12 Aralık 2011 01:00

Büyükçekmece'ye Hollywood geliyor

Van Damme'ın ortağı olan şirket, İstanbul'a Avrupa'nın en büyük film stüdyolarını kuracak.

Hollywood yıldızı Jean Claude Van Damme'ın da ortak olduğu şirket, Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz ay İstanbul'a gelen Belçika asıllı ünlü aktör, Büyükçekmece'de 400 dönüm arazi üzerine 350 milyon dolarlık dev bir film platosu kurmak için çalışmalara başladı.

Yüzde 64'ü ABD ve Umman'lı, yüzde 10'u Van Damme, yüzde 24'ü de ünlü organizatör Ahmet San'a ait olan projeyi mimar Ertem Ertunga üstlendi. İstanbul Film Platoları Yatırım, Eğitim, Turizm ve İşletme A.Ş. adında kurulan şirketin merkezi Las Vegas'ta bulunuyor. Büyükçekmece Belediyesi, önceki gün yapılan meclis toplantısında, belediye hizmet alanında bulunan araziyle ilgili kararı oy birliğiyle geçirdi.

30 yıl süreyle kiraya verilecek araziye fakülte, meslek yüksek okulu, uygulama okulu, film stüdyoları, film platosu ve sosyal tesisler yapılacak. 350 milyon dolara mal olacak ve 2012'de mimari projesi tamamlanacak dev platonun maliyeti, fon ve krediler kullanılarak gerçekleştirilecek.

Türkiye'de çekilen bütün film, dizi, reklam ve tanıtım flimlerinin merkezi olacak modern plato için Van Damme'ın girişimlere başladığını belirten proje ortaklarından Ahmet San, "Türkiye'nin tanıtımına çok ciddi katkısı olacak projeyle birlikte, dünya starları Büyükçekmece'ye gelecek. 2013'ün sonlarına doğru tamamlanacak platoda ilk film için ortağımız Van Damme şimdiden girişimlere başladı" dedi.

'BURASI HOLLYWOOD OLMALI'
Van Damme'ın Büyükçekmece'yi çok beğendiğini belirten Belediye Başkanı Hasan Akgün ise, "Kendisi Büyükçekmece'yi Hollywood'a benzetti. Bize, 'Burası Hollywood olmalı' diyerek, film platosu kurma önerisi getirdi. Bu kapsamda bir çalışma yaptık. Avrupa'nın en büyük film stüdyoları yapılacak.

400 dönüm alan üzerinde yap-işletdevret veya uzun süreli üst kullanma hakkı kiralama sistemiyle ihaleye çıkartılacak projeye, şimdiden talipliler çıkmaya başladı. İlk talipli Jean Claude Van Damme ve organizatör Ahmet San oldu. Bu, Büyükçekmece'yi dünyaya tanıtmak için önemli bir fırsat. Dünya starları ilçemize gelecek" şeklinde konuştu.

Yorumlar
  • .çok harika bir şey yaa...

  • bu adam bütün zamanını honkong çin de bir gece clubünde harcıyor.nezaman gitsem orada oturuyor içiyor.hatun peşinde koşuyor.hollywood u getirmeye gerek yok bizim yeşilçam hollywood dan önce vardı zaten.herşey teknoloji değil.oyunculuk 0 adamlarda bizimkilerde yetenek var.onlarda yok.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir