4 Mayıs 2018 07:41

Bugün Dünya Star Wars günü!

4 Mayıs tarihi dünya genelinde Star Wars Günü olarak kutlanıyorKült film serisinin unutulmaz repliği "May the force be with you" (Güç seninle olsun) üzerinden kelime oyunu yapılarak seçilen 4 Mayıs (may the fourth) 80'li yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmış.


Star Wars dünya çapında nasıl oldu da bu kadar sevildi? Bununla ilgili Chicago Loyola Üniversitesi'nde fizik alanında çalışmalara imza atan profesör Robert McNees, bir neslin bu film ile büyüdüğünü belirterek filmin 40 yıllık popüleritesini geniş ama anlaşılabilir bir evren yaratmasına bağlamış.


Yaratılan Star Wars evreninde tutarlılığın önemli olduğunu düşünen bilimkurgu yazarı Teresa Jusino ise serinin bilimkurgu olmasına rağmen başta izleyiciye yabancı gelen pek çok olayın başarılı bir biçimde mantık çerçevesine yerleştirildiği için bu denli sevildiği görüşünde.


2011'de 4 Mayıs'ta bir festival düzenlendi. Kanada'da gerçekleşen festivalde Star Wars oyunları, kostüm partileri ve yarışmaları, parodiler ortaya kondu.


2013'ten beri Walt Disney bu günde Disneyland'da çeşitli aktiviteler düzenliyorlar.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir