11 Kasım 2005 13:51

Çağrı Yönetmenini Kaybetti

Akkad, Ürdün'de düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti

1976'da çektiği Çağrı filmiyle dünya çapında ün yapan Arap yönetmen Mustafa Akkad, önceki gün Ürdün'de düzenlenen saldırılar sonucu hayatını kaybetti.Amman'da düzenlenen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılarda Akkad da ağır yaralanmıştı ve kaldırıldığı hastanede öldü. 1976'da çektiği Çağrı'yla Hz. Muhammed'in hayatını beyazperdeye aktaran Akkad dünya çapında tanınan az sayıda Arap yönetmenden biriydi.Akad'ın filminde Anthony Quinn başrolde oynamış ve Hz. Hamza karakteriyle kusursuz bir performans sergilemişti. Ünlü yönetmen Çağrı'nın başarısından sonra Hollywood'ta yoluna devam etmiş ve Halloween serisinin yapımcılığını da üstlenmişti.
Yorumlar
  • çok büyük bir yönetmeni kaybettik....

  • inanılmaz bi durum. böyle bir yönetmen zor bulunur....

  • Mustafa Akad'ın önemli filmlerinden biri "Çöl Aslanı - Ömer Muhtar" değerlendirilmemiş. Libya'nın bağımsızlık savaşını, bu savaşın liderinin hayatını anlatan muhteşem bir film.Bu filmi izlerken hep Kurtuluş Savaşımızın da böyle destansı bir anlatımını hayal ederim. Herkese tavsiye ederim.

  • tekrar çekilmesi imkansız olan ve hala ne yazıkki keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir ÇAĞRI

  • Mustafa Akkad, gerçekten büyük yönetmen.. sağlığında ülkemize geldiğinde bir televizyon kanalına konuk olmuştu. Kendisine sordular, ileride projeleriniz nedir diye? Cevabı; "iki projem var" diyordu. "Eğer maddi kaynak bulursam.. biri, Selahaddin Eyyubi'nin hayatını çekmek istiyorum. Onun pek bilinmediğini düşünüyorum çünkü.. diğeri ise, hayatımın projesi, fetih.. İstanbulun Fethini çekmek istiyorum.."Kısmet değilmiş.. olmadı, olamadı..Hatırlayacağınız üzere bizler daha sonra Selahaddin Eyyubi'yi gördük. "Gladyatörün" yönetmeni Ridley Scott ın 2005 yılı yapımı "Cennet Krallığı" filminde.. ve filmi, yaklaşımından ötürü herkes tebrik etti, hepimiz gördük.. yani konunun o kadarı bile bizleri etkilemişti.Konuları bir yerlere bağlamayacağım. Yorumu sizler yapın..Onun vefatıyla, bizlerin çok şeyleri kaçırdığını anlıyorum. Beni hüzünlendiren onun vefatı kadar, bizim böyle bir yönetmene sahip olmamamızdır.Herşeye rağmen, gelecekten umutluyum. Böyle yönetmenlere kavuşacağız mutlaka; ama bunlar bizden çıkmayacak ne yazık ki.. bizler yetiştiremedik bu insanları çünkü.. bu kimseler "muhasır medeniyetten" çıkacaktır.. yukarıda bir başlangıcı verildiği gibi..Mustafa Akkad, seni özleyeceğiz.. zamansız oldu bu gidişin abi..Allah rahmet eylesin.."mel gibson'a hak veriyorum burada, ama ayık kafayla.."Allah rahmet eylesin inşallah..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir