25 Eylül 2009 10:12

Cannes'dan Notlar

Dünyanın en prestijli film festivali sona erdi. İşte olay yaratan filmler, çarpıcı açıklamalar, festivalden kalanlar!

Bu sene beyazperdede ustaların filmleri yarıştı. Festivale katılan gazeteci ve eleştirmenler son yıllardaki en güçlü seçki olduğunu düşünüyordu. Altın Palmiye'yi kazanan Michael Haneke ise mutluydu: "Sinema alanındaki en iyi ödülü kazandım, o nedenle mutluyum..."Festivalin ilk bombası Lars von Trier imzalı Antichrist oldu. Cinsel organ parçalanmaları, konuşan bir tilki ve bitmek bilmeyen kâbus atmosferi filmi zor bir deneyime dönüştürüyordu. Saygı duyanlar az, nefret edenler hatta kınayanlar çok oldu. Yine de en iyi kadın oyuncu ödülü getirdi bu acayip film. Oyuncu ise açık ve netti: "Trier için çalıştığım için gurur duyuyorum..."En İyi Yönetmen ödülü kazanan Kinatay da içerdiği sert şiddet sahneleri nedeniyle çok konuşuldu.Bahman Ghobadi imzalı No One Knows About Persian Cats isimli yeraltı belgeseli çok sevildi. Ken Loach'ın futbol filmi ise neşeli ve olgundu.Festivalin en ilginç ve çarpıcı açıklaması ise Tarantino'dan geldi:"Ben Amerikalı bir sinemacı değilim. Dünya gezegeni için filmler yaparım ve Cannes bunu sunduğum yerdir."
Yorumlar
  • Açılışı kadar kapanışıda son derece görkemliydi. Sinema sanatının bu en önemli ödül gecelerinden birinide sone erdirdik. Ödül alan fimleri ve yarışan filmleri büyük bir merakla ülkemizde izlemeyi umuyorum. Seneye görüşmek üzere...

  • cannes bu sene bir baskaydi.

  • Ödüller kalteli yapımlara ve oyunculara gitti.İyi ki varsın Cannes.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir