27 Şubat 2014 01:00

Bu imam çok konuşulur

“İsmail Abi imam olmuş” dediler, gittik baktık. Onur Ünlü yine sağlam bir senaryo ve sağlam bir ekiple hayranlarını memnun edecek türden bir çalışmayla karşımıza çıkacağa benziyor.

Sezin Bala / Mynet Sinema Editörü


Bilmeyenlere duyuralım; Onur Ünlü ‘Milli Cinayet Koleksiyonu’ adı altında 10 filmlik bir seri çekmeyi planlıyor.

Serinin ilk filmi Polis (2006), ikinci filmi Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011) idi. Ve yönetmen şimdi üçüncü filmle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Komedi unsurlarının ağırlıkta olduğu bir polisiye film olan ‘İtirazım Var’ Nisan ayında vizyona girecek. Filmin başrolünde Leyla ile Mecnun’da 'İsmail Abi' karakterine hayat veren Serkan Keskin var. Keskin filmde, Onur Ünlü’nün tabiriyle ‘eğlenceli bir adam’ olan imam Selman Bulut’u canlandırıyor.


Filmin diğer oyuncuları ise Hazal Kaya, Büşra Pekin, Öner Erkan, Osman Sonant, Serdar Orçin, Umut Kurt, Özgür Çevik, Mustafa Kırantepe ve Güler Ökten.

“İTİRAZI OLAN BİR İMAM”

Buz gibi bir İstanbul gününde İtirazım Var’ın Kasımpaşa’daki setine konuk olduk. Neyseki Onur Ünlü ve ekibinin tatlı sohbeti içimizi ısıtmaya yetti. Çaylarımızı yudumlarken biz sorduk, o sabırla cevapladı.


“Bir dedektif imam hikayesi bu” diye söze başladı Ünlü ve konuyu şöyle özetledi: “Bir cinayet işlenir ve cinayeti çözmek bizim imama kalır ve o da kolları sıvar.”

Klasik polisiye türünün sınırlarının içinde kaldıklarını vurgulayan yönetmen ‘dedektif imam’ın teknolojiyi çok fazla kullanmadan, zekası, hisleri ve gözlemleriyle olayı çözmeye çalıştığını anlattı. Ünlü, imamı şu sözlerle anlattı: “Filmin adı İtirazım Var. Bizim karakterimiz de biraz itirazı olan bir imam. Çok bildik imamlara benzemiyor. Enteresan bir adam. Mesela antropolojiyle de ilgilenmiş. Filmin içinde yeri geldiğinde bunu görüyoruz. Bağlama çalıyor... Polislikle, dedektifle, suçla ilgisi olan birisi değil ama birden kendisini o dünyanın içinde buluyor. Ve karakterin bir takım meziyetlerinden faydalanıyoruz. Boksör olmasından, bağlama çalıyor olmasından. Bu, onu bir sürü yere götürüyor filmin içinde. Biraz beklediğimiz gibi bir imam değil. Eğlenceli bir adam.”


Seyirciyi aksiyondan ziyade daha çok komedi ve duygusal türde bir yapımın beklediğini ifade eden Ünlü, “Camide bir imam var, imamın bir kızı var ve her polisiyede olduğu gibi imam dışındaki herkes şüpheli” diyor.


Filmini “bir tarafıyla kara komedi” olarak niteleyen yönetmen, İtirazım Var’ın izlemesi eğlenceli bir film olacağını söylüyor.


“ZOR AMA EĞLENCELİ BİR İŞ”
Onur Ünlü, yıllardır aklında olan ‘Selman Bulut’ karakterini ilk olarak Sırrı Süreyya Önder ile 2010 yılında kaleme almış.


Polisiye bir film yapmayı ya da bir metin yazmayı aruzla şiir yazmaya benzeten Ünlü, “Hem bütün kurallara uymak zorundasınız ama buna rağmen yeni bir şey de söylemek zorundasınız. Onun için ben metni yazarken de çekerken de artık klişe haline gelmiş polisiye kuralların neredeyse tamamına uymaya çalıştım. Çünkü bu filmi yapan olarak aşırı zevk veriyor. Bu seyirciye de zevk veren bir şey. Özellikle de karakterler üzerinden de çeşitli yenilikler koymaya çalıştım. O açıdan bir tür filmi yapmak zor bir iş ama çok da eğlenceli” diyor.


“Neredeyse her sene bir film çekiyorsunuz” değerlendirmesine “Eğlenceli oluyor, boş durup ne yapacağız. Film çekiyoruz” diye yanıt veren Ünlü, İtirazım Var’ın devam filmine de şu sözlerle göz kırpıyor: “İmam, teknolojik herhangi bir şeyden yardım almıyor. Zaten alacak bir durumu da yok. Belki ikinci hikayede, ki çekmek isterim ben, o zaman işi biraz daha öğrendiği için yavaş yavaş bir yerlere doğru gidebilir. Ama şu anda gerçekten yalnız bir adam. Hiç kimseyle hiçbir bağlantısı yok. Ve gidebileceği kimse de yok. Sadece aklıyla ve bir takım tesadüflerin ona yardım etmesiyle bir şeyler çıkararak ilerliyor.”


BİZİM İMAMIMIZ DA O KAPIYI AÇARDI
Filmde imam karakteriyle Gezi olayları sırasında yaşananlara değinilip değinilmediği sorusunu Ünlü şöyle yanıtlıyor: “Bir eserle günlük siyaset arasındaki bağlantının hangi noktalardan olması gerektiğiyle ilgili şüphelerim var. Yani bir eser çok da fazla günlük siyasete, anlık şeylere gönderme yapmamalı. Biz de bunu kullanmadık... Fakat bizim imamımız o çocuklara kapıyı açardı, eğer soru oysa. O imamı şahsen tanımıyorum. Zaten adamcağız da bir şey yapmadı sadece kapıya gelenleri içeri aldı. Herkesin yapması gereken şeyi yaptı. Özel bir durum değil bu.”

Ünlü, Sen Aydınlatırsın Geceyi filmini vizyona sokmayıp bağımsız grupların organizasyonlarıyla Türkiye’yi dolaştırmıştı. Ancak İtirazım Var için dağıtım süreci bu kez farklı olacak. Dağıtım için M3 ile çalıştıklarını ve aralarında karşılıklı bir güven duygusu oluştuğunu vurlayan Ünlü şöyle devam ediyor: “İnsanlar filmin peşinden koşmak zorunda kalmayacaklar. Daha rahat bir dağıtım olacak. Olabildiği kadar çok, aklımıza yatan, bizim de kafamıza uyacak salonda filmi girmeyi düşünüyoruz.”

“Gişe beklentiniz var mı” sorusunu “Allah ne verdiyse” şeklinde yanıtlayan Ünlü sözlerine şöyle devam ediyor: “Mevzu gişe değil. Bir filmi yaptıktan sonra elbette para kazanmak herkes ister. Hiç değilse paranın geri gelmesini. Fakat mevzu bu değil. Mevzu filmin izlenmesi mevzusu, filmin görülmesini istiyoruz. O kadar emek harcıyorsunuz ve bunun sonunda 3 bin 500 gibi rakamlar insanı kahrediyor. Orada zaten parayı düşündüğün yok. İnsanlarla paylaşmak istiyorsunuz. Niye yapıyoruz ki, muhabbet için yaparsın öyle değil mi? Muhabbet olsun. Karşılıklı sevgi alışverişi, muhabbet bu demektir ya. Bu olsun diye film yapıyorsun.”


Peki Onur Ünlü hep kendi senaryolarını mı çekecek? Soruya şöyle cevap veriyor: “Yazabiliyorum, yazdığım sürece kendi filmlerimi çekmeyi tercih ederim. Alper Canıgüz’ün çok tuhaf bir hikayesi var onun üzerine biraz konuştuk, belki onu da yapabiliriz. Alper güvendiğim bir yazar. Emrah, Menteş. Onların yazdıklarını çekmeyi çok isterim.”

İtirazım Var filminde Sırrı Süreyya Önder’in bir rolü de var. Önder, emekli bir askeri oynuyor. Bu arada Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin etkisinden kurtulamayanlara, bu filmde fantastik öğe olmayacağını da hatırlatalım.


Onur Ünlü hayranlarını heyecanlandıran proje “İtirazım Var”, 18 Nisan'da vizyona girecek.


Yorumlar
  • Ali atay yk mu ya :(((

  • hoppp ismail abiii... özledik seni be yavvvv

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir