10 Ağustos 2006 10:53

Bir Afiş Tasarımcısı

SineMasal bölümünde yeni röportaj!!!

Öncelikli amacı bir filmi satmak olan film afişleri, yetenekli tasarımcıların elinde başlı başına bir sanat eserine dönüşebiliyor. Ortalama iki saat süren bir filmin duygusunu vermek gibi zor bir misyonu olan afişler, en popüler şekliyle film meraklılarının odalarından, koleksiyoncuların arşivlerine kadar farklı mecralarda yer alabiliyor.Bu hafta SineMasal bölümü için Derviş Zaim filmleri için hazırladığı film afişleriyle dikkat çeken, yetenekli bir tasarımcı ile görüştük. Mehtap Yılmaz, başta unutulmaz Tabutta Rövaşata filminin afişi olmak üzere, hazırladığı az ama öz film afişlerinden edindiği önemli birikimi bizimle paylaştı. Bu ilgi çekici röportajı okumak için hemen tıklayın!
Yorumlar
  • zaim'in filmleri kadar afişleride güzeldir.. bu afişlerin hangi elden çıktığını görmek çok güzel.. röportajda hiç fena değil... :)

  • röportaja ve çalışmalara baktım ama bir photoshop kullanıcısı ve sinema fanatiği olarak çalışmalar malesef beni tatmin etmedi. özellikle filler ve çimen çalışması çok basit. orta düzeyde bir photoshop kullanıcısının yapabileceği bir çalışma. tabii fikirde önemli. benim bildiğim bir türk afiş tasarımcısı var adı emrah idi galiba kill bill'in, vizontele'nin ve frida'nın afişlerini tasarladı ve frida afişi ilede ödül aldı sanırım keşke onla röportaj yapabilseniz çok büyük bir yetenek. son olarak hababm sınıfı askerde ve hababam sınıfı 3.5 filmlerinin afişlerinide çok başarısız buldum keşke biraz uğraşılsaymış özellikle 3.5taki yarasalar copy paste ile çoğaltılmış gerçekten üzücü...

  • Bence Mehtap Yılmaz'ın iyi bir afiş tasarımcısı olması için daha çok çalışması lazım. Yazıda gösterilen afişlerin tamamı -ki buna Tabutta Rövaşata'nın afişi de dahildir- çok zayıf fikirlerle kotarılmış işler. Özellikle Filler ve Çimen gibi siyasi bir filmin afişine fil ayağı koymayı kim akıl ettiyse bravo.

  • Bu konuda ancak şunu söyleyebilirim;filmin çekimi kadar filmin reklamının da yapılıp insanların sinema salonlarına çekilebilmesi için çok önemli... ama bazı filmlerin afişleri filmlerden daha güzel oluyor bu da ayrı bir şey...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir