21 Eylül 2004 13:59

Büyüklere Potter

Tüm stüdyolar yeni büyücü hikayesinin peşinde

Herhalde kendi yazarı J.K. Rowling bile Harry Potter'ı yazmaya başladığında dünyayı nasıl etkileyeceğini bilmiyordu. Çocuklara fantastik, büyülü masallar şeklinde başlayan Harry Potter kasırgası daha ilk kitabından itibaren bütün dünyayı etkisi altına aldı. Bugünlerde aynı etkiyi yaratan bir kitap daha piyasaya çıktı, Jonathan Strange&Mr. Norrell. Susanna Clarke'ın bu ilk romanının film hakları için Hollywood'un dev stüdyoları kıyasıya bir rekabete girişti.19. yüzyılda İngiltere'nin Napolyon'la savaşları devam ederken Jonathan Strange ve Mr. Norrell adlı iki büyücünün başlarından geçenlerin anlatıldığı roman ilk bakışta bir çeşit Harry Potter versiyonu gibi görünsede anlatım bir çocuk romanı olmanın çok ötesinde. Tamamen yetişkinlere yönelik yazılan roman 800 sayfa ve oldukça ağır bir dili var. İngiltere'de büyücülüğün yeniden varolabileceğine inanan Mr. Norrell kendisine bir yoldaş ve öğrenci bulmak için York'tan yola çıkar ve genç Jonathan'la karşılaşır. Kitabın büyüyle yoğrulmuş konusu Harry Potter'a, iki büyücünün yoldaşlığı da Yüzüklerin Efendisi'ne benzetiliyor olsa da kimi edebiyat eleştirmenleri çok farklı düşünüyor; bazılarına göre Clarke'ın kitabının diğer iki seriyle hiçbir benzer yanı yok.Ayrımı yapabilmek için romanı okumayı bekleyeceğiz ama bu arada filmini daha önce izlersek şaşırmayalım çünkü başta New Line, Dreamworks, Warner Bros. ve Sony Pictures olmak üzere tüm dev yapımcılar kitabın film hakları için kolları sıvamış. Ama Clarke da kolay lokma gibi gözükmüyor. Romanın film haklarını satmak için ikincisini yazmaya karar vermiş, böylece hem hayran kitlesini büyütecek ham da fiyatını yükseltecek. Haksız da sayılmaz, Rowling'in, Harry Potter'ı yazmaya başladığında işsiz, bugünse İngiltere'nin en zengin kadınlarından biri olduğu düşünülürse stüdyoları çok çekişmeli geçecek bir rekabet bekliyor.
Yorumlar
  • FİLMİ OLUCAKSA DANİEL OYNAMALI ONU ÇÇOK SEVİYORUM

  • bence de artık sıktı

  • Na kadar kult film yeter ? Kult film olmayi ne belirler!...Kult film anlayisi Harry potter ile sinirli olan bir sinema seyircisi olustu ne yazik ki. Ve bunu kendisini popularite ve en onemlisi paranin ruzgarina kaptirmis , kendi adlarini sinema elestirmeni koyan, ama aslinda satafatli sozlerden baska malzemeleri olmiyan ve genelde kafalari pozitif bilime calismiyan bir insan toplulugu da sonuna kadar korukluyor...

  • artık kal geldi sinema dünyasına bu kadar kült film yeter bence

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir