5 Haziran 2013 00:00

Çağan Irmak'tan Gezi Parkı için Başbakan'a çağrı

Ünlü yönetmen Çağan Irmak, televizyonda katıldığı bir canlı yayında Gezi Parkı'nda yaşanan olayları anlatırken Başbakan'ın daha anlayışlı bakması için çağrıda bulundu. Irmak, bir ara çok duygulandı, gözleri doldu ve konuşamadı.

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın canlı yayın konuğu olan ünlü yönetmen Çağan Irmak, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili duygularını paylaştı. Çağan Irmak, Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye için sevgi ve dayanışma açısından bir ilk olduğunu vurgulayıp ekledi: "Çocuklar orada kitap okudular, gitar çaldırlar, şarkı söylediler. Birbirlerini sevdiler, birbirleriyle tanıştılar."

Başbakan'ın olaylara biraz da baba ve sadık bir eş olarak olaya bakması gerektiğini söyleyen Irmak, "Çocuk yapacaksın, sezaryan yapmayacaksın, içki içmeyeceksin şunu yapacaksın bunu yapacaksın. Bir insan bu kadar çok şey bilemez kardeşim" dedi.

Konuşması sırasında duygularına hakim olamayan ünlü yönetmen, "Başbakan bizi dinlesin, bizi artık kabul etsin, anlamaya çalışsın. O yüzde 50 benim canım ciğerim, kardeşim" ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı'ndaki protestoların hiç bir siyasi partiye mal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Irmak, sözlerine şöyle devam etti:
"Başladıktan bir iki gün sonra eylemlerin içinde yer aldım. Ben bilge ya da politikacı değilim. Ama hisleri ifade ederim, hisleri toplarım, duyguları aktarırım. Bu konuda profesyonelim. Olaylar başladığı zaman çocuklar parkta oturmuş kitap okuyarak eylem yapıyorlar. Motorsikletimle atladım gittim. Bu direniş hiç bir siyasi partiye ait değil. Kendi kendine gelişti. Orada oturan gençlerimiz hiç bir yere zarar vermiyorlar. Eğer yalan söylediğimi düşünen varsa Taksim esnafına tek tek sorsunlar. Çocuklar orada kitap okudular, gitar çaldılar, şarkı söylediler. Birbirlerini sevdiler, birbirleriyle tanıştılar. Bu nesil benim de bilmediğim bir nesil. O nedenle onları anlamaya çalışıyorum."

Konuşması sırasında sık sık duygulandığı gözlenen Çağan Irmak, gerçekleştirilen gösterilerin Ak Parti seçmenini hedef almadığını belirtip ekledi:
"O yüzde 50 benim canım ciğerim, kardeşim. Onlar bana aitler... Ortaokulda Kuran'ı okudum. Öldüğüm zaman Allah bana sormaz mı neden orada olmadın diye? Bu eşi benzeri görülmemiş bir eylem, bir sevgi eylemi. Yere düşen bir Fenerbahçeli'yi bir başka takım taraftarı kaldırdı ve 'hadi kardeşim kalk daha bizi yeneceğiniz çok maç var."

"Çocuk yapacaksın, sezaryan yapmayacaksın, içki içmeyeceksin, şunu yapacaksın, bunu yapacaksın. Bir insan bu kadar çok şey bilemez kardeşim. O da bir aile babası ve bize sorun burada ne istiyorsunuz diye. Tekrar ediyorum o yüzde 50 benim kardeşimdir. Ayrıca yüzde 50 derken bunların hepsi tek bir insan mı? Onların da içinde renkler var. Hepimiz birbirimizi dinlemek ve anlamak zorundayız. Gazla gitme polis... Bu çocuklar hiçbirinize düşman değiller. Biz dinimizi de dünyaya sevgi ile anlatabiliriz. Evet ben bir çapulcuyum. Beni de böyle kabul et. Evet alındık, insanız çünkü duygularımız var. Bir süre pardon ben gidiyorum dersin ya bu öyle bir eylem."

Irmak, insanların ilk defa birbirleriyle empati kurduklarını, evlerde sandviçler yapılıp verildiğini ve Türkiye'nin böyle bir güzelliği ilk defa yaşadığını ifade edip sözlerine şöyle devam etti:
"Bakın Taksim yerli yerinde duruyor, insanlar kendileri temizliyorlar eylem ve çatışma alanlarını. Canlarını kurtarmak isterken kırıp döküldü sadece çevrede bazı şeyler. Neden kendi evlatlarımızın üzerine gaz atıp su tutuyoruz. Sen ülkendeki vatandaşı dinlersen ben elini öperim senin. Bana bir kulak ver ya. Ben seni anlamaya çalışıyorum ne olur sen de beni anlamaya çalış."


Yorumlar
  • malları yok edilenlere anlat sen bunları. öyle ahkam kesmek kolaydır, hele senin evin işyerin araban yakılsın o zaman görürüm böyle sallayabiliyormusun.

  • UYUMAK GÜZELMİ

  • zalimlerin sonu hep aynıdır çağan bey ağlama vakarlı dur boşver tarih onu ilgili kişilerin yanına oturtur yüz yıl geçse üzerinden hakettiği itibarı görür bu değişmez toplum yasasıdır. şimdi kahraman denilir sonra zorba. hitleri hatırlayın elini havaya kaldırınca milyonlarca alman coşardı ya şimdi ne oluyor nefretin simgesi. her koyun kendi bacağından asılırmış sen üzülme bırak kendi haline vursun kırsın küfretsin sen hep dik dur o sana silah sıksın sen ona gülümse allah her zaman mazlumun yanındadır ZALİMİN ZULMÜ VARSA SEVENİN ALLAHI VAR unutma......

  • camları kırılan arabaları yakılan işe gitmek için otobüs bulamayan çünkü yakılıyorlar bizlerin demokratik hakları için neden hiç kimse ağlamıyor arkadaş ya

  • aşağıda yorum yapanlardan bazıları etrafa zarar verenler den bahsediyorlar..leyn adamlar uyurken gelip yüzlerine gaz sıkıldı kafalarına tekme atıldı ulen ne tek taraflı düşüncedir bu,karşındaki insan haklı haksız dinleyeceksin posta koyarsan karşılığını alırsın... bukadar olaya rağmen sadece uyarı olarak değerlendirin.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir