19 Nisan 2016 11:02

Çizgi filmden sinemaya uyarlanan yapımlar

Disney dahil birçok şirket, daha önce çizgi film olarak izlediğimiz yapımları sinemaya uyarlıyor.

The Jungle Book (1967)


1967 yapımı The Jungle Book, izlemesi oldukça keyifli bir çizgi diziydi. Dört ayaklı ve şarkı söyleyen memelilerle birlikte büyüyen bir ‘orman çocuğu’ hikayesi, haliyle çok eskiye dayanıyor. Bu yapımın uyarlaması olan ve geçtiğimiz hafta vizyona giren The Jungle Book (Orman Çocuğu) da aynı konuyu, yepyeni bir görsellikle ele alıyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles (1987-1996)


Dokuz yıl kadar uzun bir süre televizyon yayınlarına devam eden Teenage Mutant Ninja Turtles, kanalizasyonda yaşayıp pizzaya bayılan dört tane mutant kaplumbağaya bizi uzunca bir süre bağladı. Bu kahraman kaplumbağaların kötülerle olan savaşı, takip etmekten asla bıkmadığımız bir maceraydı. Ancak elbette Ninja Kaplumbağalar da sadece televizyonda karşımıza çıkıp sonra bize veda etmedi. Sinema uyarlamaları da büyük bir keyifle izletti kendisini. 1990 yılında vizyona giren ve diziyle aynı ismi paylaşan Teenage Mutant Ninja Turtles dışında, 2000’lerde de başarılı uyarlamalar izledik. Üstelik, yakın zamanda Teenage Mutant Ninja Turtles Out of the Shadows isimli yeni bir filmle daha karşımızda olacaklar.
101 Dalmatians (1961)101 tane Dalmaçyalı köpekle baş etmek kolay değil. 1961 yapımı 101 Dalmatians, aile kavramını harika bir şekilde zihinlere kazıdı. Çizgi filmini kaçıran nesil ise 1996’da vizyona giren 101 Dalmatians adlı filmle bu efsane yapımı izleme fırsatı buldu. Glenn Close’un Cruella performansını kim unutabilir ki?

Dr. Seuss: How The Grinch Stole Christmas (1966)


En ilginç Noel hikayelerinden birisi Grinch’inkiydi muhtemelen. Bir kasabaya yukarıdan bakıp “bu insanlar bu kadar mutlu olmamalı” diye düşünen Grinch, kasabaya Noel’i zehir etme planları yapar. Jim Carrey’in zirvede olduğu zamanlarda bu yeşil tuhaf canlıyı oynadığı 2000 yapımı film de orijinali kadar büyük bir ilgi uyandırmıştı.

The Cat in the Hat (1957)


İki küçük kareş evde canları fena halde sıkılırken içeriye insan görünümlü, şapkalı bir kedi grer ve olaylar gelişir. IMDb’de oldukça kötü bir ortalama olan 3.7 puana sahip 2003 yapımı aynı adlı uyarlamasına Alec Baldwin ve Mike Myers yer almaktaydı.

Snow White and the Seven Dwarfs (1937)


Pamuk Prenses’in hikayesi tiyatroya, sinemaya, televizyona onlarca kez uyarlandı. 1937 yapımı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’den 65 yıl sonra ise Pamuk Prenses ve Avcı isimli bir sinema uyarlaması izledik. 2012 yapımı filmde Twilight’tan tanıdığımız Kristen Stewart rol alıyordu. Filimn yönetmeni ise Rupert Sanders’tı. Görselliği oldukça etkili olan bu uyarlama, oldukça sevilmişti.

The Flintstones (1960-1968)


Taş Devri’nde insanlar taş plaklar dinleyip bowling oynuyor muydu bilemiyoruz ama, itiraf etmeliyiz ki Taş Devri dizisi hepimize çok eğlenceli anlar yaşattı. Fred, Wilma, Barney ve Betty bize her bölümde bambaşka şeyler düşündürdü. Üstelik, 1994 yılında bu yapım sinemaya uyarlandı. Bu filme kadar her şey güzeldi.

Scooby-Doo: Where Are You! (1969-1970)


Bir sürü hayaletin, tuhaf bilim adamının peşinde ömrünü heba eden gençler ve Scooby-Doo isimli bir köpeğin başından geçenler de bizi hayli uzun zaman eğlendirdi. Korktuğu zaman en iyi arkadaşı Shaggy’nin kucağına atlayan –bazen de Shaggy onun kucağına atlıyordu- Scooby-Doo, sinemada da boy gösterdi. 2002 yılında Scooby-Doo ismiyle vizyona giren film de oldukça eğlenceliydi.

Cinderella (1950)


Üvey anne zulmünden bir peri saesinde kaçan Sindirella, güzelliğiyle aklımızı başımızdan alan Lily James tarafından geçtiğimiz yıl canlandırıldı. Film Cate Blancett’in üvey anne rolüyle de hayli konuşulmuştu.

Popeye (1959)


Temel Reis, yerelleştirme konusunda Türkiye’nin seslendirmede en önemli adımları attığı çizgi dizilerden birisi olabilir. Popeye’a Temel Reis dedik, sevgilisine Safinaz, hakikaten kabasakal olan Temel Reis’in düşmanına da Kaba Sakal dedik. 1980 yılında sinemaya uyarlanan yapımın filminde Robin Williams harika bir Temel Reis performansı ortaya koymuştu.

Inspector Gadget (1983-1986)


Müşettiş Gadget, her şeyi yapmaya sağlayan müthiş kıyafetleriyle hepimizin kalbini çaldı. Şapkasından çıkan pervanelere tutunup uçabilen kaç tane müfettiş tanıyoruz ki? 1999 yılında sinemaya uyarlanan yapımda Gadget’ı Matthew Broderick canlandırıyordu.

Alice in Wonderland (1951)


Dünyanın en büyüleyici hikayelerinden biri olan Alis Harikalar Diyarı’nda, hepimizin hayal dünyasını genişletti. Lewis Caroll’un aynı adlı kitabından hem 1951 yapımı bir çizgi film, hem de 2010 yapımı bir Tim Burton filmi çıktı. Tim Burton’ın yönetmenlik başarısını her anlamda hissettiğimiz film, Johnny Depp ile oldukça büyük bir başarı yakalamıştı.

The Alvin Show (1961-1962)


Alvin Show, bir efsane olarak nesilden esile ulaştı. 2000’li yıllarda da gelişen teknikler ile sinemaya aktarıldı. Alvin and the Chipmunks adlı ilk filmle 2007’de sinema seyircisiyle buluştu bu efsane. Daha sonra bir seriye de dönüştü. Sincapların evi olan ağacı keserseniz onlar da şehirde hayatı böyle karıştırır.

Sleeping Beauty (1959)


Uyuyan Güzel’in kötü cadısı Maleficent, 2014 yılında Disney tarafından sinemaya uyarlandı. Belki de tarihin gördüğü en güçlü kötü olan Maleficent, Angelina Jolie tarafından etkileyici bir şekilde canlandırıldı.


The Yogi Bear Show (1961-1962)


Ayı Yogi, çocukluğumuzun en sevimli kahramanlarından birisi. 2010 yılında sinemaya uyarlandığında da film beğenilmese bile oldukça eğlendirmişti. Filmde Justin Timberlake Bobo’yu, Dan Aykrnyd da Ayı Yogi’yi seslendirmişti.
Andaç Üzel
Yorumlar
  • redkit unutulmuş

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir