14 Nisan 2016 21:55

Bollywood'un görsel efektleri

Görsel efektli sahneler, film setlerinde nasıl görünüyor?

Artık görsel efekt kullanılmayan bir filme rastlamak neredeyse imkansız hale geldi. Hele ki bu filmler büyük bütçeli yapımlarsa görsel efekt departmanı, filmlerin olmazsa olmazı konumunda oluyor. Görsel efekt konusunun ustası kuşkusuz Hollywood ama Bollywood'un da artık bu işi ustalıkla yürüttüğü çok açık. İşte Bollywood'un görsel efekt kullanılan en ünlü filmlerinin set fotoğrafları karşınızda."Baby Baahubali" suyun altındaki birinin kaldırdığı pet şişeden yaratılmıştı. Demek ki bir şişeyle de insanlar film çekebilirmiş.Salman Khan'ın efsane filmi Kick'in efsane sahnesi işte böyle çekilmişti. Havalı sahnelerin sıkıcı set çekimlerinden biri herhalde.Cocktail filminde balkondan sarkan Deepika çekim esnasında böyle bir manzarayla karşı karşıyaydı. Bir stüdyo dururken evin balkonuna sıkışmaya ne gerek var, öyle değil mi?
Ra. One'ın bu sahnesi görsel efektle çekilmiş tonlarca sahneden sadece biriydi. Ayrıca atladığı yerde de yastık var. Nerede kaldı Cüneyt Arkınlar!Special 26'nın yapımcıları uçak için gereken parayı karşılayamayınca bunu yaptılar. Pratik zeka...Chandni Chowk To China'nın romantik dans sahnesi işte böyle gözüküyordu. İnsanların gerçekten uçacak hali yoktu ya.Once Upon A Time In Mumbai Dobara'ın dövüş sahnesinde gördüğümüz tren çekimi, esasında bir yeşil perdeden ibaretti. Gerilimler sadece filmlerde oluyormuş demek, setlerde değil.Koş Milkha Koş filmindeki hıncahıç dolu stad, aslında tek bir figüran seyirci kullanılmadan çekilmişti. O kadar figüranın bulunması zor olsa gerek.

AHMET TOĞAÇ
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir