23 Ekim 2018 10:23

Cate Blanchett: ‘Hakkım için ölümüne mücadele edeceğim’

Son olarak Scarlett Johansson’un eşcinsel rolünden çekilmesinden sonra yeniden alevlenen LGBTİ rollerini eşcinsel olmayan oyuncuların oynayamayacağı tartışmasına Cate Blanchett da katıldı.


2 Oscar ödüllü başarılı oyuncu Cate Blanchett, Hollywood’da bir süredir devam eden LGBTİ rollerini eşcinsel olmayan oyuncuların oynayamayacağı tartışmasına karşı görüş bildirerek katıldı. Blanchett, eşcinsel olmayan oyuncuların da LGBTİ rollerini oynayabileceklerini savundu. Hollywood’da bir süredir LGBTİ rollerini eşcinsel olmayan oyuncuların oynamasına karşı kampanyalar yürütülüyor. 2015 yılında çektiği Carol filminde lezbiyen bir kadını canlandıran 49 yaşındaki Avustralyalı oyuncu, kendisine rol teklif edilirken cinsel yöneliminin sorulmadığını söyledi.Blanchett, oyuncunun, canlandıracağı rolü gerçek hayatta deneyimlemiş olması gerekmediğini, bunun oyunculuk sanatına aykırı olduğunu belirtti. Blanchett, The Hollywood Reporter’a verdiği röportajda, “Deneyimlerimin ötesinde rol oynama hakkım için ölümüne mücadele edeceğim” dedi. “Deneyimlerin dışında roller birçok fırsat sunuyor” diyen Blanchett, “Ama bunun dezavantajı şu ki, özellikle de Amerika'da insanlar, deneyimlerine çok yakın bir karakterle derin bir bağlantı kurmayı bekliyor” şeklinde konuştu.


Ancak tüm Hollywood oyuncuları Blanchett gibi düşünmüyor. Eşcinsel olduğunu saklamayan İngiliz oyuncu Ian McKellen, LGBTİ karakterlerin eşcinsel olmayan oyuncular tarafından oynanmasının, eşcinsel oyunculara Oscar kazanma kapısını kapattığını savunmuştu. Tom Hanks, 1993 yılında Philadelphia filminde, Sean Penn de 2009 yılında Milk filminde eşcinsel karakterleri canlandırmış ve rolleriyle Oscar adaylığı kazanmıştı.Öte yandan Scarlett Johansson, Rub&Tug filminde trans bireyi canlandıracağının açıklanmasından sonra, trans bireyi canlandırması için trans bir oyuncuya şans verilmesi gerektiği yönünde eleştiriler artınca rolden vazgeçmişti. Trans erkek Dante Tex Gill’i canlandırmak üzere filmin kadrosuna dahil olan Johansson, rolünün açıklanmasından sonra sosyal medya üzerinden büyük tepkiler yayılınca, “Dante Tex Gill’i canlandırmamla ilgili güncel etik sorular ışığında, projeden saygıyla geri çekilmeye karar verdim” demişti.Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir