21 Mayıs 2010 00:00

Bush'un kirli çamaşırları Cannes'da

Cannes'da yarışan tek Amerikan filmi olan 'Fair Game', eski CIA operasyonlar görevlisi Valerie Plame Wilson'ın hayatını konu alıyor.

Uluslararası 63. Cannes Film Festivali'nde yarışan 'Fair Game' filmine hayatı konu olan eski CIA operasyonlar görevlisi Valerie Plame Wilson, oyuncularla birlikte filmin prömiyerine katıldı.


Festivalde yarışan tek Amerikan filmi olan 'Fair Game'de hayatını canlandıran Naomi Watts ile kırmızı halıya gelen Valerie Plame Wilson'ın çekingen tavrı dikkati çekti. Filmin yönetmeni ve oyuncularından daha çok ilgi gören Valerie Plame Wilson, gizli tutmak zorunda olduğu 20 yıllık görevinin ardından özgürlüğünün tadını adeta kırmızı halıda çıkardı.

1985-2005 yilları arasında CIA görevlisiyken basından her zaman uzak kalmak zorunda kalan Wilson, yaşadıklarını ''Fair Game: My life as a Spy, My Betrayal by the White House'' adlı kitapta topladı.

Özellikle eski ABD Başkanı George Bush zamanında, kimliğinin deşifre edilmesinin ardından adından çok konuşulan CIA eski görevlisinin bu kitabı, yönetmen Doug Liman tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan filmin ödül alıp almayacağı Pazar günü belli olacak.

İlk defa 14 Temmuz 2003'te, ABD Başkanı Bush yönetimine yakın muhafazakar gazeteci Robert Novak, bir köşe yazısında Plame'in CIA ajanı olduğunu deşifre etmişti. Kimliği deşifre edilenlerin CIA ile ilişkisi kesildiği gibi, böyle bir deşifrenin yapılması da ABD kanunlarına göre suç sayılıyor.

BUSH DÖNEMİNDE DEŞİFRE EDİLMİŞTİ
Amerikan yönetiminden Plame'in gerçek kimliğini kimin basına sızdırdığını araştırmak üzere ABD Adalet Bakanlığı özel bir soruşturma başlatmış ve bu soruşturmanın sonunda, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin sağ kolu olan Scooter Libby suçlu bulunarak görevden ayrılmıştı. Bush yönetiminin, Plame'in adını, emekli büyükelçi eşi Joseph Wilson'dan intikam almak için sızdırdığı söyleniyordu.

Wilson, Bush yönetimi tarafından, Irak'ın nükleer silah programı için bir Afrika ülkesinden uranyum almaya çalıştığı iddialarını araştırmakla görevlendirilmişti. Bu araştırmalarının ardından Irak'ın kitle imha silahları olmadığı yönünde bir Amerikan gazetesinde makalesi yayımlanan Wilson, tepki çekmişti. Arkasından, eşinin CIA ajanı olduğu bilgisi basına sızdırılmış ve bu konuda haber yapan bütün gazeteciler de kaynaklarını açıklamaya zorlanmıştı.

Uzun süre kaynağını açıklamamakta direnen New York Times muhabiri Judith Miller, üç ay kadar hapis yattıktan sonra, haberi sızdıran kişinin Scooter Libby olduğunu söylemesinin ardından serbest kalmıştı.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir