27 Mayıs 2010 00:00

Büyük usta Ömer Kavur anılıyor

Türkiye sinemasının en önemli isimlerinden Ömer Kavur, ölümünün beşinci yılında filmleriyle anılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği 'Türk Sinemasında Yeni Bakışlar - 6' programının sonuncusunda, ölümünü beşinci yılında Türk sinemasının önemli isimlerinden Ömer Kavur anılacak.

31 Mayıs Pazartesi günü saat 18:30’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programda Ömer Kavur sineması ve filmleri konuşulacak.

Oturum başkanlığını Atilla Dorsay’ın yapacağı etkinliğe, Prof. Dr. Feride Çiçekçoğlu, Rıza Kıraç ve Sadık Deveci konuşmacı olarak katılacaklar.

Ayrıca Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde süren Ömer Kavur filmlerinin gösterimi 30 Mayıs'a kadar devam ediyor.

BAŞYAPITLAR
Conservatoire Libre du Cinéma Français'de sinema, Sorbonne Haute École du Journalisme'de gazetecilik okuyan Kavur, bu dönemde çektiği kısa filmlerle ilgi çekti ve çeşitli ödüller kazandı. Fransa yıllarında Alain Robbe-Grillet'ye yönetmen asistanlığı yapan Kavur, Türkiye'ye dönüşünde Boğaziçi Köprüsü ile ilgili bir belgesel çekti.

İlk filmi 'Yatık Emine'yi 1974'te çeken Kavur, ikinci filmi 'Yusuf ile Kenan'ı 5 yıl sonra kotarabildi.

'Ah Güzel İstanbul', 'Körebe', 'Amansız Yol' gibi başarılı filmlerle ustalığını gösteren Kavur, 1985'te Türkiye sinemasının başyapıtlarından 'Anayurt Oteli'ne imza attı.

Daha sonra Orhan Pamuk'un senaryosunu yazdığı 'Gizli Yüz' ile yine büyük övgüler alan Kavur, bu tarihten sonraki filmleri, 'Akrebin Yolculuğu', 'Melekler Evi' ve 'Karşılaşma'da eski başarısını yakalayamadı ama bu filmler de ustanın elinden çıktığı belli olan birçok öğeye sahipti.

Türkiye sinemasının en büyük isimlerinden olan Kavur, lenf kanseri sebebiyle uzun süre tedavi gördü ve 12 Mayıs 2005 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir