30 Ocak 2015 12:05

Burada kahkaha, müzik yasak! Timbuktu filmi 30 Ocak'ta vizyonda

87. Oscar Ödülleri'nde ''Yabancı Dilde En İyi Film'' adayı olan Timbuktu fragmanıyla oldukça dikkat çekiyor. Timbuktu 30 Ocak'ta vizyona girecek.

87. Oscar Ödülleri'nde ''Yabancı Dilde En İyi Film'' adayı olan Timbuktu fragmanıyla oldukça dikkat çekiyor. Timbuktu 30 Ocak'ta vizyona girecek.

Afrika'nın Timbuktu filmi 22 Şubat'ta düzenlenecek Oscar Ödül Töreni'nde ''Yabancı Dilde En İyi Film'' adayı olarak yarışacak. Moritanyalı Abderrahmane Sissako'nun yönetmenliğini üstlendiği film 67. Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" için de yarışan film, jüri özel ödülüne layık görülmüştü.


Timbuktu Film FragmanıTimbuktu Filminin Konusu

Radikal bir grubun yönetimi ele geçirdiği Timbuktu bölgesinde, yönetim tarafından yeni şeriat kuralları koyulur. Artık müzik dinlemek, futbol oynamak, sigara içmek gibi sıradan eylemler dahi yasaklanmış ve halk bu yeni kanunlara uymazsa cezalandırılacak duruma gelmiştir.

“Temmuz 2012’de Mali’nin kuzeyindeki Aguelhok’ta Cihatçılar evlilik dışı iki çocuk doğuran bir çifti katlettiler. Kadınla erkek diri diri toprağa gömüldüler, taşlanarak öldürüldüler. Dünyanın, medyanın bu barbarlığa karşı ilgisizliği beni derinden sarstı. Medya sürekli Amerikalı, Fransız, İngiliz rehinelerden haberler veriyordu, Afrika’daki 200 bin rehine ise görmezden geliniyordu.

Timbuktu bu isyan sonucu doğdu” diyen Abderrahmane Sissako, Cihatçıların gözü dönmüş acımasızlıklarını, barbarlıklarını sert, çok sesli bir freskoyla betimler.

Bir zamanlar çölün incisi, cennetten bir köşe, değişik toplumların hoşgörü, uyum içerisinde yaşadığı bir kent olarak bilinen Timbiktu günümüzde ne yazık ki artık bir şehit kent. Sissako çok riskli olduğundan köktendincilerle görüşmesi için birini yollar. Cihatçılar hemen filmi denetlemek isterler. Aracı Tuaregli bir balıkçının idamına tanık olur. Böylece Sissako Timbuktu’nun başlangıç noktasını yakalar.

Kent köktendincilerle kuşatıldığında Kidane(İbrahim Ahmed), karısı Satima (Toulou Kiki), kızı Toya(Layla Walet Mohamed) ve 12 yaşındaki çobanları İssan’la(Mehdi AG Mohamed) birlikte çölde huzurlu bir yaşam sürmektedir. İslamist köktencilerin eline düşen Timbuktu’da artık müzik, kahkaha, sigara, futbol yasaktır. Kidane, sevgili ineğini katleden balıkçı Amadou’yu yanlışlıkla vurunca yaşamı alt üst olur.

Sissako izleyiciye haberlerde yer almayan görüntüleri, her türlü özgürlük soluğunu boğan köktendincilerin baskısına giren kentleri, acımasız fanatikcilerce İslam’ın da nasıl kurban edildiğini gösterir. Çabuk tüketilen, hemen unutulan, basit Amerikan filmlerinin tersine Moritanyalı sinemacı bambaşka bir anlatım kullanır, sinemasında ince bir alayı, şiiri harmanlar. “Filmimin özünde mizah var. Toplama kamplarında bulunmadım ama geçte olsa bir gün inanıyorum ki insanlık dışı trajedilerde hep olduğu gibi bu ölüm mekanlarından yaşam ışınları gibi kahkahalar yükselecek” diyen Sissako bize karakterlerini tanıtır. “Balık satarken eldiven mi takacağım balıkları nasıl ıslatacağım ? Ellerimi mi kesmek istiyorsunuz ?” diye bağıran balık satıcısı Tina(Zikra Oualet Moussa). Gerçek bir karakter olan Tina, Sissako’ya babasının odun keserek, ölü gömerek yaşamını kazandığını anlatır:”Ben o Cihatçılardan çok daha Müslümanım” der. Tina’nın aracılığıyla yönetmen kötülüğün hiç bir zaman kazanamayacağını iletir.

Örtünmeyi reddeden meczup kadın Zabou(Ketty Noel) ıssız sokaklarda dolaşırken baskıcılara hakaret eder, kimseden korkusu yoktur. Gerçek olaylardan esinlenilen bu güçlü görüntüleri Sissako kurgusal olarak yansıtır. Ona göre kuşatılmış, düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkede belgesel anlatım da olmaz. Özgürlük direnişi susturulamayan bir şarkıya dönüşür.

Futbol maçını bir bale gibi yansıtır, maç topsuz oynanır, burada o tutucu yasağı somutlaştırır. Masal, mit, western karışımı anlatımı onun politik yükünü, alter egosunu simgeler. Ezilen insanlara, özellikle amansızlığın kurbanları kadınlara yardıma gelen uluslararası toplulukların aczinin altını çizer. Tehditlere cesaretle karşı duran kadınlara saygıda bulunur. İdeolojik iletinin ağırlığını, dogmaları reddeden Sissako filminde ince, şiirsel, gerçek üstü anlar oluşturur. Radikalizmi söylevinde değil sanatsal eyleminin güçlü aktarımında yer alır. Sinemanın evrensel gücü düşüncelerin, duyguların taşıyıcısı sanat teröre, budalalığa karşıdır. Sissako kişisel silahını, kadife eldivenini kullanır.

İlk taşın gömülenlere atılmasından sonra müziği başlatıp planı keser, Cihatçının dansına geçer. “Görevim bu isyancı vicdanların sözcüsü olmak” diyen Sissako’nun yabancı filmde Akademi adayı gözü pek Timbuktu’su 30 Ocak’ta sinemalarda.

Filmin başrol oyuncusu İbrahim Ahmed, Fransa- Moritanya ortak yapımı "Timbuktu"nun böyle bir ödüle aday gösterilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ahmed, en çok da filmin Hollywood bütçesinden bağımsız yapılmasından memnun olduğunu vurguladı.

Mali'de doğan Tuareg asıllı oyuncu Ahmed, filmin Afrika'nın başarısı olduğuna dikkati çekerek "Filmin yönetmeni Moritanyalı Abdurrahman Sisako için olduğu gibi benim için de film sayesinde Afrika'nın ön planda olması çok önemli. Film, gelecek nesilleri cesaretlendirilecektir" dedi. Kıta büyük etkinliklerde temsil edildiğinde Afrikalı gençlerin çok gururlandığını ifade eden Ahmed, gençlerin eğitilmesinin gerekliliğine de dikkati çekti.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir