14 Mayıs 2003 21:48

Cannes Kapılarını Açtı!..

56. Cannes Film Festivali bugün kapılarını açıyor. İçinde bulunduğumuz günlerin en önemli iki sinema olayı olan Cannes ve Matrix Reloaded güçlerini birleştirerek tüm dikkatleri festivale çekmeye hazırlanıyor. Tüm dünyada aynı anda 16 Mayıs günü vizyona girecek olan Matrix devam filmi, yarın Cannes Film Festivali'nde izleyicilerin karşısına çıkacak. Festivale katılacak olan onlarca sinema yıldızı içinde, merakla beklenen grup ise doğal olarak Matrix ekibi oluyor. Bu sene çoğu usta yönetmenlerin elinden çıkma iddialı yapımların yarışacağı Altın Palmiye yarışması ise bizim için ayrı bir önem taşıyor. Yakın zamanda sinemalarda izleme fırsatı bulduğumuz, Nuri Bilge Ceylan başyapıtı Uzak da, Lars Von Trier, Peter Greenaway gibi isimlerin yeni filmleri ile birlikte yarışıyor!Festivale damgasını vuran yönetmenlerden biri ise dünya sinemasının en önemli isimlerinden biri olan İtalyan usta Federico Fellini. Yönetmen, filmleri ve belgeselleriyle anılacağı gibi, içinde bulunduğumuz dönemde sinemanın politik işlevi ve konumu odaklı pek çok tartışmaya da sineması ile kaynaklık edecek.Festivalde sinema büyüsünü başlatacak olan Açılış Filmi, senaryosuna Luc Besson'un da katkıda bulunduğu tarihi Gérard Krawczyk filmi olan Fanfan la tulipe. Ayın 25'inde sona erecek olan festivalin Kapanış Filmi ise sinemanın bir başka dev ismi olan Charles Chaplin'in Modern Zamanlar'ı. Yapım yenilenmiş bir kopyası ile izleyicilerin karşısına çıkacak.Uzak'ın da aralarında bulunduğu Altın Palmiye adaylarını öğrenmek için tıklayın! Cannes'dan gelecek yeni haberler için gözünüz Beyazperde.com'da olsun...
Yorumlar
  • Uzak cannesda cok begenilmiş.Dün haberlerde izledim,ödül alması cok zor bence altın palmiye dogville filmine gidecek bende istiyorum o filme gitmesini bu arada dogvilleyi merakla bekliyorum.

  • festival başlıyor... daha önce söylediğim gibi..Uzak filmimi bu festivalden ödül alamıyacaktır..çünkü bu film tamamen bizden bir film..en azından samsunla marllboro arasındaki farkı en iyi biz biliriz..bizden derken söylemek istediğim evrensel bir film değil ne yazıkki..bu filmi en iyi biz anlıyabiliriz.. bunun için filmin cannesdan bir ödülle dönmesi imkansız..ama bu filmin ne kadar mükemmel bir film olduğunu değiştirmez..

  • Cannes için bende cok heyecanlıyım...Film festivalleri içinde en önemli törendir cannes.Uzak filmi bakalım begenilecekmi bir yandan umudum var bir yandan da yok ma katılması bile mutluluk verici.Cannes süprizlerle dolu bir festival uzak ödül alırsa süpriz olur.En iyi film olmaz ama jüri özel ödülü falan alabilir neyse benim tahminim kıdmanın DOGVİLLE'sinden yana bekleyelim...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir