4 Mayıs 2016 10:46

‘Büyük beden’ tartışması büyüyor

Amy Schumer’ın başlattığı “büyük beden” tartışmasına Jennifer Lawrence da katıldı.Hollywood yapımcılarının oyunculara yaptığı baskılar, yoğun tartışmalara neden oluyor. Kimi zaman oyunculardan kilo almasını, kimi zaman da zayıflamasını bekleyen yapımcılar, aynı zamanda oyuncuları kategorilere ayırıyor. Oyuncuları dış görünüşlerine, ırklarına, yaşlarına ve daha pek çok özelliklerine göre kategorilere ayıran yapımcılar, onları etiketlendirip bu etiketler üzerinden değerlendiriyor.


Üstelik bunu yalnızca yapımcılar değil, medya da yapıyor. Medya da yapımcıların etiketlerine uygun yayınlar yapıp, oyuncuların üzerine bu etiketlerin yapışmasına neden oluyor. Bu tavır ve etiketleme, yakın zamanda daha çok tartışılır oldu.

Büyük beden olmak kötü değil


Geçtiğimiz ay Amy Schumer, Glamour isimli derginin kendisini “büyük beden” olarak etiketlemesiyle ilgili Instagram profilinde bir paylaşım yapmıştı. Amy Schumer, bedeni nedeniyle kendini savunmak zorunda bırakılmış, kendisi de bu Instagram paylaşımında ABD standartlarına göre “büyük beden” olarak tanımlanamayacağını açıklamıştı. Öyle ki, ABD beden standartlarına göre bir kişinin büyük beden olarak tanımlanabilmesi için 16 beden olması gerekirken Amy Schumer “6 ila 8 arasında” olduğunu söylüyordu.


Amy Schumer Instagram paylaşımında “büyük beden olmanın kötü bir yanı yok. Ama Glamour dergisi beni, hiç haber vermeden büyük beden sayılarında kullanmış. Genç kızlar benim fotoğraflarımı görüp ‘bu büyük beden mi’ diye düşünecek” diyor. Bu paylaşımla birlikte kendisine takipçilerinden büyük bir destek gelmiş.


Lawrence da katıldıAmy Schumer’ın iyi arkadaşlarından biri olan Jennifer Lawrence da büyük beden tartışmalarına katıldı. Extra isimli bir dergiye verdiği röportajda “Amy ile birlikte bunlara çok gülüyoruz, güzel olmanın onlarca yolu var! İnsanlar bizi gördüklerinde ‘bak büyük beden oyuncular geçiyor’ diyor” diyerek yaşadıklarını vurgulamış.

ABD standartlarına göre 4 beden olan Lawrence’ı büyük beden olarak etiketlendirmek aslında oldukça şaşırtıcı bir hareket. Ancak kendisi bunu önemsemediğini de “Saat 4’ten sonra karbonhidrat tüketmek istemiyor muyum, yemekte bir kadeh içki içmeyecek miyim? Siz sıfır beden olabilirsiniz, bu sorun değil. Ama ben, dört beden olmaya ve yemek yemeye devam edeceğim. Ben böyle mutluyum. Güzel hissetmek, güzel olmaktan çok daha önemli” sözleriyle açıklıyor.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir