9 Mayıs 2011 00:00

Cannes'da büyükler yarışıyor

64. Cannes Film Festivali'nde Almodovar, Von Trier ve Dardenne Kardeşler'in filmleri yarışacak. Türkiye'den ise Nuri Bilge Ceylan, 'Bir Zamanlar Anadolu'yla ödül peşinde.

İyi seçilmiş filmler, seçici kurulun dümeninde usta aktör Robert De Niro ve bir galaksi yıldızla bu yıl Cannes Film Festivali, şimdiye kadarki en canlı festival olacak gibi görünüyor. Dünyanın en büyük film festivali, 64’üncü kez çarşamba günü, yarışma dışı bölümde, Woody Allen’ın son romantik komedisi Midnight in Paris/Paris’te Geceyarısı’nın prömiyeriyle start alacak.

İspanyol Pedro Almodovar, Danimarkalı Lars Von Trier ve Belçikalı Dardenne Kardeşler’in yeni filmlerinin de dâhil olduğu 20 yapım, gıpta ile bakılan Altın Palmiye için yarışacak.

Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında yer alan Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu’nun galası, 21 mayısta yapılacak.

Festivali Yönetmeni Thierry Fremaux AFP haber ajansına verdiği röportajda, seçilen filmlerin gerçekten orada olmayı hak ettikleri hissini vermeleri gerektiğini söyledi. Cannes Film Festivali’nin sinemanın yapısını yansıttığını ve genelde, sinemanın yapısının dünyanın yapısına değindiğini söyleyen Fremaux, “II. Dünya Savaşı’nın sonrasında kurulması itibariyle Cannes’ın bir tartışma paratoneri olduğunu, fakat bu yıl resmi seçimin ‘şimdiye kadarki, şüpheye hiç mahal bırakmayan en iyi seçim olduğunu’ söyledi.

Jüride dümen Robert De Niro’nun
Taxi Driver ve The Mission gibi daha önce Altın Palmiye kazanan filmlerde rol alan Oscar ödüllü aktör Robert De Niro, Uma Thurman, Jude Law, Hong Konglu yönetmen Johhny To, film yapımcısı Shi Nansın ve Fransız yönetmen Olivier Assayas’ın oluşturduğu seçici kurula başkanlık edecek.


Ayrıca Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın ''Hudutların Kanunu'' filminin restore edilmiş kopyası ilk kez 64. Cannes Film Festivalinin klasikler bölümünde gösterilecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir