29 Aralık 2011 01:00

Bu karakterler koruma altında

Ünlü Hollywood karakterleri "Bambi", "Hannibal Lecter" ve "Forrest Gump" koruma altında.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca izleyiciye ulaşan ünlü Hollywood yapımları "Bambi", "Kuzuların Sessizliği" ve "Forrest Gump" artık koruma altında.

Çocukların kalbinde taht kuran sevimli ceylan "Bambi", "Kuzuların Sessizliği" filmiyle tanıdığımız ve ünlü aktör Anthony Hopkins’in canlandırdığı yamyam seri katil "Doktor Hannibal Lecter" ve Tom Hanks’in beyazperdeye taşıdığı unutulmaz karakter "Forrest Gump", gelecek nesillerin de izleyebilmesi için ABD Ulusal Film Arşivi’nde yerini aldı.

ABD Kongre Kütüphanesi’nden yapılan açıklamada, üç filmin de "kültürel, tarihi ve estetik yönden taşıdıkları önem" nedeniyle arşive dahil edildiği belirtildi.


En İyi 250 Film!Açıklamada, bu filmlerin yanı sıra 3 Oscar ödüllü 1945 yapımı "The Lost Weekend", Amerikan sinemasının önde gelen yönetmenlerinden John Cassavetes’in 1968 yılında çektiği "Faces" ve 1950’li yılların ünlü bilimkurgu filmi "War of the Worlds"ün de saklanmak üzere arşive alındığı kaydedildi.

ABD Ulusal Film Arşivi, Ulusal Film Koruma Heyeti’nin Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere seçtiği filmlerden oluşuyor. Arşiv, her yıl Amerikan film mirasının farklılığını ve çeşitliliğini sergileyen en fazla 25 filmi koruma altına alıyor.Arşivde, "Yurttaş Kane", "Oz Büyücüsü", "Bazıları Sıcak Sever" ve "Yıldız Savaşları" gibi sinema klasikleri de bulunuyor.

ABD’nin ulusal kütüphanesi olan ve dünyanın en önemli kütüphanelerinden biri sayılan Washington’daki Kongre Kütüphanesi’nde, yüzlerce dilden milyonlarca kitap, hükümet belgesi, gazete, dergi, hukuki belge, film, animasyon, harita ve işitsel kayıt bulunuyor.
Yorumlar
  • BAMBİ Mİ 3 YAŞINDAKİ ÇOCUK BİLE İZLEMEZ TÜRKİYEDE YAYINLANDI AMA 3 AY SONRA TIRRT

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir