5 Mayıs 2016 10:59

Bu seçim ayrımcı bulundu

George Takei Marvel’in Doctor Strange'teki oyuncu seçimini eleştirdi.

Asyalı yönetmen ve oyuncu George Takei, Facebook hesabından Marvel’ın oyuncu seçimi hakkında bir açıklama yaptı. 2016 sonbaharında vizyona girecek olan Doctor Strange filmine eleştiriler getiren Takei, Marvel’in seçimlerini yanlış bulduğunu belirtti.

Doctor Strange filminde bir Asyalı karakter olan Ancient One’ın Tilda Swinton tarafından canlandırılacak olması, önce sosyal medyada izleyiciler tarafından eleştirilmişti. Tilda Swinton’ın bu karakteri canlandırması, bazı izleyicilere göre kültürel erozyona ve Amerikalılaştırmaya işaret ediyordu. Benzer şekilde bu yıl içinde yapımına başlanan Ghost in the Shell’in başrolüne Scarlett Johansson’un seçilmesi de aynı eleştirilerle karşılanmış, ünlü manganın tüm kültürel yönünün kaybolacağı söylenmişti. George Takei de bu tartışmaya, Doctor Strange’teki Ancient One karakterinin seçimini eleştirerek katıldı.
“Marvel bizim aptal olduğumuzu düşünüyor” diyen Takei, ‘beyaz’ bir oyuncuyu bu role seçen Marvel’in esas amacının Çin’de gelir kaybı yaşamamak olduğunu belirtiyor. “Tilda’yı seçiyorlar çünkü Avrupalı ve Amerikalı insanların kendilerine benzer insanlar görmek istediğini düşünüyorlar. İzleyiciler de yapımcıların bizi ne kadar aptal sandıklarını görmeleri lazım.”

Bu paylaşımın altında yapılan yorumlara da ayrıca cevap veren Takei, özellikle “o bir aktris, bu da bir kurgu” denilmesinin iyi olmadığını düşünüyor. Hollywood’un yıllardır benzer seçimler yapmasının politik ve ayrımcı olduğunu, bunun sona ermesi gerektiğini ve sorunun bir tek bu filmle alakalı olmadığını da belirtiyor.Milletlerin ve kültürlerin eşit oranda temsil edilmesini Hollywood’un ne kadar başardığı ya da denediği uzun zamandır tartışılıyor. “Renksiz oyuncu seçimi” denilen oyuncunun etnik kimliğinden bağımsız bir oyuncu seçim sisteminin Hollywood’da hiçbir zaman uygulanmadığını, bu nedenle de tüm bu seçimlerin art niyetli olduğunu belirtiyor.
Öyle görünüyor ki bu tartışmalar, Doctor Strange vizyona girdikten sonra da devam edecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir