11 Mayıs 2010 00:00

Cannes'da 'Draquila' krizi

İtalya Cannes'a katılmayacağını açıkladı.

63. Cannes Film festivali 12 Mayıs’ta Russell Crowe’un başrolünü üstlendiği Robin Hood filminin gösterimiyle başlıyor. 23 Mayıs’a kadar devam edecek festival Fransa ve İtalya hükümetleri tarafından protesto ediliyor.


Fransa’nın sahil kenti Cannes’da 12-23 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan festivale, İtalya, Başbakan Silvio Berlusconi’yi eski ABD Başkanı George W. Bush’a benzeten "Draquila" filmine yer verildiği içinkatılmayacağını açıkladı. İtalyan Kültür Bakanı Sandro Bondi, Nisan 2009’da İtalya’nın Aquila kentinde meydana gelen ve 308 kişinin yaşamını yitirdiği depremle ilgili filmde, Berlusconi karşıtı propaganda yapıldığını, bu nedenle festivale katılmayacaklarını bildirdi.


Fransa’da ise iktidar milletvekilleri Cezayir savaşıyla ilgili eleştirel bir eser olan "Hors la Loi/Yasadışı" filminin Cannes’da yarışmasına karşı çıktılar. "İndigene" filmiyle Fransa’da yasa değiştiren Rachid Bouchareb’in yeni filmi, yasadışı Cezayir müdahalesinde Fransa’nın acımasızlığını gözler önüne seriyor.


Her sene Türkiye’nin iddialı eserlerle katıldığı festivalde bu sene Türk eser yarışmayacak. Bu yıl Russell Crowe’un "Robin Hood" adlı filmiyle açılış yapacak olan Cannes Film Festivali jürisine dâhi yönetmen Tim Burton başkanlık edecek. Jüride İngiliz oyuncu Kate Beckinsale, İtalyan oyuncu Giovanna Mezzogiorno, İtalyan Sinema Müzesi Müdürü Alberto Barbera, Fransız yazar, senarist ve yönetmen Emmanuel Carrere, ünlü aktör Benicio Del Toro, İspanyol yönetmen Victor Erice, Hint yapımcı, yönetmen ve oyuncu Shekhar Kapur ve Fransız besteci Alexandre Desplat yer alıyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir