25 Eylül 2009 10:12

Çağdaş Sinema Çağı Sona Erdi!

Dünya sinemasının dev isimlerinden Michelangelo Antonioni'yi de kaybettik...

Sinema dünyası ileride 2007 yazını biraz hüzünle hatırlayacak gibi gözüküyor. Sinema tarihi kitaplarına ise çağdaş sinemanın en önemli iki yaratıcısının öldüğü tarih olarak not düşüleceğine hiç şüphe yok. Ingmar Bergman'ın ardından bir başka büyük usta, ustaların ustası Michelangelo Antonioni 94 yaşında yaşama veda etti.İtalyan ustanın bütün önemli filmlerini burada saymaya imkan yok. Fakat diyebiliriz ki; Blowup, Yolcu ve ünlü üçlemesi hiç çekilmemiş olsaydı, belki de bugün çok daha az olgun bir sinema ile karşı karşıya olabilirdik. Antonioni sineması çağdaş toplumların, batı tarzı modern yaşamın en güçlü eleştirisini ortaya koymuştu.Yönetmenin daha az bilinen Kızıl Çöl ve Zabriskie Point gibi başyapıtları da özellikle DVD çağında geniş kitleler tarafından keşfedildi. Katkıda bulunduğu Eros isimli üç kısa filmden oluşan proje ülkemizde de vizyona girmişti.
Yorumlar
  • biraz saygısızlık gibi olcak ama.. daha sinema dergisinin en son sayısında, yaşayan en iyi 10 yönetmen listesinden 2 kişiyi ard arda 2 gün içinde kaybettik.. daha kaç gün geçti ki...

  • geçmişte izler bıraktıgın gibi gelecektede anılacaksın..

  • Bergman dan sonra bir usta daha öldü ne diyelim cennet sinemasına 2 bilet...

  • temmuz 2007 sinema tarihi için kara ay olarak anılacak kesinlikle...

  • Dün Bergman,bugün Antonioni usta.Yalnız İtalyan sinemasının değil dünya sinemasının en büyük ustalarından olan Antonioni usta Blow up(Cinayeti gördüm) adlı filmle 60'larda olay yaratmış ve sayısız başyapıta imza atmıştı.Ben onun Jack Nicholson'un başrolde oynadığı Yolcu adlı filmini izlemiştim.90 yaşına ulaştıği halde Bulutların Ötesinde ve Eros adlı filmleri çekecek kadar üretken bu ustamız huzur içinde yatsın.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir