13 Mayıs 2003 23:41

Çevre Filmleri Festivali'nden Ödüller...

Louis Gardel'in başkanlığını yaptığı, Fred Kelemen, Erik De Bruyn, Dominique Soyer ve Mustafa Altıoklar'dan oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, toplam 11 filmi değerlendirdi. Marien Vernoux'nun Fransız yapımı Avare Günler (Rien a Faire) adlı filmi, günümüz büyük şehirlerinde yoğun bir biçimde yaşanan işsizlik sorununu, insan ilişkileri üzerindeki etkilerini ve ayrıca aşkın kirletilmesini sinematografik ögelerle güçlü bir dille anlatıyor olması nedeniyle Jüri Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Jüri Özel Ödülü, Nenetçe dilinde yapılmış ilk film olan Anastasia Lapsui'nin Tundra'dan Yedi Şarkı filmine verildi. Yapım, geleneksel bir yaşam tarzının yabancı bir güç tarafından baskı altına alınması, kendi kültürel ve ideolojik değer yargılarını dayatması konusunu şiirsel bir dille işliyor olması sebebiyle bu ödüle layık görüldü.Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Siyad Jürisi Ödülü'nü ise yönetmenliğini Michael Althen ve Dominik Graf'ın yaptığı Münih (Munich-Secrets of a City) kazandı.17 filmin yarıştığı Monachus Monachus Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Yarışması'nda, başkanlığını Süha Arın'ın yaptığı, Hale Künüçen, Nergis Yazgan, Hatıra Şenkon ve Elif Verün'den oluşan Jüri üyeleri, Nikolaus Geyrhalter'ın 1999 Avusturya yapımı Pripyat adlı filmine birincilik ödülünü verdi. Jüri Özel Ödülü ise Kemal Öner'in 2000 yılı yapımı Çölün Mavi Gözü Aral adlı filmine verildi.Monachus Monachus Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Yarışması Siyad Jürisi ise ödülü iki film arasında paylaştırdı. İnsanın kendi geçici gereksinmelerini karşılarken öncelikli olan doğal yaşamı göz ardı etmesinin yol açtığı vahim sonuçları, kendi çevresine verdiği kalıcı ve geri dönülmez zararları, tarihte eşi görülmemiş bir nükleer felaket aracılığıyla anlattığı için Pripyat ve sanayi haline gelen kitle turizminin vahşi doğa ve yerel kültürler üzerindeki yozlaştırıcı etkisini vurguladığı için Petteri Saario'nun Guanche'nin Son Islığı (Wild Wild Canary-The Last Whistle Of Guanche) filmlerine verildi.Alin Taşçıyan, Murat Özer ve Tül Akbal'dan oluşan jüri, özel ödülü canlandırma sinemasının olanaklarını ve mizahı, çevre sorunlarının altında yatan politik ekonomik çıkar çatışmasını anlatmada gösterdiği başarıdan dolayı Dominique Soyer'in Kuzey-Güney (North-South') adlı filmine verdi.İstanbul Halk Jürisi oylarıyla, aynı zamanda Festival konuğu olan Veit Helmer'in filmi Tuvalu en iyi yapım olarak saptadı...Festivalin resmi sitesi için www.beyazperde.com/cevre adresine tıklayın.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir