filmi gelmiştir. Başrollerde Tom Cruise, Emmanuelle Béart, Kristin Scott Thomas var.

17. Ocean’s Eleven Serisi: İlki 1960'ta, sonuncusu 2007'de çevrilen dört soygun filminin ortak adı. Adlarını soyguncu çetesinin lideri Danny Ocean 'dan alan filmlerin konuları birbirine çok benzemektedir ve dört filmde de zekice kurulmuş plânlarla çok iyi korunan kumarhaneler soyulmaktadır. 1960'ta Frank Sinatra'nın canlandırdığı Danny Ocean karakterini sonraki filmlerde George Clooney oynamıştır.

18. Hangover Serisi: 2009 yapımı Todd Phillips filmi. Başrolünde Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Heather Graham, Justin Bartha ve Jeffrey Tambor yer almaktadır. Filmde, bekârlığa veda partisi için Las Vegas'a giden ve kaldıkları otelde geçirdikleri gecenin ardından hiçbir şey hatırlamayan dört arkadaşın başından geçen olaylar anlatılmaktadır.

19. Hobbit : 2012 yapımı Peter Jackson filmi. Tolkien'in romanından uyarlama filmdir. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabının filmidir.

20. Die Hard Serisi:
1988 yapımı John McTiernan filmi. Nothing Lasts Forever adlı romandan uyarlanmış, devam filmleri çekilmiştir. Bruce Willis, Alan Rickman, Alexander Godunov başrollerdedir.

MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  • Bu mudur yani.? Başka başka platformlarda yapsana şu işi. Son dönem hollywood filmleri ve bizim eski ama içimizi neşelendiren baş tacı filmler..

  • "Neşeli Günler" filmine, yanlışlıkla "Aile Şerefi" filminin görüntüsü konulmuş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir