9 Ekim 2003 13:01

Çanakkale Savaşı Belgeseli

Çanakkale Savaşlarını anlatan Çanakkale Destanı belgeseli geliyor...

İlk savaş belgeseli, Çanakkale Destanı (The Epic of Gallipoli;1915) adıyla çekilmeye hazırlanıyor. Çanakkale savaşlarını anlatacak olan yapım, Çanakkale Savaşları'ndan kalan bazı özel görüntüler ve materyalleri de ilk defa izleyici ile buluşturacak. Yaklaşık yüz kişilik figürasyon ekibiyle canlandırma sahnelerini çekeceği canlandırma belgesel filmin yönetmenliğini, İstanbul Üniversitesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Kürşat Kızbaz yapıyor.Senaryosu yönetmen Kürşat Kızbaz ve Necef Uğurlu tarafından yazılan filmin seslendirmesini Rutkay Aziz, müziklerini ise Tuluyhan Uğurlu yapacak. Yapım, destansı bir savaşı objektif olarak izleyiciye aktarmayı amaçlıyor.
Yorumlar
  • bence filmi yapılmalı.

  • daha dün gece fragmanlarını izledim gelibolu'nun ve müthiş bir heyecan duydum.hatta ürperdiğimi söylemeliyim.bu çalışma umarım sine-belgesel tarihimizin yüz ağartıcı çalışmalarından biri olur!çanakale savaşlarını sinema tadında öğrencilere de sunmak son derece etkileyici olur doğrsu!

  • dünya sinema standartlarında bir film olmasını diliyorum.yoksa çok gördük TrT nin çektiği belgesel belgeselleri.. senaryonun büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. böyle yapımlarda kurgu çok önemli bence. filmin içine küçük hikayelerin sıkıştırılması, belgeselin sinema tadında olması onu daha da çekici hale getirir. Tabi konunun dışına taşmaması şartıyla. Amerikalılar bunu çok iyi yapıyorlar. ama bizim anlatacak hikayemiz onlardan daha çok. ve bunu layığıyla yapmalıyız. o zaman belgesel, yalnızca epik unsurlar taşıyan bir ders olmaktan sıyrılıp, sanatsal bir kimlik kazanır ki bu yönetmen arkadaşın yegane amacı olmalı. Eminim o da benim gibi düşünüyor. Çünkü biz genç kuşağız, ve daha heyecanlıyız...

  • Selam_ÇANAKKALE_TÜRK_tarihi için çok önemli bir yer teşkil ediyoR.Eğer bu yapım bir baş yapıt olcak şekilde yapılsın. Bu işe başlayan Artkadaşlara kolay gelsiN. İNŞALLAH_bir an öce biter ve bizde izLeriZ.

  • BUNUN BIZIM ICIN GURURU VERICI OLDUGUNU SOYLEMEK ISTERIM GECTE OLSA BOYLE PROJELERE DESTEK VERMELIYIZ TOPLUMCA

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir