13 Mayıs 2003 23:41

Çevre Filmleri Festivalinde Geri Sayım

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından düzenlenen Uluslararası Çevre Filmleri Festivali'nin altıncısı, bu yıl 5-13 Haziran 2002 tarihleri arasında Garanti Bankası'nın ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. WWF-Türkiye'nin (World Wildlife Fund) danışmanlığında düzenlenen Türkiye'nin ilk tematik festivali; film gösterimleri, paralel ve sosyal etkinlikler olmak üzere 3 ana başlık altında izleyiciyle buluşacak.Çevre sorunlarını kültürel bir platformda gündeme getirmeyi ve çevre bilincinin yaygınlaştırılmasına sinemanın etkili diliyle katkıda bulunmayı hedefleyen festivalde, dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen uzun metraj ve belgesellerden oluşan 60'dan fazla film izleyiciyle buluşuyor. 6. Uluslararası Çevre Filmleri Festivali'nin, Birleşmiş Milletler'in bu yıl çevre için belirlediği "Dağlar ve Ekoturizm" temasına ayrılan özel bölümde ise dünyadan ve Türkiye'den 9 belgesel film gösteriliyor. Web sponsorluğunu Young New Media'nın üstlendiği festival kapsamında Beyoğlu Sineması, Levent Sinema Türsak, Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi salonlarındaki 12:30 ve 14:30 seansları ile Kültür Merkezleri'nde yapılan tüm gösterimler ücretsiz izlenebilecek. Festivalde dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen uzun metraj ve belgesellerden oluşan 50'den fazla film izleyiciyle buluşuyor. Festivalin "Uluslararası Uzun Metraj Film" ve "Uluslararası Belgesel Film" yarışmalarının jüri üyelerinin yanı sıra; festivale konuk olarak katılan oyuncu ve yönetmenlerle izleyicileri ve basın mensuplarını buluşturan söyleşiler, konuk sinemacıları, Türkiye'den sinema sanatçılarıyla yönetmenleri bir araya getiren akşam yemekleri ile konukların katılacağı İstanbul'un doğal ve tarihi mekanlarına geziler düzenlenecek.Konuyla ilgili görüştüğümüz Türsak Vakfı Halkla İlişkiler Uzmanı H. Namık Yıldırım, "Çevre sorunlarının çözümünde en etkin yollardan birinin, halkın sinema gibi görsel bir sanatın etkili gücü vasıtasıyla bilinçlendirilmesi" olduğunu dile getirdi.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir