17 Temmuz 2012 00:00

Ceylan'dan 3 yeni proje

Son olarak 'Bir Zamanlar Anadolu'da ile Cannes'da Jüri Büyük Ödülü kazanan Nuri Bilge Ceylan ile birlikte büyük başarılara imza atan Ebru Ceylan, yeni projeler için kolları sıvadıklarını söyledi.

Nuri Bilge Ceylan ile ödüllü filmlere imza atan, ''İklimler'' filminde başrolü paylaşan oyuncu, senarist ve fotoğraf sanatçısı eşi Ebru Ceylan, yeni projelerini anlattı.

Ceylanlar'ın sinema yolculuğunu, ''yalnız yollardan geçilerek yapılan bir yolculuk'' olarak tanımlayan Ebru Ceylan, ilk yola çıktıklarında ticari kaygıları olmadığı, herkesin seveceği türde bir şey yapmadıkları için yalnızlığı göze aldıklarını ve yalnız yollardan geçtiklerini ifade etti.

Bugüne kadar film projelerinin birini bitirdikten sonra diğerine başlamayı tercih ettiklerine işaret eden Ebru Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filminden sonra nedenini bilmediği bir şekilde üç proje fikrinin aynı anda doğduğunu ve geliştiğini bildirdi.


Nuri Bilge Ceylan'ın, yapmak istediklerini kendisiyle paylaşmasının ardından büyük bir heyecan yaşadıklarını belirten Ebru Ceylan, 3 filmin de üzerinde çalıştıklarını, ancak ağır basan projenin hayata geçeceğini bildirdi.

Yeni projelerde de daha öncekilerde olduğu gibi yine insana dair tüm duyguların tema olarak kullanılacağını dile getiren Ceylan, şöyle konuştu:

''Bilge, eminim ki hayatının sonuna kadar 'birbirine benzer' filmlerle seyircinin karşısına çıkmaya devam edecek. Ama tırnak içinde benzer diyorum çünkü aslında hepsi özgün ve farklı ama onun tarzının var olacağı hissedileceği için benzer yapıtlar olacak. Filmlerde yine insan dünyasına ait her şey yer alacak. Suçlar, günahlar, aşklar, aldatılmalar, vicdan azapları derinlemesine işlenmeye çalışılacak.''


'Ödüller besleyen kaynaklar gibi'

Ceylan, yurt içinde ve yurt dışında aldıkları alkışların, ödüllerin ve kalabalıklar tarafından onaylanmanın, yalnızlıklarının giderilmesinde önemli rol oynadığını ifade etti.

Ödül alırken bazen gurur, bazen takdir edilme duygusunu yoğun olarak yaşadıklarının altını çizen Ceylan, şöyle dedi:

''Samimi konuşmak gerekirse bir film yapmaya başlarken küçücük bir fikir doğduğunda ödül konuşmasını hazırlamaya başlarsınız. Yatağınıza yattığınızda kendinizi ödül konuşmasını yaparken bile hayal edersiniz. Bu sadece bana ait bir duygu değil, geneli kapsıyor o yüzden içim çok rahat bir şekilde söylüyorum. İşimizi yaparken Bilge ile büyük hayaller kuruyoruz, ama onlara tutkuyla bağlanmıyoruz. Böyle olunca da büyük hayal kırıklıkları yaşamıyoruz.''

Aldıkları ödüllerin ve takdirlerin, yurt içinde ve dışında tanınır ve takip edilir hale gelmelerine aracı olduğunu belirten Ceylan, ''Eğer yurt dışında ödül alırsanız bu yurt içinde daha fazla takip edilmenizi, daha fazla izlenmenizi ve sevmeyenlerin ön yargılarını biraz da olsa yıkabilmenizi sağlıyor. Ticari sinema yapmadığımız için her anlamda bizim beslenme kaynaklarımız zaten bunlar'' dedi.


''Fotoğraf bana sinemadan daha yakın'
Ailenin en küçük ferdi oğulları Ayaz Ceylan'ın söylediği bir sözden esinlenerek ''Dünya İçimde Karanlık Oyunlar Oynuyor Anne'' adlı ilk fotoğraf sergisini açan ve fotoğrafçılık yönünü de gözler önüne seren Ebru Ceylan, sergide 26 fotoğrafın yer aldığını bildirdi.

Fotoğrafların İstanbul ve Ankara'da sergilendiklerini, sanatseverlerden beklediğinden daha güzel yorumlar aldığını belirten Ceylan, dileyenlerin temmuzun son haftasında Bodrum Dibeklihan Kültür Merkezi'nde sergiyi gezebileceğini söyledi.

Fotoğrafa küçük yaşlarda dayısının çektiği fotoğraflardan etkilenerek başladığını anlatan Ceylan, Ankara'da büyümesinin de sanata yönelmesinde büyük etken olduğunu vurguladı.

Sinemanın fotoğrafa göre her açıdan daha tatmin edici bir sanat dalı olduğunu savunan Ceylan, ''Fakat fotoğrafın doğasını kendime daha yakın hissediyorum. Çünkü yalnız üretilen bir şey. Kalabalıklarla bir arada üretebilme yeteneğim yok benim. Çok sosyal bir insan değilim. Kendim çalışmayı seviyorum. Fotoğrafçılık da buna yatkın bir sanat. O açıdan bana sinemadan daha yakın'' diye konuştu.

Yeni fotoğraf projelerinin de yolda olduğunu işaret eden Ceylan, ''Yeni projelerde de yine iç dünyalar, insanlık tarihi, suç, ceza, ahlak gibi duyguların benim zihnimde oluşturduklarının yansıması görülecek'' dedi.

Yorumlar
 • bu projelerden birinde görev alabilir miyiz acaba? bu kadar basit olabilir mi bu; bu mesajı yazan kişi olana dek yaşadıklarımla bakınca; herşey bu kadar basit olabilir mi?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir