25 Eylül 2009 10:12

Cannes 2008!

Dardenne Kardeşler, Clint Eastwood, Wim Wenders, Charlie Kaufman, Nuri Bilge Ceylan...

61. Cannes Film Festivali'nin hazırlıkları devam ediyor. 14-25 Mayıs tarihleri arasında Fransa'da yapılacak festivalde dünya sinemasının iddialı filmleri boy gösterecek. Festivalin Resmi Yarışma bölümüne katılan filmler belli oldu. Festivalde Nuri Bilge Ceylan'ın son çalışması Üç Maymun da Altın Palmiye için yarışarak bir rekora imza atıyor. Başrollerinde Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar ve Ercan Kesal'ın yer aldığı filmin ilgi çekici bir hikayesi var:"Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle "Üç Maymun"u oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?"Ayrıca Fatih Akın da festivalin diğer yarışmasında jüri üyeleri arasında bulunuyor. Ana Yarışma'nın tüm adaylarını aşağıda bulabilirsiniz.Nuri Bilge Ceylan - Üç Maymun Jean-Pierre & Luc Dardenne - Le Silence De Lorna Arnaud Desplechin - A Christmas Story Clint Eastwood - Changeling Atom Egoyan - Adoration Ari Folman - Waltz With Bashir Philippe Garrel - La Frontiere De L'Aube Matteo Garrone - Gomorra Charlie Kaufman - Synecdoche, New York Eric Khoo - My Magic Lucretia Martel - La Mujer Sin Cabeza Brillante Mendoza - Serbis Kornel Mondruczo - Delta Walter Salles & Daniela Thomas - Linha De Passe Paolo Sorrentino - Il Divo Pablo Trapero - Leonera Wim Wenders - The Palermo Shooting Jia Zhangke - 24 CitySteven Soderbergh - Che (Arjantin + Gerilla)
Yorumlar
  • üç maymunu izledim geçte olsa. Şunu söylemeden edemeyeceğim Nuri Bilge Ceylan senaryo yazarken kendi hayatından yola çıkarak birşeyler yazmalı. Ben izlediğim Nuri bilge Ceylan filmlerinde -üç maymun hariç- Ceylanın kişiliğini ve bakış açısını farkediyordum, seziyordum. Film canlıydı ve sahiciydi öyküsü fakat üç maymun için bunların çağunu söylemek mümkün değil. Görüntüler ve kamera hareketleri olmazsa filmi başka bir yönetmen çekmiş diyeceğim adeta.

  • Bir çok yönetmenin el emeği göz nru çektiği ve o yılın tüm festivallerinin ilki ve habercisi sayılan bu müthiz organizasyon eminimki tüm sinema severler açısından büyük öneme sahip. Yarışmaya katılan bütün filmlere başarılar diliyor, iyi olanın kazanmasını diliyorum.

  • N. Bilge Ceylanı ilk Mayıs sıkıntısı ile tanıdım. Fakat beni büyüleyen filmi Uzak tı. Diğer filmlerini ( kasaba, iklimler) izledikten sonra kişilikli bir sinematografi yaratan/yaratmaya çalışan bir yönetmenin karşımda olduğunu farkettim. Sanırım fotoğraf sanatçısı olması sinemasında ki derinliği sağlayan en etkili öğe.

  • Ceylanı tebrik ediyorum,büyük adımlar.Ufuk çizgisini iyi çiziyor beyazperdede.

  • Evet Ceylan sinemasını kendini özletmeden aramızda. Kadroda önemli isimler olacak diye duymuştum ama açıkçası Hatice Aslan ve Yavuz Bingöl beni şaşırttı . Bakalım onun sinemasına nasıl uyacak bu ikili

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir