9 Nisan 2015 14:30

Brad Pitt'in en iyi 20 filmi

Benjamin Button karakterini gerçek hayatta da fazlasıyla taşıyan aktör Brad Pitt'in izlenmesi gereken filmlerini Mynet Sinema olarak derledik. 50'den fazla filmde yer alan Brad Pitt'in iz bırakan 20 filmi haberimizde.

En yakışıklı bulduğunuz erkek kim diye sorulduğunda yıllarca aynı cevabı verdik; Brad Pitt. 2008 yılında Benjamin Button karakterini canlandırdığı karaktere benzemeye başlayan Brad Pitt 51 yaşında.
Gazetecilik eğitimi alırken gözünü Hollywood'a diken Brad Pitt eğitimini yarıda keserek Hollywood'a gitti. Brad Pitt'in aktörlüğe adım atması öyle kolay olmadı tabii. Tanıtımlarda yeri geldi tavuk kostümü giydi, yeri geldi limuzin şoförlüğü yaptı. Daha sonra “Dallas” ve “Another World” gibi dizilerde küçük roller kapmayı başardı. 1989'da “Cutting Class” isimli düşük bütçeli bir yapımda rol alarak ilgi çekti. Bundan iki yıl sonra People Magazin'in kendisine “Dünyanın En Seksi Adamı” unvanını layık örmesine neden olacak olan, “Thelma & Louise”deki on beş dakikalık rolü geldi. Fiziksel özellikleriyle değil oyunculuk yeteneğiyle tanınmak isteyen Brad Pitt, ilerleyen yıllarda bu fırsatı bulacağı “Interview With The Vampire”, “12 Maymun”, “Seven”, “Fight Club” gibi pek çok filmde oynadı. 50'den fazla filmde oynayan Brad Pitt aynı zamanda yapımcılık yapmaktadır. 2006 yapımı En iyi Film Oscarı alan The Departed filminin yapımcısıydı. 2014 oscar ödüllerinde Brad Pitt'in yapımcılığını yaptığı 12 yıllık esaret filmi en iyi film, en iyi uyarlama senaryo ödüllerini kazanmıştır. Hem yakışıklılığı ile hem de oyunculuğu ile hatırısayılır hayran kitlesine sahip olan Brad Pitt'in, izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken 20 filmini derledik.

Truva
- Çarpışacağınız adam... Hayatımda gördüğüm en iri adam. Onunla dövüşmek istemezdim. - Bu yüzden senin adını kimse hatırlamayacak. Eski Yunan'da, Truva Prensi Paris ve Sparta Kraliçesi Helena arasındaki aşk, iki kabileyi savaşa sürüklemiştir. Paris'in Helena'yı baştan çıkartması, kocası Kral Menelaus'u çok kızdırmıştır. İntikam almak ve Helena'yı Truva'dan geri getirmek niyetinde olan Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon'un desteğiyle tüm Yunan kabilelerini birleştirerek Truva'ya savaş açar. Truva savaşının anahtarı ise efsanevi savaşçı Aşil'dir. Küstah, asi ve yenilmez Aşil, kimsenin komutası altına girmemekte, sadece kendi onuru için savaşmaktadır. Truva savaşına katılmasındaki tek amacı, çok ünlenmiş olan ismini, şehri ele geçirerek tarihe yazdırmaktır. Paris'in aşkı, binlerce insanın ölümüne ve bir uygarlığın yok olmasına sebep olacaktır.

Dövüş Kulübü

"Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı: Dövüş Kulübü hakkında konuşmayacaksınız. Dövüş Kulübü’nün ikinci kuralı: Dövüş Kulübü hakkında KONUŞMAYACAKSINIZ!" Bu kuralı hatırlamayanınız var mı?
Filmin baş kişisi sigorta müfettişi Jack, kanserli olmadığı halde, uykusuzluğunu yenmek ve hayatına anlam katmak adına, kanserlilere moral destek sağlayan terapi gruplarına katılır.Bir iş gezisi dönüşü, Tyler Durden adlı egzantrik karakterle tanışır. Durden, Jack'in olmak isteyip de olamadığı adam gibidir. Tyler'ın girişimleriyle bir yeraltı faaliyeti olarak başlayan dövüş kulübü, Jack'e hayatında yepyeni kapılar açacaktır. Fakat... Tyler Durden gerçekte kimdir?

Yedi

'Kutunun içinde ne var?' 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katil ve onun peşindeki iki polis dedektifin çabalarını konu alan bir gerilim başyapıtı. Yönetmen David Fincher imzalı film, gerek sürükleyici konusu gerekse oyuncuların performanslarıyla gişede büyük başarı yakalamıştı. Film, çarpıcı finali ile bir klasik olarak yerini aldı.

Soysuzlar Çetesi

Quentin Tarantino'nun yazıp yönettiği film tam bir yıldızlar geçidiydi. Başta Brad Pitt olmak üzere kadroda Christopher Waltz, Mélanie Laurent, Michael Fassbender, Eli Roth ve Diane Kruger gibi isimler var. Film, Nazi Almanyası'na kurgusal alternatif bir dünyanın kapılarını açıyor.Her karakterin ayrı ayrı önemli ve öne çıkan rolü olduğu filmde Brad Pitt, Aldo karakteriyle bulunduğu karede kim varsa ondan rol çalıyor. Pitt ve Tarantino uzun süreden beri birlikte çalışmak istiyorlardı ve onları birleştiren proje bu film oldu. Brad Pitt, Aldo'ya hayat vermek için biçilmiş kaftan...

12 Maymun

Distopik bir bilim-kurgu öyküsü anlatan filmin yönetmeni Terry Gilliam... 1997'de ortaya çıkan bir virüs, 5 milyar insanın ölümüne yol açar. Çok az sayıda insan, yer altına çekilip virüsten korunmayı başarır. Kurtulanlar, çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi geliştirirler.Brad Pitt bu filmde başrol olmamasına rağmen Bruce Willis'ten bile rol çaldığı sahneler var. 'En İyi Yardımcı Erkek' dalında Oscar'a aday olmuştu fakat. Altın Küre'yi kazanmıştı.


Joe Black

Anthony Hopkins ve Brad Pitt'in karşılıklı oynadığı filmin konusu şöyle... William Parrish, oldukça zengin bir medya patronudur. Çok düzenli giden aile hayatı günün birinde karmakarışık olur. Çünkü Joe Black adında bir adam çıkmış ve Parrish'in güzel kızı Suzan'a aşık olmuştur. Ansızın gündeme gelen Bu romantik ilişkinin sonuçları, hem Suzan hem de diğer aile bireyleri açısından çok karmaşık ve acı sonuçlar doğuracaktır. Kızının kalbini çalan bu genç ve yakışıklı delikanlı ölümün kendisidir. Pitt bu rolüyle 'Ölüm'ün bir karakteri olsaydı nasıl olurdu konseptini gösterdi. Bir yandan çocuksu bir masumluğu varken diğer yandan soğuk bir görevi var.

Fury
2. Dünya Savaşı'nın son günlerini konu alan filmde aksiyon sahnelerinden çok savaşın gerçekçiliğine önem veriliyor. Brad Pitt'in ölçülü oyunculuğunun ise filmin gerçekçiliğindeki payı büyük.

İhtiras Rüzgarları


Klasik bir Amerikan draması olan filmde yine Anthony Hopkins ve Brad Pitt'i aynı filmde izliyoruz. 19. yüzyılın son demleri. Kızılderili savaşları gazisi hümanist Albay William Ludlow 3 erkek çocuğunu Montana kırlarındaki çiftliğinde, annesiz büyütür. Aileye yakın bir kızılderilinin cesaretlendirmeleri ve esini sayesinde, oğullardan Tristan çok gözüpek ve maceracı bir genç adam olarak yetişir. Kardeşlerden birinin nişanlısı olan güzel Susannah kentten gelip hayatlarına karıştığında, yepyeni bir enerjiyi beraberinde getirir. Baba, kardeşler ve genç kadın arasında karmakarışık bir çekim vardır. Birinci Dünya Savaşı patladığında, Ludlow'un genç erkekleri İngiliz soydaşlarının yanında savaşmak için müthiş bir istek duyarlar. Babalarına rağmen Avrupa'daki cepheye giderler. Burada Tristan, aslında kendi kendisiyle olan savaşıyla yüzleşme fırsatı bulacaktır.

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi


"Hayatlarımızı bazen yakaladığımız fırsatlar belirler. Bazen de kaçırdığımız." Birinci Dünya Savaşı'nda oğlunu kaybeden kör bir saatçi tren istasyonuna yaptığı bir saati geri işlenmesi üzerine kurar, gidenler belki geri döner düşüncesiyle... Bu saat bir mucizeye sebep olur ve 1918'de savaşın bittiği gün doğan Benjamin Button'un hayat saati tersine işler. O 80'lerinde bir yaşlı olarak doğmuştur ve hayatı bir bebekliğinin ulaşabileceği ilk evresinde son bulacaktır. Benjamin tersine giden gelişmesinde ortama ayak uydurmaya çalışırken daha küçük yaşlarda bir kıza aşık olur. İlk önceleri kendi yaşlı görüntüsünden dolayı ondan uzak kalmaya çalışırken yaşları birbirlerini yakaladığında mutluluğu bulur ama ikisinin de daha gideceği yol vardır.

Kazanma Sanatı


Bir zamanlar beyzbol yıldızı olma yolunda ilerleyen Billy Beane, sahadaki beklentileri karşılamakta başarısız olunca, azılı rekabete dayalı kişiliğiyle yöneticiliğe yönelmeye karar verir. Ancak Billy’nin yöneticiliğini yaptığı ve sezona hazırlanan Oakland takımı, yıldız oyuncularını büyük takımlara kaptırmıştır. Billy’nin tek seçeneği, takımını yeniden kurmaktır. Billy Beane karakterine hayat veren Brad Pitt, seyirciyi mutlu gözyaşlarına boğan muhteşem bir performans sergiliyor. Epik bir spor hikayesi izlerken bir yandan da tarihe geçecek bir Brad Pitt performansı seyretme şansı tanıyor film.

Tibet'te Yedi Yıl

"Eğer bir problem çözülebiliyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Eğer bir problem çözülemiyorsa da endişe etmenin yararı yoktur.." Naziler tarafından Himalayalar'a çıkmak üzere finanse edilen Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer 1939'da İngilizler tarafından esir alınır. Harrer, kaçmayı başarır ve Lhassa kentine giderek orada genç Dalai Lama ile karşılaşır. Bu karşılaşmadan sonra bütün hayatını sorgulamaya başlayan Harrer, budizm felsefesinin inceliklerini öğrenmeye ve bir anlamda o güne kadar kendi yaşamına yön veren başarı ve hırs takıntısından arınmaya başlar.

Kapışma

"Kemikler kırılıyor, elmaslar çalınıyor..." Boks dünyasında kaçak iş çeviren Turkish adlı adam, namlı suçlu Brick Top'la hileli bir boks maçı için anlaşınca başına büyük bela alır. Öte yandan, başarısız bir mücevher soygunu ardından garip gelişmeler yaşanmaktadır. Garip bir biçimde iki olay birbirine karışarak ilerler ve kahramanlar için olmasa da bizim için eğlendirici bir curcuna ortaya çıkar...

Bay & Bayan Smith

"Mutlu sonlar, sadece bitmemiş hikayelerde olur." Sıradan bir evlilik yaşayan John ve Jane Smith'in hayatları gün geçtikçe daha sıkıcı bir hal almaktadır. Hayatlarındaki monotonluğu bozan tek şey;
birbirlerine söyledikleri yalanlardır. Çift, aslında, birbirine rakip iki organizasyona tetikçi olarak çalışmaktadır. John ve Jane, birbirlerini yok etme görevini alınca ortalık beklemedikleri kadar hareketlenir.

Thelma ve Louise


Filmde Erkek arkadaşından bıkan Arkansaslı garson kız Louise (Susan Sarandon), ihmalkar ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma'yı (Geena Davis) ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar. Film kadınların güçlerini geri kazanmaları anlatan en iyi filmlerden birisi. Filmin yazarı Callie Khouri 'En İyi Senaryo' Oscar'ını kazanmıştı. Brad Pitt filmin çok küçük bir kısmında yer almasına rağmen çıkışını bu filmle yapmıştı.

Vampirle Görüşme


Bu romantik ve felsefik bir korku filminde Brad Pitt, Tom Cruise ile başrolü paylaşıyor. Brad Pitt daha önce görmediğimiz tarzda bir oyunculuk sergileyerek yine izleyenleri etkilemeyi başarıyor. Gerçekçi bir şekilde vampire dönüşmenin karşısına Brad Pitt'in adı yazılabilir.

12 Yıllık Esaret

Filmde, İç Savaş öncesi Amerika Birleşik Devletleri’nde ailesiyle birlikte özgür bir adam olarak yaşayan Solomon Northup, köle olarak kaçırılır ve satılır. Solomon’u satın alan Edwin Epps zalim bir adam olmanın yanı sıra beklenmeyecek bir nezakete de sahiptir. Solomon sadece hayatta kalmak için değil aynı zamanda onuru için de yaşamaya çalışmaktadır. Filmde Brad Pitt Kanadalı bir işçi olan Bass'a hayat veriyor. Bass Solomon'un kurtuluşunun anahtarı oluyor. Pitt'in buradaki kilit rolü hem hüzünlendirici hem de düşündürücü.

Ocean's Eleven

Tüm yıldızları bir bünyede toplayan filmin konusu şöyle... Şık ve hareketli Danny Ocean, tam bir aksiyon adamıdır. New Jersey hapishanesinden şartlı salıverilmesine 24 saat kalmışken bile karizmatik hırsız, bir sonraki planına son rötuşları yapmaktadır. 3 kuralı uygulayarak - kimseye zarar verme, hak etmeyen kimseden çalma ve oyunu, kaybedecek hiçbir şeyin yokmuş gibi oyna - Danny tarihteki en incelikle hazırlanmış ve sofistike kumarhane soygununun orkestra şefliğini yapacaktır. Filmin en güzel yanlarından biri iki saat boyunca Pitt ve Clooney'nin mükemmel kimyasını izleyebilmek.

Dünya Savaşı Z

Sıradan bir gün, Gerry Lane ve ailesinin sakin yolculukları şehirde tıkanan trafik nedeniyle kesintiye uğrar. Lane, bunun sıradan bir trafik sıkışması olmadığını hisseder. Tek bir ısırıkla yayılan, insanları tanınamayacak vahşi bir şeye dönüştüren ölümcül bir virüs, insan gruplarının birbirlerine acımasızca saldırmasına neden olmaktadır. Virüsün kökeni bilinmemekte ve bir salgına dönüşmektedir. Hem kıyamet senaryolarını hem de Brad Pitt'i seviyorsanız bu film tam size göre.

Hayat Ağacı

1950'lerde geçen filmde büyüdükçe masumiyetin kaybolduğuna tanık olan çocuklar üzerinden hayatın ve yaşamın hikayesi anlatılıyor. Brad Pitt'in karakteri bu sefer Brad Pitt oluşunun önüne geçemese de izlenmeye değer bir performans sergiliyor.

Aramızda Casus Var

Alkolik olduğu gerekçesiyle CIA'deki işinden kovulan emekli ajan Ozzie Cox, intikam almak için bildiği gizli bilgileri bir cd'ye kaydeder. Cox'un boşanmanın eşiğinde olduğu eşi Katie, cd'yi çalar ve gittiği spor salonunda unutur. Salonda çalıştırıcı olan Chad ve aynı yerde yönetici olarak çalışan Linda, Chad'in tesadüfen bulduğu cd ile Cox'a şantaj yapmaya başlarlar. Pitt'in buradaki performansı unutulmazlar arasında. Karakter hem kurnaz, hem eğlenceli, hem de şahsına münhasır biri. Aynı zamanda film Coen Kardeşler'in de en iyi çalışmalarından...

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

   Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

   Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

  • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

   DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir