20 Şubat 2006 14:08

Brokeback Ödül Oldu Yağdı

BAFTA kovboyları selamladı

Altın Küre ödül törenine damgasını vuran Ang Lee, yağmurlu bir haftasonunda İngilizleri de şaşkına çevirdi. En İyi Film ve Yönetmen de dahil Brokeback Dağı dört ödülle BAFTA'larda da rakip tanımadı.Oscar yarışına sayılı günler kala Londra'dan da zaferle ayrılan Brokeback Dağı, En iyi Uyarlama Senaryo ödülünü de kazanırken, Jake Gyllenhaal'e de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu unvanını kazandırdı.Philip Seymour Hoffman'ın Capote'yle En İyi Erkek Oyuncu, Reese Witherspoon'un Sınırları Aşmak'la En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldüğü BAFTA'lardan eli boş dönen de yok değil. En İyi Film adaylarından sadece George Clooney'nin İyi Geceler İyi Şanslar'ı hiçbir ödül almadan geceyi kapattı.Böylelikle 5 Mart'ta Oscar için çarpışacak iddialı yapımlardan nerdeyse hepsi en az birer ödülle bir kez daha yarışın ne kadar heyecanlı geçeceğini gösterdiler.Ödüllerin tam listesi;En İyi Film Brokeback Dağı - Diana Ossana, James SchamusEn İyi İngiliz Filmi (Alexander Korda Ödülü)Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı - Claire Jennings, David Sproxton, Nick Park, Steve Box, Mark Burton, Bob BakerCarl Forman Ödülü, En İyi Çıkış (İngiliz filmleri arasında ilk yönetmenlik)Joe Wright Aşk ve GururEn iyi YönetmenAng Lee Brokeback DağıEn iyi Orijinal SenaryoPaul Haggis, Bobby Moresco - ÇarpışmaEn İyi Uyarlama SenaryoLarry McMurtry, Diana Ossana - Brokeback DağıEn İyi Erkek OyuncuPhilip Seymour Hoffman - CapoteEn İyi Kadın OyuncuReese Witherspoon Sınırları AşmakEn İyi Yardımcı Erkek OyuncuJake Gyllenhaal - Brokeback DağıEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuThandie Newton ÇarpışmaEn İyi Film MüziğiBir Geyşanın Anıları - John WilliamsEn İyi Görüntü YönetimiBir Geyşanın Anıları - Dion BeebeEn İyi KurguBahçıvan - Claire SimpsonEn İyi Yapım TasarımıHarry Potter ve Ateş Kadehi - Stuart CraigEn İyi Kostüm TasarımıBir Geyşanın Anıları - Colleen AtwoodEn İyi SesSınırları Aşmak - Paul Massey, D.M.Hemphill, Peter F Kurland, Donald SylvesterEn İyi Görsel EfektKing Kong - Joe Letteri, Christian Rivers, Brian Vant Hul, Richard TaylorEn İyi MakyajNarnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap - Howard Berger, Gregory Nicotero, Nikki GooleyEn İyi Kısa Animasyon Fallen Art - Jarek Sawko, Piotr Sikora, Tomek BaginskiEn İyi Kısa FilmAntonio's Breakfast - Howard Stogdon, Amber Templemore-Finlayson, Daniel MulloyAcademy Fellowship ÖdülüDavid PuttnamMichael Balcon Ödülü Onur ÖdülüRobert (Chuck) Finch ve Bill MerrellSanem Türk
Yorumlar
  • Bence çok iyi bir film di... Hatta şunu demek lazım bütün oscar ları toplamalıydı. Eşcinsel değilim ama eşcinselliğe karşı da değilim. Film o kadar duygusaldı ki... Çok kötü hissettim kendimi..! Helal olsun diyorum!

  • Brokeback'in tüm ekibinin ve Reese'in aday olduğu dalları götürmesini istiyordum. Nitekim de böyle gidiyor. ;)

  • şahsen bu en iyi yardımcı erkek oyuncu dalındaki beirsizlikten bıktım.eleştirmenler paul giamatti kesin alır diyor.george clooney altın küreyi kapıyor.şimdide bafta'da jake gyleenhaal.bakalım ne olacak oscar'da????

  • Ödüller yine beklenildiği yerlere gitti, bu törenden şu sonucu cıkarmak mümkün brokeback banko oscarı alır, resee witherspoon da öyle ama erkek oyuncu kategorisi philip seymour hoffman ile joaquin phoenix arasında bir yarış var bana göre philip seymour önde ama phoenix sürpriz yapabilir. Ayrıca yardımcı erkek oyuncu kategorilerinde jake gyllenhaal oscarda belirsiz george clooney hemen arkasında nasıl olur bilemiyorum ama jake'nin ödülü almasını istiyorum. Teknik ve sanatsal kategoriler zaten gayet başarılıydılar. Geisha'nın görüntü yönetimini alması iyi olmuş lakin ben hala oscada bu kategoriyi kimin alacağı yöneünde bir teze varamadım...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir