28 Haziran 2016 14:27

Bud Spencer'ın mutlaka izlemeniz gereken 6 filmi

86 yaşında hayatını kaybeden ünlü İtalyan aktör Bud Spencer'ın en iyi filmlerini listeledik.

Bir oyuncudan çok daha fazlası olan Bud Spencer, İtalya'daki evinde dün gece hayatını kaybetti. Oyuncunun ölümünün yarattığı üzüntü, filmlerine tekrar göz atmamızı da sağladı. Terence Hill ile birlikte yer aldığı yapımlar dışında da adını duyuran oyuncu, senaristlik ve yönetmenlik görevleri de üstlenmişti. Gerçek ado Carlo Pedersoli olan ünlü oyuncu, yer aldığı birçok yapımla hepimize Western filmleri sevdirmiş, bazen de bu Western filmlerle eğlenmesini bilmişti. İtalyA'nın western sinemasına farklı bakış açısını ortaya koyan Spagetti Western isimli alt türün en önemli temsilcilerinden biri haline gelerek oldukça güçlü bir şekilde ismini duyurmuştu. Hem kendisini saygıyla anmak, hem de Terence Hill'e uzun ömürler dilemek için IMDb puanlarına göre en iyi Bud Spencer filmlerini bir araya getirdik.


1. Trinita (1970)

Trinita
IMDb Paunı: 7.4
Orijinal Adı: Lo chiamavano Trinità / They Call Me Trinity
Türkiye vizyon tarihi: Ocak 1972
Yönetmen: Enzo Barboni
Senarist: Enzo Barboni
Oyuncular: Terence Hill, Bud Spencer, Steffen Zacharias
Tür: Western, Komedi

Konusu inanılmaz derecede eğlenceli ve şaşırtıcı Türkiye'de Trinita ismiyle vizyona giren They Call Me Trinity'nin. Bir serseri kardeşinin şerif olduğu kasabaya gider. Ancak kardeşi de hırsızdır ve gerçek şerifin bacağını kırıp onu ölüme terk ederek şerif kılığına girmiştir. Bölgenin zengin baronunun bir vadiyi ele geçirerek oranın sakinlerinden kurtulmaya çalışması üzerine bu iki kardeş birleşip barona karşı bir mücadeleye girişir. Trinita'yı Terence Hill, Bambino'yu ise Bud Spencer canlandırmaktadır. 1986 senesine kadar İtalyan sinemalarında en çok izlenen film unvanını taşıyıp daha sonra çekilen Continuavano a Chiamario Trinita'ya ön ayak olmuştu. İkilinin en sevilen filmi de budur ayrıca.
2. Watch Out, We're Mad (1974)

Watch Out We're Mad
IMDb Paunı: 7.4
Orijinal Adı: ...altrimenti ci arrabbiamo!
Yönetmen: Marcello Fondato
Senarist: Vicente Coello, Jesis R. Folgar, Marcello Fondato, Francesco Scardamagia
Oyuncular: Terence Hill, Bud Spencer, Patty Shegard
Tür: Aksiyon, Komedi

1975 yılında iki festivalden ödülle döndü Watch Out, We're Mad: Bambi Ödülleri ve Almanya'daki Golden Screen. İkili Kid ve Ben rollerini üstleniyordu. Bir akrobasi yarışında berabere kalan Ben ve Kid, tekrar ikili bir yarışa girer. Ancak bu yarışta parçalanan aracı bir araya getirebilmek için birlikte çalışmak zorunda kalırlar. Watch Out, We're Mad, izlemesi zevkli bir aksiyon -komedi buluşmasıydı. oldukça beğenildi. Üxerinden 40 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen, hala unutulmadı.

3. Trinita Kardeşler (1971)


IMDb Paunı: 7.3
Orijinal Adı: Continuavano a chiamarlo Trinità / Trinity is Still my Name
Türkiye vizyon tarihi: Ocak 1972
Yönetmen: Enzo Barboni
Senarist: Enzo Barboni
Oyuncular: Terence Hill, Bud Spencer, Yanti Somer
Tür: Western, Komedi

Almanya'daki Golden Screen ödülleri bu filmlerle Bud Spencer'ı ve Terence Hill'i neredeyse bağrına bastı. Bud Spencer'ın Güney Amerika kadar Almanya'da da çok hayranının olmasının nedeni, bu filmlerin kendisini ve yeteneğini olabildiğince güzel bir şekilde ortaya koyması. Trinita Kardeşler'de de Bambino kardeşi Trinity'e nasıl bir kanunsuz olunacağını öğretmeye çalışıyor. Ancak şartlar, yine ikiliyi iyilik yapmaya ve iyilerin yanında yer almaya zorluyor. Ohio'lu bir aileyi korumaya çalışıp yine türlü maceraya atılıyorlar. Ne iyi her zaman iyi, ne kötü her zaman kötü, ne de haydut her zaman haydut.

4. Dost Bulan Hazine Bulur (1981)

Dost Bulan Hazine Bulur
IMDb Paunı: 7.2
Orijinal Adı: Chi trova un amico trova un tesoro
Yönetmen: Sergio Corbucci
Senarist: Mario Amendola, Sergio Cobucci
Oyuncular: Terence Hill, Bud Spencer, John Fujioka
Tür: Macera, Komedi, Aksiyon

Seksenli yıllar, bu iki oyuncunun canlandırdığı karakterler için de köşeyi dönme çabasını ifade ediyormuş ve bu köşeyi dönme çabası hayli evrenselmiş demek ki. Yoksa nasıl olur da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir Japon ganimetini aramaya başlar? Zor dönemlerdi herkes için, neyse ki bu çaba o yıllardan sonra yavaş yavaş ortadan kayboldu.

5. Miami Supercops (1985)


IMDb Paunı: 6.2
Orijinal Adı: Poliziotti dell'ottava strada
Yönetmen: Bruno Corbucci
Senarist: Bruno Corbucci, Luciano Vincenzoni
Oyuncular: Terence Hill, Bud Spencer, C.B.Seay
Tür: Macera, Komedi, Suç

1978 yılında Detroit'teki bir bankada yaşanan soygunda 20 milyon dolar çalınır. Soygunculardan biri yakalanır, diğeri ölü ele geçirilir, ancak üçüncüsü ortalıktan kaybolur. Para hiçbir şekilde bulunamamıştır. Bundan yedi yıl sonra, 1985'te, yakalanıp tutuklanan soyguncu serbest bırakılır, doğruca Miami'ye gider. Doug Bennet ve Steve Forest isimli FBI ajanları, bu olayı incelemek için olaya dahil edilir. Bu üçüncü soyguncu Miami'de bir yerlerde 20 milyon dolar ile saklanmaktadır. Tüm bu harikalığıyla Miami Supercops, hepimizi ihya eder izlerken. Haydut olmaya çalışırken iyi adam oluveren Hill ve Spencer, bu sefer de FBI ajanı olarak karşımıza çıkar. İkinci, hatta üçüncü kez izlenmeyi hak eden müthiş bir aksiyon.

6. Baba Joe (1982)

Banana Joe
IMDb Paunı: 6.3
Orijinal Adı: Banana Joe
Yönetmen: Steno
Senarist: Mario Amendola, Bruno Corbucci, Bud Spencer (Carlo Pedersoli adıyla)
Oyuncular: Bud Spencer, Marina Langner, Mario Scarpetta |
Tür: Aksiyon, Komedi

Senaryosunu da Bud Spencer yazmıştı. En iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor Baba Joe. Ailesiyle beraber küçük bir adada yaşarken muz yetiştiren bir adamın başına gelenler filmin konusunu oluşturuyor. Yaşadığı adanın gangsterlerinden birisi, adamın elinden muz yetiştirdiği alanı almaya çalışır. Ancak adamın şehre gidip yardım çağırması gerekmektedir. Böyle güzel bir konu üzerine kurulan film, baştan sona keyifli bir 96 dakika vadediyor.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir