9 Kasım 2005 02:37

Bittorent'e İlk Ceza

Hong Konglular korsanı affetmedi

Chan Nai-ming adlı 38 yaşındaki bir Hong Konglu, izin almaksızın film çoğaltmak ve internet üzerinden paylaşıma açmakla yargılandığı davada suçlu bulundu ve üç ay hapis cezasına çarptırıldı.Wired News'ün bildirdiğine göre internette Big Crook takma adını kullanan Nai-ming, Korkusuz, Kızıl Gezegen ve Güzel Dedektif filmlerini web sitesine yükleyip BitTorrent üzerinden paylaşıma açmış.Nai-ming'in aldığı ceza dünya çapında bir ilk. Daha önce hiç kimse herhangi bir eseri online olarak bittorent paylaşımına açmak yoluyla telif haklarını çiğnediği için cezaya çarptırılmamıştı. Online korsanlığa da dur deme zamanının geldiğini gören yetkililer artık yaptırım gücü yüksek cezalara başvurmaya devam edecek gibi görünüyor.
Yorumlar
  • Bunun önüne nasıl geçecekler bilemiyorum ama işleri gerçekten çok zor bu insanların ya pes edecekler yada bu işi kaynağından halledecekler. Adı geçen programı zaman zaman kullanırım ama hiç film indirmedim indirsemde kesinlikle sinemada izleyip beğendiğim filmi arşivime katmak amacıyla indiririm. Her zaman ki gibi öncelikli tercihim hep sinemadır. Aslında internetten film indirme tam bir işkence bağlantı hızlı olsa bile bazen kaynaktan sorunlar cıkabiliyor, film yarda kesiliyor vs. Herneyse bence bu kadar abartılacak kadar büyük bir suç değil film indirme...

  • İlk yasal emule proğramı çıkmışken bu iş çoooook zor

  • ya demekki dikkatsizmiş adam ayrıca dünyada korsanın nedeni uzak dogu oaradaki dvdleri olmasa korsan zatenm olmayacak çıkan tüm mkorsan dvdlerin kaynagı R 1 dvdler ama sonuçta torrentte bilerek uploud olayı var ama emulenin önüne geçemzlerse korsana darbe marbe vuramazlar bunun yanında erkenden korsanı çıkna filmlerde benim bildigim rakip film şirketlerininde parmagı var...

  • Arkadaşlar bazı şeylerin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Sinemaya gelen filme giden her MÜŞTERİ için o sinema filmi 2-3 dolar gelir elde ediyor.. (türk filmleri 2 dolar civarında oldugundan eminim) Peki bir sinemanın ortalama 6-10 milyon arasında oldugunu düşünürsek ki bunun nedeni vergilerdir diye düşünüyorum. Müşteriler filmi izlemek izlemek için başka yollara başvuruyorlar.. Ya Legal yollardan orjinal dvd alıyorlar ( tanesi 30-40 milyon ) yada illegal yollara başvuruyorlar. Türkiye gibi düşük gelir grubunun çogunlugu olusturdugu bir ülkede 30-40 milyona orjinal film satmak ve 100-150 milyona game satmak sizce ne kadar Uygundur ? !!

  • sanırım bir dönemin bitişi için ilk adım atıldı. eğer arkası gelirse dvd fiatları da gözönüne alınarak bundan sonra daha seçici davranmak gerekecek kanaatindeyim.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir