16 Mayıs 2011 00:00

Cannes'da Hudutların Kanunu

Lütfi Akad'ın 1966'da çektiği, Fatih Akın'ın çabalarıyla yeniden restore edilen 'Hudutların Kanunu', Cannes Film Festivali'nin klasikler bölümünde gösterildi.

Yönetmen Lütfi Akad, başrol oyuncuları Yılmaz Güney, Pervin Par ve Erol Taş...

Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Akad'ın 1966'da çektiği 'Hudutların Kanunu' filmi, Cannes'da gösterildi.

Yeniden restore edilmesinde Fatih Akın'ın büyük emeği olan fimin gösterimi sonrası, Festival Genel Sekreteri Fremaux ''Çok yaşa Türk sineması, çok yaşa Türkiye'' derken, filmin oyuncularından Tuncel Kurtiz de duygulandı.

Cannes Film Festivali'nin klasikler bölümündeki gösterimde duygulu anlar yaşandı.

Festival Genel Sekreteri Thierry Fremaux, gösterimle ilgili yaptığı konuşmada, Türk sinemasını överek, ''Çok yaşa Türk sineması, çok yaşa Türkiye'' dedi.

Sahneye davet edilen filmin oyuncularından Tuncel Kurtiz, filmin tekrar restore edilmesinde emeği geçen Fatih Akın'a teşekkür ederken, o günleri anlatırken duygulandı ve konuşmakta zorlandı.

Filmin gösterimine, Yılmaz Güney'in kızı Elif Güney, yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve 21 Mayıs'taki yarışmada gösterimi yapılacak 'Bir zamanlar Anadolu'da' filminin ekibi de katıldı.

Yılmaz Güney, Pervin Par ve Erol Taş'ın başrollerini paylaştığı 'Hudutların Kanunu' filmi, Fatih Akın'ın çabalarıyla restore edildi; , orijinal pozitiften aktarılarak dijital olarak yenilendi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir