30 Kasım 2010 01:00

Bu filmi duyanlar altyazılı izleyecek

Yıllardır, TRT'deki haber bültenlerinde ekranın sağ alt köşesindeki tercüman aracılığıyla dünyada olup biteni takip eden işitme engelliler, örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

Türkiye'de ilk kez onlara yönelik bir film çekildi. Ortadoğu İşitme Engelliler Eğitim Derneği'nin çabalarıyla hazırlanan 'İmza' adlı filmin tüm kadrosu işitme engellilerden oluşuyor. İşitme engellilerin hayatının anlatıldığı film, 3 Aralık Dünya Engelliler Haftası'nda gösterime girecek. Başbakanlık Özürlüler İdaresi ve İşitme Engelliler Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından desteklenen filmi, duyanlar da altyazılı olarak izleyebilecek.

Filmin yönetmeni ve başrol oyuncularından Adem Akbulut, Türkiye'de işitme engellilerin izleyebileceği ne bir televizyon kanalı ne de bir televizyon programı olduğunu belirterek, bu durumdan çok rahatsız olduklarını söylüyor. "Televizyon izlerken size birinin tercümanlık yapmasına ihtiyacınız var. Bu da genellikle ailenizden biri olur, fakat bir süre sonra o da size çeviri yapmaktan sıkıldığı için yine sessiz dünyanıza geri dönersiniz." diyen Akbulut, çektikleri film sayesinde işitme engellilerin de rahat rahat film izleyebileceğini ifade ediyor. Filmdeki bütün ekibin işitme engelli olmasının güzelliğini değerlendiren Akbulut, "Sizin gibi olan, sizin dilinizden anlayan kişilerle iş yapmak anlatılamaz bir duygu. Çünkü hepimizin dili, derdi, gayesi ortak. Sıkıntı olsa bile biz sessiz sedasız hallediyoruz." ifadelerini kullanıyor. Genelde görselliğe dayalı programlar izlediklerini, özellikle belgesel ve komedi programlarında çok fazla işitme ihtiyacı duymadıklarını aktaran Akbulut, "Hayat sadece belgesel ya da komediden ibaret değil. Herkes gibi biz de haberleri, tartışma programlarını izleyebilmek ve ne söylendiğini anlamak istiyoruz." diyor.

Filmdeki tüm ekibin amatör olduğunu söyleyen Akbulut, "Eğitim almadan bu kadarını başarabildik. Birileri destek olursa, daha büyük işler başarırız." ifadelerini kullanıyor. Filmin gösteriminde bir dakikalık altyazı kesintisi olacağını söyleyen Akbulut, alt yazıyı kaldırarak, insanlara bir dakika hiçbir şey şey duyamadan film izlemenin nasıl bir duygu olduğunu göstermeyi amaçladıklarını belirtiyor. Yaptıkları filmle seslerini daha çok duyurmayı, hatta işitme engelliler için bir televizyon kanalının kurulmasını hedefleyen film ekibi, "İmza'yı izlemeye gelenlerin, konuşan ellerimizi duyup, görüp, en azından bazı şeylerin daha iyi göreceklerini ve sessiz dünyamızda bizi yalnız bırakmayacaklarını düşünüyoruz." şeklinde konuşuyor. Kandırılan bir işitme engellinin hikâyesinin anlatıldığı film, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde vizyona girecek. İmza, 10 Aralık'a kadar İstanbul'da, daha sonra İzmir ve Ankara'da izlenebilecek.
Zaman,

MYNET SİNEMA FACEBOOK'TA.

SEN DE KATIL! "Tıkla Beğen"

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir