6 Ocak 2016 17:53

Çekildiği Yılların Samimiyetini Yansıtan En İyi Yeşilçam Filmleri

Sevmek Zamanı (1965)

1965 yapımı yeşilçam filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Metin Erksan üstlenmiştir. Film siyah beyazdır. Filmin oyuncu kadrosunda; Müşfik Kenter, Sema Özcan, Fadıl Garan, Süleyman Tekcan, Oya Bulaner, Adnan Uygur, Deniz Çakır, Osman Karahan gibi isimler yer almıştır. Film farklı çekimi, konusu gibi sebeplerden dolayı çıktığı sene gösterime girememiştir. Filmde, Halil (Müşfik Kenter) ve ustası Mustafa (Fadıl Garan) bir adada boyacılık yapmaktadır. Yine bir gün bir köşkü boyadıkları sırada tavan arasında bir resim gören Halil, resme aşık olur ve her gün o resme seyre dalar. Resim köşkün sahibinin kızına aittir. Bir gün resmin sahibi olan Meral (Sema Özcan), iki arkadaşıyla birlikte köşke gelir ve Halil’i resmini izlerken yakalar. Kendisine aşık olduğunu düşünen Meral, Halil’den etkilenir ve duygularına karşılık verir. Ancak Halil, Meral’e değil onun resmine aşıktır. Zamanla kült filmlerden sayılmış bu filmi izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.

IMDb: 8.3
Köyden İndim Şehire (1974)
1974 yapımı Türk komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez oturmaktadır. Filmin senaristliğini ise Zeki Alasya ve Sadık Şendil üstlenmiştir. Filmde Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Tekin Akmansoy gibi Türk Sineması’nın unutulmaz isimleri yer almıştır. Film, köylerindeki tarlalarında define bulan 4 kardeşin, altınları bozdurmak için şehre gitmelerini konu alır. Şehirde olan köylüsü Kuyumcu Ali Rıza’nın yanına gitmeye karar veren kardeşleri önce ağırlamak istemeyen Ali Rıza, daha sonra gerçek niyetlerini öğrendiğinde misafirperverliğin dozunu abartacaktır (!). Kahkahalarınızı tutamayacağınız bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.4
Mavi Boncuk (1975)
1975 yapımı Türk komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Ertem Eğilmez üstlenmiştir. Filmin senaristliğini ise, Zeki Alasya, Sadık Şendil ve Ertem Eğilmez üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda, Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit ve Perran Kutman gibi unutulmaz isimler yer almıştır. 6 arkadaş felekten bir gece çalmak için Emel Sayın’ın sahne aldığı gazinoya eğlenmeye giderler. Paralarının yeteceğini sanarlar, ancak yetmez ve çok kötü muamele görürler. 6 arkadaşta gazinonun sahibinden intikam almak için Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler ve kaçırırlar. Ancak zamanla Emel Sayın’la yakınlaşmaya başlayan bu 6 arkadaş, her ne kadar ayrılmak istemeseler de anlaşmadan ötürü kaçırdıkları gibi geri bırakırlar. Emel Sayın bu duruma çok üzülür, ancak filmin sonunda dayanamaz ve 6 arkadaşın açtıkları restauranta giderek barışırlar. Tatlı tatlı tebessüm etmenizi sağlayacak bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.9
Ah Nerede? (1975)
1975 yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Ertem Eğilmez, filmin senaristliğini ise Sadık Şendil üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Adile Naşit, Gülşen Bubikoğlu, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Hulusi Kentmen gibi adını Türk Sineması’na altın harflerle yazdırmış, usta oyuncular vardır. Filmin dillerden düşmeyen müziği ise Füsun Önal’a aittir. Toprak ağasının İstanbul’da okuyan üç oğlu ailelerinin bildiğinin aksine okullarını zamanında bitiremeyeceklerdir. Evin büyük oğlu Tıp Fakültesi’nde okumaktadır, ancak zamparalık yapmaktan okumaya fırsat bulamaz. ortanca oğul Eczacılık okumaktadır ancak tam bir kumarbazdır. En küçük oğlan ise Mühendislik öğrencisidir ancak siyasi olaylara katılmasından ötürü polisle sürekli başı derttedir. Ferit nişanlı olmasına rağmen, tüm kadınları evlenmek vaadiyle kandırır, ta ki Zehra ile karşılaşıp ona aşık olana dek. Babalarının gerçekleri öğrenmesi ile de olaylar iyice karışır. Ferit hem ailesine hem de Zehra’ya kendini kanıtlamak zorunda kalacaktır. Bu macera dolu yeşilçam filmini izlemenizi şiddetle öneririz.
IMDb: 7.7
Ateş Böceği (1975)
1975 yapımı Yeşilçam filmidir. Filmin yönetmenliğini Osman F. Seden üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise İrfan Ünal üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Tarık Akan ve Necla Nazır vardır. Filmde Tarık Akan genç bir işportacı rolünü canlandırmaktadır. Bir gün yine bir şeyleri satmaya çalıştığı sırada müşterisini çarpmakta olan yankesiciyi yakalaması ile daha çok satış yaptığını fark eder ve bunu bir oyuna çevirir. İşbirliği yaptığı bir yankesici ile kısa sürede, kolay yoldan para kazanmaya başlar. Sonunda işbirliği yaptığı yankesiciye aşık olur. Filmin büyük bir kısmı İzmir’de, bir kısmı da İstanbul’da çekilmiştir. Ateş Böceği filmini izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.1
Gülen Gözler (1977)
1977 Türk yapımı dram-komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda unutulmaz yönetmen Ertem Eğilmez oturmaktadır. Filmin senaristliğini ise Sadık Şendil ve Ahmet Üstel üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda; Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Müjde Ar, Şevket Altuğ gibi efsane isimler yer almıştır. Film ise Yaşar Usta (Münir Özkul) ile eşi Nezaket’in (Adile Naşit) 5 kızı ile yaşadığı komik olayları konu almaktadır. Ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmak durumunda kalan Münir Özkul, sahtekar ve cimri arkadaşının inşaatında çalışmakta ve kızları için münasip adaylar bulmak istemektedir. Büyük kızı Fikret (Ayşen Gruda), Vecihi (Şener Şen) adlı bir adama aşıktır ve Vecihi de sürekli olarak Fikret’i ister, ancak Yaşar Usta bir türlü kızını vermek istemez. Kızı İsmet (Müjde Ar), babasının patronu olan Yunus’un oğlu Temel (Mahmut Hekimoğlu) ile evlenmek ister ve babasına oyun oynayarak, Temel ile evlenmeyi başarır. Artık sırasıyla kardeşleri aynı oyunu oynayacaklar ve istedikleri adamlarla evleneceklerdir. Fikret dışında tabi, babası ısrarla kızı Fikret’i Vecihi’ye vermez. Nezaket Hanım, kızının düğünü için Yaşar Usta’ya sormadan evi ipotek ettirir. Bu duruma öfkelenen Yaşar Usta’ya karşılık, Nezaket Hanım ve kızları çok kötü sözler sarf ederler ve Yaşar Usta kendisiyle birlikte gelmek isteyen kızıyla birlikte evi terk eder. Nezaket Hanım söylediği sözler için çok pişman olur, gönlünü almaya gider ve mutlu bir şekilde eve dönerler. Vecihi sürekli evin üzerinde uçtuğu uçakla eve toslayınca dayanamaz ve Fikret’i de Vecihi’ye verir. Sevgi ve kahkaha dolu bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.6
Gırgıriye (1981)
1981 yapımı Türk komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturmaktadır. Filmin senaristliğini Sadık Şendil, yapımcılığını ise Türker İnanoğlu üstlenmiştir. Filmde; Adile Naşit, Münir Özkul, Perran Kutman, Ayşen Gruda, Gülşen Bubikoğlu, Müjdat Gezen, Sümer Tilmaç ve Şemsi İnkaya gibi usta isimler rol almıştır. Filmden ayrıca esinlenilerek 2004 yılında “Cennet Mahallesi” adında bir televizyon dizisi de çekilmiştir. Film aynı mahallede oturan Güllüye ile Bayram’ın aşkını konu edinir. Birbirlerine aşıklardır, ancak Güllüye’nin annesi ile Bayram’ın babası ezeli düşmanlardır, bu sebeple bir türlü evlenemezler. Aslında önceden birbirlerine aşık olan bu iki insan şimdi ezeli düşmana dönüşmüşlerdir. Aynı gazinoda sahneye çıkan bu iki düşman aile bir türlü müşterileri paylaşamazlar ve her gün kavga ederler. Gazinonun sahibi Güllü’yü assolist yapmak isteyince Güllü ve Bayram’ın evlilik hayalleri gittikçe çıkmaza girer. Bayram’da Güllü’ye inat kadın kılığına girip ünlü olur. Bu duruma dayanamayan halası, ikisine de ölümcül bir hastalığa yakalandı şeklinde haber salar ve bu şekilde bir araya getirir. Filmin sonunda Güllü Bayram’la, Emin Sabahat’la evlenir. Sizi sıcaklığıyla ısıtacak ve kahkahalarınızı tutamayacağınız bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 5.9
Çiçek Abbas (1982)
1982 yapımı Türk, dram-komedi türüdür. Filmin yönetmen koltuğunda Sinan Çetin oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Engin Karadağ, senaristliğini ise Yavuz Turgul üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Ahmet Mekin gibi isimler yer almıştır. Çiçek Abbas (İlyas Salman) ile Şakir (Şener Şen) aynı kadına aşıklardır (Pembe Mutlu). Ancak Çiçek Abbas, Şakir’in yanında muavin olarak çalışmaktadır ve Şakir’in aksine çok saf bir kişiliğe sahiptir. Abbas tefeciye borçlanarak kendine bir minibüs alır ve para kazanarak borcunu ödemeye başlar. Ancak bunu hazmedemeyen Şakir, Abbas’ın motorunu ve tekerleklerini çalar. Bu sebeple parasını ödeyemez ve tefeci minibüsüne el koyar. Bundan yararlanan Şakir, sevdiği kadını babasından ister, babası da (İhsan Yüce) zengin diye kızını Şakir’e verir. Nikah günü geldiğinde kızın kız kardeşi (Ayşen Gruda) Abbas’a yardım eder ve sevdiği kızı nikah masasından kaçırır. Abbas ve Şakir’in bu tatlı çekişmelerini izlerken gülümsemenize engel olamayacaksınız. İyi seyirler.
IMDb: 8.2
Evcilik Oyunu (1988)
1988 yapımı Türk güldürü filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Orhan Aksoy oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Türker İnanoğlu, senaristliğini ise Safa Önal üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Gülşen Bubikoğlu, Tarık Akan, Hulusi Kentmen, Hülya Tuğlu, Mürüvvet Sim, Mümtaz Ener, Sami Hazinses gibi isimler yer alır. Filmin müzikleri Bora Ayanoğlu’na aittir. Film doğuştan beşik kertmesi olan ve babaları tarafından evlendirilmek istenen, birbirini hiç görmemiş iki gencin komik oyunlarını konu alır. Birbirlerini görmeden, istemeyen iki genç türlü oyunlar yaparlar ancak daha sonra birbirlerine aşık olurlar. Sizde bu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 5.6
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir