17 Aralık 2010 01:00

Bu film Monaco'yu ayağa kaldırdı

Türkiye'deki Çerkesler'i heyecandıran film 7 dalda ödül aldı...

Geçtiğimiz hafta Monaco'da yapılan Uluslararası Film Festivali'nde yarışan "Çerkes" filmi 7 dalda ödül topladı. Filmin yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı olan Çerkes asıllı yönetmen Muhittin İzzet Kandur, ünlü Bonanza filminin de yönetmeni aynı zamanda.

İşte "Çerkes"in aldığı ödüller:

- Melek Barış Ödülü: "Çerkes"

- En İyi Film: "Çerkes"

- En iyi Yönetmen: Muhittin İzzet Kandur "Çerkes"

- En İyi Yeni Oyuncu: Sarah Bishara "Çerkes"

- En iyi Yapımcı: Luba Balagova "Çerkes"

- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mohadeen Komakhov "Çerkes"

- En İyi Özgün Hikaye: "Çerkes"

- En İyi Senaryo metrajlı film: Mohydeen Quandour "Çerkes"

Filmin konusuna gelince; Film, 1900’lerin başında Arap topraklarında yanyana yaşamak zorunda bırakılan Bedevi ve Çerkesler'in hikayesini anlatıyor. Kaderleri tarih tarafından belirlenen ve farkında olmadan kendilerini birarada bulan bu iki kültürün farklı yönleri çatışma ve şiddeti kaçınılmaz kılar... Tutkulu bir aşkın öyküsünü anlatan filmde iki genç birbirine aşık olunca husumete ve kan dökülmesine fırsat doğar... Ancak bir yandan barış ve uyum içinde birlikte yaşamanın da mümkün olabileceğini göstermiş olurlar. Hangisinin ağır basacağının belli olmadığı sürükleyici bir dram...

Sinema eleştirmenleri tarafından ayakta alkışlanan "Çerkes" filmi yabancı basının da büyük ilgisini çekti. İngiliz BBC Televizyonu Muhiddin İzzet Kandur ve Sahar Bishara'yla özel bir röportaj yaptı. İspanyol, Fransız, Portekiz ve Alman televizyonları da filme geniş yer verdiler.


"Çerkes" filminin Türk izleyicisiyle buluşması için gerekli görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Yönetmen Muhiddin İzzet Kandur, filmin Türkiye ayağının da çekileceğini ve bununla ilgili senaryo çalışmalarının sürdüğünü müjdeledi. Filmin Türkiye'de yayına girmesi halinde ataları 150 yıl önce anavatanlarından sökülüp atılan 10 milyona yakın Çerkes kökenli vatandaşın yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Muhittin İzzet Kandur Hakkında:

30 yılı aşkın bir sinema deneyimine sahip. Hem Hollywood hem de Avrupa sinemasına emek vermiş. "Çerkes", Ortadoğuda çektiği ilk Arapça filmdir. Yönetmen en çok, 1970’lerin başında Amerikan televizyonu için hazırladığı ve birer klasik haline gelen Mannix ve Bonanza dizileriyle tanınmaktadır. Martin Sheen ve Sam Waterson’un rol aldığı “Kartalların Kanatları, “Soğuk Rüzgar”; Robert Walker ve Cesar Romero’nun rol aldığı “Edgar Allen Poe’nun Hayaleti”; Julie Cox ve Andre Chernichev’in rol aldığı “Çeçenistan’da Kaybolmak” gibi pek çok film yönetmiştir. Fransız Tele-Hashette için hazırlanan “Son Atlı” adlı televizyon dizisi gibi yapımcılığını üstlendiği birçok belgeseli ödül kazanmıştır. Kandur’un aynı zamanda dünya çapında yayınlanmış 14 tarihsel romanı bulunmaktadır. Romanlarının çoğu Arapça tercümeleriyle yayınlanmıştır.

MYNET SİNEMA FACEBOOK'TA. SEN DE KATIL! "Tıkla Beğen"

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir